Jak często Google aktualizuje Chrome?

Google regularnie aktualizuje Chrome, dodając nowe funkcje, aktualizacje zabezpieczeń i nie tylko. Chrome pobiera te aktualizacje i instaluje je automatycznie. Ale jak często to się dzieje? To zależy – okazuje się, że proces aktualizacji Chrome jest dość skomplikowany.

Główne wersje stabilne co sześć tygodni

Chrome jest rozwijany na otwartej przestrzeni i każdy może zainstalować niestabilne wersje. Ale jeśli chodzi o gałąź Stabilna, kompilacje są publikowane mniej więcej co sześć tygodni. Na przykład Chrome 73 został wydany 12 marca, a Chrome 74 23 kwietnia – czyli sześć tygodni do dnia dzisiejszego.

Chociaż nie zawsze tak było – początkowo aktualizacje Chrome były dość sporadyczne – zespół Chrome zobowiązał się do sześciotygodniowych odstępów czasu między wydaniami w 2010 roku i od tego czasu jest stosunkowo spójny. Czasami premiery pojawiają się po czterech tygodniach, innym razem po ośmiu. Ale ogólnie rzecz biorąc, zawsze jest to około sześciu tygodni.

Warto również zauważyć, że Google może dostosować stabilny harmonogram wydań wokół „bez tygodni spotkań” i świąt Chrome.

Bezpieczeństwo i poprawki błędów, gdy to konieczne

Strona aktualizacji Google Chrome

Chociaż możesz liczyć na regularne publikacje głównych wersji, poprawki błędów i aktualizacje zabezpieczeń są znacznie mniej przewidywalne. Po prostu przeczesuję dzienniki zmian aktualizacji wersji stabilnej pokazuje, że od wydania Chrome 73 12 marca były trzy aktualizacje i nie ma zauważalnych przerw między kolejnymi wydaniami. To prawie normalne dla kursu tego typu aktualizacji.

Ale przynajmniej możesz liczyć na to, że Chrome otrzyma kilka poprawek błędów i / lub aktualizacji zabezpieczeń między głównymi wydaniami.

Chrome automatycznie zainstaluje zarówno główne stabilne aktualizacje, jak i mniejsze aktualizacje, gdy będą dostępne. Zawsze możesz otworzyć menu i wybrać Pomoc> O Google Chrome, aby natychmiast sprawdzić i zainstalować aktualizacje.

Kiedy pojawi się następna wersja?

Jeśli jesteś ciekawy, kiedy następna główna wersja Chrome zostanie wydana na stabilnym kanale, sprawdź Stan platformy Chrome stronie internetowej. Pokazuje również, kiedy aktualna stabilna wersja stała się stabilna, a także informacje o niestabilnych wersjach Chrome, które są testowane w kanałach Beta i Dev.

System operacyjny Chrome aktualizuje się również co sześć tygodni

Okno aktualizacji systemu operacyjnego Chrome

Podobnie jak główne wersje przeglądarek, system operacyjny Chrome jest aktualizowany mniej więcej co sześć tygodni. Chociaż numery wersji i funkcje na ogół odzwierciedlają ich odpowiedniki w przeglądarce, wydania systemu operacyjnego Chrome zwykle pojawiają się tydzień po aktualizacji przeglądarki.

Na przykład Chrome 73 został wydany 12 marca, ale Chrome OS 73 pojawił się na stabilnym kanale dopiero 19 marca.

W przeciwnym razie system operacyjny Chrome działa zgodnie z tym samym podstawowym procesem wydawania, co przeglądarka Chrome OS. Głównym wyjątkiem jest to, że harmonogram wdrażania może się różnić w zależności od konkretnego urządzenia z systemem operacyjnym Chrome – na niektórych urządzeniach może minąć kilka tygodni, ponieważ każde z nich jest nieco inne.

Jak działają kanały aktualizacji Chrome

Istnieją cztery gałęzie rozwoju Chrome: Canary, Dev, Beta i Stable. Są one w kolejności od najmniej stabilnej (kanarek) do najbardziej stabilnej (um, stabilna).

W końcu funkcje, które po raz pierwszy pojawią się w wersji Canary, powinny znaleźć się w stabilnym kanale – dlatego wielu użytkowników, którzy chcą rzucić okiem w przyszłość, uruchamia wiele wersji Chrome na swoich komputerach. Fajnie jest też widzieć postępy funkcji, które przechodzą przez kanały wydawnicze.

Cykl wydawniczy Chrome

Co sześć tygodni kompilacja Canary jest ustawiana jako nowa gałąź stabilizacji kamienia milowego. Tutaj projektuje się i wdraża nowe funkcje i ulepszenia. Pozostaje tutaj jeszcze przez dwa tygodnie, po czym zostaje przeniesiony do pierwszej wersji beta. Po kolejnych dwóch tygodniach w kanale beta następuje zamrożenie funkcji – oznacza to, że wszystkie funkcje przeznaczone dla wersji stabilnej powinny mieć kompletny kod. Jest to również powód, dla którego widzimy, że niektóre funkcje, które były początkowo planowane dla konkretnego wydania stabilnego, zostały przeniesione z powrotem do następnej dużej wersji.

Przez pozostałe cztery tygodnie fazy beta nowe kompilacje są wydawane co tydzień, aż do wydania stabilnego. W czwartek przed wypuszczeniem stabilnej wersji (co zwykle ma miejsce we wtorki) najnowsza wersja beta staje się kandydatem do wydania. W tym momencie wszystkie stabilne funkcje są finalizowane i łączone ze stabilną gałęzią.

Do testowania poprawek błędów Google oferuje również inną kompilację o nazwie „Stabilne odświeżanie”. To stabilne wydanie, które wykracza poza zwykły harmonogram i służy do naprawiania krytycznych problemów, które po prostu nie mogą czekać.

Stabilne wydania pojawiają się powoli

Wszystkie stabilne wersje Chrome są zgodne z etapowym harmonogramem wydań (z wyjątkiem Linuksa, który w momencie premiery jest przesuwany do 100%). Wersje dla komputerów stacjonarnych – Mac i Windows – są wydawane w czterech stanach: 5%, 15%, 50% i 100%. Dlatego różni użytkownicy otrzymują aktualizacje w różnym czasie.

Android działa według podobnego harmonogramu, choć z jednym dodatkowym krokiem: 1%, 5%, 15%, 50% i 100%.

iOS działa według innego wzorca niż dwa pozostałe, a aktualizacja jest wdrażana dla wszystkich użytkowników w ciągu siedmiu dni: Dzień 1: 1%; Dzień 2: 2%; Dzień 3: 5%; Dzień 4:10%; Dzień 5:20%, dzień 6:50%; i dzień 7: 100%.

Te wdrażanie etapowe pozwala Google wykrywać problemy, zanim dotrą one do wszystkich użytkowników, zatrzymując w ten sposób wdrażanie i wznawiając je po rozwiązaniu problemu.