Jak blokować strony internetowe na iOS

Blokowanie witryny na komputerze, niezależnie od tego, czy jest to komputer z systemem Windows 10, komputer z systemem Linux czy Mac, jest tak proste, jak edycja pliku hosts. W przypadku komputerów stacjonarnych można również znaleźć wiele różnych aplikacji blokujących treści, które stanowią doskonałe narzędzia kontroli rodzicielskiej. Na telefonach komórkowych jest inaczej, a na iOS jest znacznie bardziej ograniczone. Jednak nie ma takiej swobody, aby wprowadzać zmiany na poziomie systemu operacyjnego, ale jeśli używasz systemu iOS 12 lub nowszego, możesz użyć funkcji Screen Time do blokowania witryn w systemie iOS.

Blokuj witryny na iOS

Otwórz aplikację Ustawienia na iPhonie lub iPadzie i dotknij Czas ekranu. Będziesz musiał go włączyć, aby korzystać z ograniczeń treści. Po włączeniu dotknij „Ograniczenia dotyczące zawartości i prywatności”. Na następnym ekranie dotknij „Ograniczenia treści”. Wybierz preferencję „Treść internetowa”.

Na ekranie treści internetowych wybierz opcję „Ogranicz strony internetowe dla dorosłych”. Po wybraniu tej opcji pojawią się dwie nowe opcje, w których można umieścić na czarnej liście i białej liście stron internetowych. W sekcji „Nigdy nie zezwalaj” stuknij „Dodaj witrynę”.

Wpisz adres URL witryny, którą chcesz zablokować, i możesz zacząć. Wszystkie strony z domeny zostaną teraz zablokowane.

Podczas próby odwiedzenia witryny internetowej, niezależnie od używanej przeglądarki, nie zostanie ona załadowana. Błąd ładowania informuje, że witryna nie może się załadować, ponieważ jest zablokowana lub dlatego, że nie jest dozwolona na urządzeniu. Jeśli konfigurujesz to dla dziecięcego iPhone'a lub iPada, dobrym pomysłem jest skonfigurowanie hasła Screen Time.

Hasło Screen Time jest niezależne od hasła urządzenia, więc możesz ustawić je na dowolne, jednocześnie pozwalając dziecku zablokować telefon własnym hasłem.

Działa to naprawdę dobrze, nie przetestowaliśmy tego jednak z VPNami ani serwerami proxy. Możliwe, że proxy może przyznać dostęp do ograniczonej witryny. Jeśli wolisz nie ryzykować z dzieckiem, rozważ ograniczenie aplikacji, które mogą instalować na swoim urządzeniu.

Funkcja ograniczenia zawartości była częścią innego ustawienia przed wprowadzeniem czasu ekranu. Jeśli korzystasz ze starszej wersji systemu iOS, możesz blokować witryny za pomocą funkcji ograniczania zawartości, ale niekoniecznie może to być blokowane przez własny kod dostępu. W starszych wersjach iOS ograniczenia można zmienić, jeśli hasło urządzenia zostanie wprowadzone, co będzie mniej skutecznym narzędziem kontroli rodzicielskiej.

x