Jak chronić się przed kradzieżą tożsamości

Kradzież tożsamości to złowieszcza koncepcja, która może sprawić, że poczujesz się bezradny na łasce przestępców. Ale to nie prawda! W dzisiejszym artykule damy Ci wskazówki, których potrzebujesz, aby dowiedzieć się, jak chronić się przed kradzieżą tożsamości.

Jeśli ktoś uzyska dostęp do Twoich danych osobowych – powiedzmy, Twojego numeru PESEL, adresu i numeru telefonu – może bardzo przekonująco Cię naśladować, szczególnie przez telefon i e-mail. W ten sposób przestępcy uzyskują dostęp do kont bankowych, skrytek depozytowych i nie tylko.

Łatwo jest pomyśleć, że problem nie wpłynie na Ciebie, jeśli zrozumiesz bezpieczeństwo osobiste na podstawowym poziomie. Niestety sytuacja może być poza twoimi rękami. Często nieostrożne firmy obsługujące karty kredytowe, podmioty przetwarzające płatności i inne osoby trzecie zagrażają Twojej tożsamości. Ten artykuł pomoże Ci jednak zachować bezpieczeństwo bez względu na to, co się stanie – przeczytaj go więc do końca.

Ochrona poprzez bycie proaktywnym

Wiele osób uważa, że ​​wystarczy uzyskać roczny raport kredytowy, aby wiedzieć, czy ich tożsamość jest bezpieczna, a finanse – w porządku. To jest niepoprawne. Zdecydowanie zalecamy, aby raz w roku przeprowadzać pełne sprawdzenie swojej przeszłości, ponieważ Twoje imię i nazwisko oraz dowód tożsamości mogą zostać wykorzystane na różne wrogie sposoby, zarówno związane z finansami, jak i niezwiązane z nimi.

Powinieneś także zrobić kilka rzeczy proaktywnie. Na przykład bardzo dokładnie przejrzyj każdą otrzymaną pocztę pod kątem oznak fałszowania. Jeśli uważasz, że ktoś mógłby zebrać ważne informacje o Tobie z każdej otrzymanej koperty, podejmij wszelkie niezbędne kroki, aby zabezpieczyć swoją tożsamość, mienie, numery telefonów itp.

Dzwonienie do banku i operatora telefonicznego to typowe pierwsze kroki. Ponadto pamiętaj, aby nigdy nie wyrzucać po prostu dokumentów zawierających jakiekolwiek dane osobowe. Obejmuje to wstępnie zatwierdzone karty kredytowe, częściowo wypełnione wnioski kredytowe, wiadomości e-mail, które mogą wskazywać dane umożliwiające identyfikację, itp. Możesz również wybrać usługę ochrony przed kradzieżą tożsamości, która przeszukuje wszystkie różne wektory, dzięki którym Twoja tożsamość może być narażone, dając jasne odpowiedzi na pierwszy rzut oka.

Oprócz bycia aktywnym, gdy wszystko jest w porządku, pamiętaj, aby zachować czujność, jeśli padniesz ofiarą kradzieży tożsamości. Na przykład rozważ zatrudnienie prywatnego detektywa, gdy tylko Twoje badanie lub badanie Twojej usługi ochrony tożsamości odkryją dowody na to, że Twój identyfikator został naruszony. Dzięki temu szkody wyrządzone przez przestępców będą ograniczone do absolutnego minimum. Zwiększy również prawdopodobieństwo, że jakiekolwiek straty będą łatwe do odwrócenia. Co być może najważniejsze, prywatny detektyw będzie w stanie udowodnić, że jesteś niewinny wobec wszystkiego, co zostało zrobione, gdy nadejdzie czas, aby zgłosić się do biur kredytowych, policji, DMV itp.

Jeśli nie zatrudniasz lub nie chcesz zatrudniać PI, przynajmniej udaj się do najbliższego dostępnego przedstawiciela policji i przedstaw swoją sprawę. Im szybciej poinformujesz kogoś na pozycji autorytetu o tym, co się stało, tym większe masz szanse na wyjście z całego doświadczenia bez szwanku.

Jak mogę stwierdzić, że moja tożsamość została skradziona?

Poniżej przedstawiamy 10 znaków ostrzegających o kradzieży Twojej tożsamości. Tylko dlatego, że jeden z tych punktów dotyczy ciebie, nie oznacza, że ​​wszystko jest stracone i że powinieneś panikować. Tym bardziej warto przyjrzeć się bliżej agencji ochrony przed kradzieżą tożsamości. Oczywiście, jeśli zauważysz, że przytakujesz w kilku z tych punktów, pilność przeprowadzenia sprawdzenia siebie wzrasta, podobnie jak prawdopodobieństwo, że będziesz musiał zwrócić się o pomoc do PI lub władz lokalnych.

