Od dawna możliwe jest blokowanie reklam w przeglądarce Firefox w systemie Linux, a także w innych przeglądarkach internetowych. Jednak blokowanie reklam bezpośrednio w przeglądarce internetowej sprawia, że ​​nadal musisz radzić sobie z reklamami w innych aplikacjach, które je mają, ale nie mają żadnych dodatków ani wtyczek obsługujących ich wyłączanie.

Jeśli masz dość aplikacji takich jak Skype i innych wyświetlających irytujące reklamy, możesz się ich pozbyć, blokując reklamy za pośrednictwem systemu DNS w systemie Linux. Oto jak to działa.

Co to jest DNS?

DNS oznacza „Domain Name System”. Jest to książka telefoniczna Internetu i prowadzi rejestr adresów IP każdej witryny. W nowoczesnych przeglądarkach internetowych nazwy domen tłumaczą się na adresy IP, które są wyszukiwane przez DNS.

Ponieważ DNS jest podstawowym sposobem, w jaki użytkownicy Internetu znajdują adresy IP, może być wykorzystywany jako system filtrujący, uniemożliwiając dostęp do adresów IP w DNS, które są znane z wyświetlania reklam.

Jak blokować reklamy przez DNS w systemie Linux

Istnieje wiele publicznych usług DNS, które obiecują odfiltrować reklamy na wszystkich twoich urządzeniach. Jednak w tym przewodniku skupimy się na Adguard. Dlaczego? Jest to darmowy produkt i dobrze działa na Linuksie. W szczególności wspominają o Ubuntu i poważnie podchodzą do platformy Linux.

Uwaga: nie lubisz korzystać z usługi filtrowania reklam Adguard DNS? Jeśli jesteś obeznany z Raspberry Pi i obsługą sieci, rozważ skonfigurowanie Pi-Hole. Jest to aplikacja, którą każdy może zainstalować na Raspberry Pi, aby przekształcić ją we własny system filtrowania DNS w reklamach prywatnych, podobnie jak Adguard.

Sprawdź -   Jak ustawić koligację procesów w systemie Linux

Gnome Shell

Znajdź ikonę sieci na panelu i kliknij ją. Pamiętaj, że jeśli używasz Ethernetu, ikona będzie przewodowa. W przypadku Wi-Fi będzie to logo Wi-Fi.

Po kliknięciu ikony sieci w panelu Gnome Shell wyświetli się menu opcji. W tym menu opcji kliknij strzałkę obok „Połączenie przewodowe” lub „Połączenie bezprzewodowe”.

Po kliknięciu w menu „Połączenie przewodowe” lub „Połączenie bezprzewodowe” kliknij „Ustawienia przewodowe” lub „Ustawienia bezprzewodowe” za pomocą myszy, aby uruchomić narzędzie do konfiguracji sieci Gnome. Następnie wykonaj poniższe instrukcje krok po kroku.

Krok 1: W ustawieniach sieci Gnome znajdź obszar okna „Przewodowy” lub „Bezprzewodowy”. Następnie kliknij ikonę koła zębatego obok niej.

Krok 2: Po kliknięciu ikony koła zębatego pojawi się nowe okno. To okno jest domyślnym profilem połączenia.

Uwaga: Ponownie: Jeśli korzystasz z połączenia Ethernet, okno powie „przewodowy”, a jeśli korzystasz z Wi-Fi, okno powie „Bezprzewodowy”.

Krok 3: Znajdź kartę IPv4 i kliknij ją myszą.

Krok 4: Znajdź sekcję „DNS” i znajdź suwak „Automatyczny”. Następnie kliknij suwak do pozycji wyłączonej, aby wyłączyć automatyczne DNS.

Sprawdź -   Jak wyłączyć tryb uśpienia ekranu blokady w systemie macOS

Krok 5: Kliknij pole tekstowe za pomocą myszy. Następnie wprowadź następujące adresy IP w polu.

176.103.130.130, 176.103.130.131

Kliknij przycisk „Apply”, aby zapisać zmiany w IPv4 i ponownie uruchomić komputer. Po ponownym zalogowaniu będziesz korzystać z Adguard Adblocking DNS.

Plazma KDE 5

Znajdź ikonę sieci w panelu i kliknij ją myszą. Stamtąd znajdź ikonę koła zębatego i wybierz ją, aby uzyskać dostęp do ustawień sieciowych KDE Plasma 5. Następnie wykonaj poniższe instrukcje krok po kroku.

Krok 1: Wybierz swoje podstawowe połączenie po lewej stronie aplikacji. Jeśli korzystasz z połączenia Ethernet, zobaczysz „Połączenie przewodowe”. Użytkownicy Wi-Fi zobaczą swoje połączenie pod „Wi-Fi”.

Krok 2: Po wybraniu podstawowego połączenia sieciowego znajdź kartę IPv4 i kliknij ją myszą. Obszar IPv4 w KDE Plasma 5 to miejsce, w którym użytkownicy mogą zmieniać ustawienia DNS.

Krok 3: Znajdź „Metoda” w obszarze IPv4 i zmień ją na „Automatycznie (tylko adresy)”.

Krok 4: Znajdź obszar „Serwery DNS” i kliknij menu obok niego za pomocą myszy.

Krok 5: Po kliknięciu menu obok obszaru „Serwery DNS” pojawi się wyskakujące okienko. W tym menu wpisz pierwszy adres IP Adguard w pole tekstowe i kliknij przycisk „Dodaj”.

176.103.130.130

Krok 6: Po dodaniu pierwszego adresu IP DNS zapisz drugi adres IP Adguard w polu tekstowym i kliknij przycisk „Dodaj”.

Sprawdź -   Jak sprawić, aby Gimp wyglądał jak Adobe Photoshop w systemie Linux

176.103.130.131

Krok 7: Kliknij przycisk „Zastosuj” za pomocą myszy, aby zastosować zmiany i zamknąć okno.

Po zmianie ustawień DNS na Adguard uruchom ponownie. Po zalogowaniu się będziesz blokować reklamy za pośrednictwem DNS!

Mate / XFCE4 / Etc

Aby zablokować reklamy za pośrednictwem DNS w Mate, XFCE4 i innych środowiskach komputerowych korzystających z narzędzia „nm-applet” do zarządzania połączeniami sieciowymi, zacznij od kliknięcia ikony sieci, aby wyświetlić menu sieciowe. Następnie wybierz opcję „Edytuj połączenia” i postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej.

Krok 1: Znajdź domyślne połączenie sieciowe używane na komputerze z systemem Linux i wybierz je za pomocą myszy.

Krok 2: Kliknij ikonę koła zębatego w lewym dolnym rogu, aby edytować połączenie.

Krok 3: Po wybraniu ikony koła zębatego otworzy się okno ustawień wybranego połączenia. W tym oknie ustawień znajdź kartę „Ustawienia IPv4” i kliknij ją myszą.

Krok 4: Znajdź pole „Dodatkowe serwery DNS” i wybierz je myszą. Następnie dodaj poniższe serwery DNS Adguard.

176.103.130.130

176.103.130.131

Po dodaniu wszystkich serwerów DNS kliknij przycisk „Zapisz”, aby zapisać zmiany. Następnie uruchom ponownie komputer z systemem Linux. Gdy komputer zakończy się ponownie, komputer Mate lub XFCE4 będzie blokował reklamy za pośrednictwem DNS!