Jak chronić i przywracać oleofobową powłokę smartfona

Twój smartfon i inne urządzenia dotykowe mają warstwę zwaną „powłoką oleofobową”. Bez względu na to, jak bardzo starasz się to chronić, z czasem znika. Na szczęście możesz go przywrócić i sprawić, by ekran dotykowy znów wyglądał jak nowy.

Co to jest powłoka oleofobowa?

Kiedy po raz pierwszy rozpakujesz nowy smartfon, jedną z najbardziej uderzających rzeczy jest to, jak nowy i błyszczący wygląda ekran. Ma to zaskakująco niewiele wspólnego z brakiem zadrapań, a więcej ze świeżą powłoką olejofobową.

Od pierwszego dnia korzystania ze smartfona powłoka zaczyna się ścierać. Używanie zabezpieczenia ekranu to jedyny sposób, w jaki możesz go naprawdę chronić. A jeśli zastosujesz szklany ochraniacz ekranu, prawdopodobnie będzie on również miał powłokę oleofobową.

Powłoka wpływa nie tylko na wygląd Twojego urządzenia, ale także na jego samopoczucie. Twoje palce z łatwością przesuwają się po zupełnie nowym ekranie, a tarcie niewiele Cię spowolni. Łatwo jest również wyczyścić odciski palców i odtłuścić ekran za pomocą ściereczki.

W miarę zużywania się powłoki odciski palców utrzymują się dłużej i wymagają dokładniejszego czyszczenia. Olej lub woda, które kiedyś skapywały na mniejsze kropelki, teraz osiadają na ekranie i rozmazują się.

Aby to sprawdzić, po prostu umieść kroplę wody na ekranie. Jeśli spływa i trzyma się razem w kuli, oleofobowa powłoka spełnia swoje zadanie. Jeśli jednak woda rozlewa się i porusza się po wyświetlaczu w postaci dużej kropli, wiesz, że żeglowanie się zużyło.

Powłoka oleofobowa nie jest niezbędna do działania urządzenia. Twój telefon będzie działał dobrze bez niego, a ekran nie zostanie zarysowany ani uszkodzony. Po prostu nie będzie wyglądać ani czuć się tak przyjemnie.

Jeśli Twoje urządzenie ma rok lub dwa, nie zdziw się, gdy okaże się, że powłoka oleofobowa całkowicie zniknęła. Im częściej używasz telefonu, tym szybciej się zużywa.

Ochrona powłoki oleofobowej

Chociaż ta powłoka odporna na olej zużywa się podczas zwykłego użytkowania, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby ją chronić. Najbardziej oczywistą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest nigdy nie używać ściernego środka czyszczącego ani detergentu na ekranie dotykowym.

Obejmuje to między innymi:

Windex lub inne środki do czyszczenia okien
Wybielacz lub inne środki czyszczące na bazie wybielacza
Detergenty, takie jak proszek do prania lub płyn do mycia naczyń
Kremy czyszczące
Środki do cięcia, takie jak T-Cut lub inne pasty

Ścierne środki czyszczące całkowicie usuwają oleofobową powłokę. Niektórzy mogą nawet uszkodzić ekran lub pozostawić smugi lub mętny. Na szczęście istnieją bezpieczne sposoby czyszczenia smartfona i innych urządzeń z ekranem dotykowym.

Po pierwsze, zawsze zaczynaj od wytarcia urządzenia miękką, niestrzępiącą się szmatką. Zwilżyć wodą i usunąć wszelkie widoczne zabrudzenia i brud. Jest to ważne, ponieważ bakterie i inne szkodniki przywierają do brudu.

Niebieska ściereczka z mikrofibry siedząca obok iPhone'a.

Aby zdezynfekować smartfon, użyj roztworu czyszczącego na bazie alkoholu, który zawiera co najmniej 60% etanolu lub 70% izopropanolu. Apple zaleca używanie 70-procentowych ściereczek z alkoholem izopropylowym do czyszczenia iPhone’ów, iPadów i innych urządzeń podczas obecnej pandemii koronawirusa. Te same instrukcje można zastosować do nowoczesnych telefonów z systemem Android wykonanych z podobnych materiałów.