Dział kontroli oszustw Twojego banku dzwoni do Ciebie, aby zgłosić lub zapytać o podejrzaną aktywność na karcie.
Otrzymujesz karty kredytowe, o które nie pamiętasz, o które kiedykolwiek ubiegałeś się.
Obciążenia karty lub konta bankowego, których nie pamiętasz. Należy zachować czujność, zwłaszcza gdy dzielisz konto lub kartę ze współmałżonkiem lub członkiem rodziny.
Policja dzwoni do Ciebie – czasami z innego stanu – w celu wyjaśnienia, że ​​zostałeś w jakiś sposób zamieszany lub wskazany jako osoba zainteresowana przestępstwem.
Czeki odbijające się, gdy przypuszczalnie masz dużo pieniędzy na koncie, mogą wskazywać, że ktoś inny je wyczyścił.
Brakujące rachunki lub listy. Jeśli nie otrzymałeś wiadomości, którą miałeś dostać, istnieje spora szansa, że ​​ktoś inny przechwytuje twoją komunikację.
Odmowa udzielenia kredytu i stwierdzenie, że masz nieoczekiwanie niską zdolność kredytową. Może to oznaczać, że ktoś inny bierze kredyt na Twoje nazwisko.
Widząc, że twoja fizyczna skrzynka pocztowa lub określone listy zostały zmodyfikowane.
Otrzymanie powiadomienia pocztowego z informacją, że Twoje e-maile są teraz przekazywane na nowy adres.
Dowiedzenie się, że Twoje roczne zeznania podatkowe wskazują na więcej pieniędzy niż zarobiłeś. Może to oznaczać, że ktoś inny wykorzystuje Twój numer ubezpieczenia społecznego do swoich dochodów.

Reagowanie na kradzież tożsamości

Przede wszystkim upewnij się, że wyłączyłeś wszystko, co może spowodować utratę pieniędzy. Jeśli masz dużą sumę pieniędzy na koncie bankowym lub karcie, zadzwoń do banku i wyjaśnij, że ktoś ukradł Twoją tożsamość. Po wykonaniu tej czynności zadzwoń do którejkolwiek z agencji ratingowych Wielkiej Trójki i przekaż im to samo.

Wszystkie agencje kredytowe muszą udostępniać informacje, więc po wykonaniu tych dwóch czynności wykluczysz oszustwa związane z kartami kredytowymi i debetowymi, a także oszustwa kredytowe. Następnie przyjrzyj się uważnie wszystkim swoim ostatnim dokumentom finansowym. Jeśli zauważysz, że cokolwiek wydaje się nieścisłe, zanotuj to i zgłoś to swojemu bankowi, policji i każdej innej osobie zaangażowanej w rozwiązanie problemu.

Po wykonaniu powyższych czynności natychmiast skontaktuj się z lokalnym oddziałem policji. Mogą nie być w stanie nic zrobić, ale w najgorszym przypadku będą w stanie zweryfikować twoje działania na papierze i pomóc w dochodzeniu roszczenia w sądzie i ubezpieczeniu. Po skontaktowaniu się z policją złóż raport FTC, odwiedzając identitytheft.gov i postępuj zgodnie z instrukcjami, które dotyczą Twojej konkretnej sytuacji i scenariusza. Jeśli po wykonaniu powyższego nadal martwisz się kradzieżą i oszustwem finansowym, rozważ zarejestrowanie się w usłudze monitorowania kredytu, dzięki której będziesz na bieżąco z każdym kredytem zaciągniętym na Twoje nazwisko.

Te kroki mogą nie wystarczyć, ale Twój bank, firma obsługująca karty kredytowe i lokalna policja powiedzą Ci dokładnie, co należy zrobić, gdy wykonasz wszystkie powyższe czynności.

Podsumowując

Kradzież tożsamości to gorący temat w dzisiejszych czasach i może wywołać poważny niepokój u każdego zagrożonego. Na szczęście istnieją konkretne działania, które możesz podjąć, aby wzmocnić bezpieczeństwo swojej tożsamości. Położyliśmy solidne podstawy, na których możesz zacząć badać swoją sytuację i podjąć działania zapobiegawcze lub naprawcze.

Czy byłeś kiedyś ofiarą kradzieży tożsamości? Czym możesz się podzielić, aby pomóc innym, którzy mogą znaleźć się w takiej samej sytuacji? Daj nam znać, co myślisz w komentarzach poniżej.