Należy pamiętać, że czyszczenie ekranu w ten sposób może przyspieszyć zużycie powłoki oleofobowej. Konieczne jest jednak odkażenie telefonu lub tabletu w ten sposób, ponieważ prawdopodobnie dotykasz go setki razy dziennie. Jest to szczególnie ważne, jeśli podczas rozmów trzymasz telefon przy twarzy.

Jeśli chcesz przywrócić ekran dotykowy do zupełnie nowego stanu, możesz skorzystać z niektórych produktów z rynku wtórnego.

Przywracanie powłoki oleofobowej

Jeśli nałożyłeś na urządzenie szklany ochraniacz ekranu, możesz go po prostu wymienić, aby urządzenie znów wyglądało jak nowe. Jest to opłacalny sposób przywrócenia urządzenia do dawnej świetności. Pomoże mu również zachować wartość odsprzedaży.

Dla tych, którzy nie myśleli z wyprzedzeniem, możesz kupić zestaw powłok oleofobowych na rynku wtórnym (jak Fusso od Crystal Armor) i zastosuj go ponownie. Te zestawy kosztują około 10 lub 20 USD za jeden zabieg, co jest dobre dla jednego urządzenia.

Należy pamiętać, że instrukcje mogą się różnić w zależności od produktu. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami na produkcie.

Ogólnie proces jest dość prosty. Poniżej znajduje się podsumowanie tego, jak iFixit opisuje proces przywrócenie powłoki oleofobowej:

Czyść ekran alkoholem izopropylowym, aż będzie wolny od tłuszczu i innych zabrudzeń.
Pozwól alkoholowi całkowicie wyparować, aby ekran był całkowicie suchy.
Załóż na palec woreczek strunowy (użyjesz go jako ściągaczki).
Nałóż na ekran od 10 do 15 kropli płynnej powłoki oleofobowej.
Natychmiast rozprowadź płyn po ekranie palcem pokrytym plastikiem. (Szybko wysycha, więc nie zwlekaj!)
Pozostawić powłokę do utwardzenia na 8 do 12 godzin (najlepiej przez noc). Nadmiar pozostałości zetrzeć miękką szmatką.
W razie potrzeby powtórz ten proces, zgodnie z instrukcjami na produkcie.

Im częściej powtarzasz ten proces, tym grubsza będzie powłoka, a tym samym dłużej będzie trwać. Chociaż powłoka wydaje się szybko wysychać, nie należy jej dotykać przez dłuższy czas.

Jeśli jednak postępujesz zgodnie z instrukcjami, nie ma miejsca na błędy. Twoje urządzenie będzie znów wyglądać i czuć się błyszcząco i jak nowe. Możesz nawet „wypełnić” niektóre rysy na powierzchni, aby były mniej zauważalne.

Apple i inni producenci telefonów zgadzają się, że chusteczki odkażające * nie * zniszczą oleofobowej powłoki ekranu. Dlatego odświeżyliśmy nasz przewodnik, jak go zastosować lub ponownie zastosować: https://t.co/NqqaedRDOP pic.twitter.com/RWR9OvAIBy

– iFixit (@iFixit) 18 marca 2020 r

Oil Be Back

Ponownie pamiętaj, że Twoja nowo odrestaurowana powłoka oleofobowa nie będzie trwać wiecznie. Jest również mało prawdopodobne, że powłoka innej firmy będzie trwać tak długo, jak ta nałożona w fabryce. Jednak powinny być podobne pod względem wyglądu i dotyku.

Możesz również zastosować zabieg oleofobowy na wszystkich szklanych ekranach dotykowych, w tym smartwatchach, tabletach i niektórych monitorach sprawności.

Jeśli myślisz o wybraniu trasy ochrony ekranu dla swojego następnego urządzenia, warto zwrócić uwagę na szkło Gorilla Glass na większości nowych telefonów jest twardszy niż wiele zwykłych metali.

x