Udostępnij teraz w social media:

Niezależnie od tego, czy chcesz chronić się przed COVID-19, czy po prostu dokładnie wyczyścić wszystkie swoje gadżety, gdy utkniesz w domu, teraz jest idealny czas! Oto, jak możesz bezpiecznie czyścić gadżety techniczne, niczego nie uszkadzając.

Czyszczenie i dezynfekcja to dwie różne rzeczy

Przed koronawirusem firmy takie jak Apple radziły konsumentom, aby do czyszczenia swoich gadżetów nie używali niczego bardziej szorstkiego niż wilgotna szmatka i trochę smaru do łokcia. Niestety, to nie zabije bakterii ani wirusów, w tym wirusa SARS-CoV-2, który powoduje COVID-19.

W świetle niedawnego wybuchu epidemii Apple zmienił melodię jeśli chodzi o dezynfekcję iPhone’a:

„Używając 70-procentowej ściereczki nasączonej alkoholem izopropylowym lub chusteczek dezynfekujących Clorox, możesz delikatnie przetrzeć zewnętrzne powierzchnie swojego iPhone’a. Nie używaj wybielacza. Unikaj wilgoci w jakichkolwiek otworach i nie zanurzaj iPhone’a w żadnych środkach czyszczących. ”

Jednak wiele instrukcji dotyczących czyszczenia gadżetów przed tym ogłoszeniem nadal obowiązuje. Wilgotne szmatki, mydło i smar do łokci są nadal świetne, jeśli chcesz usunąć przyczepiony brud lub brud. Aby jednak zdezynfekować, musisz użyć produktu, który zawiera wystarczającą ilość alkoholu, aby zabić potencjalnie szkodliwe mikroby.

Jeśli chodzi o środek do dezynfekcji rąk, plik – doradził CDC:

„Dane laboratoryjne pokazują, że 60 procent etanolu i 70 procent izopropanolu, aktywnych składników w zalecanych przez CDC alkoholowych środkach do dezynfekcji rąk, dezaktywuje wirusy, które są genetycznie powiązane z 2019-nCoV i mają podobne właściwości fizyczne”.

Niezależnie od instrukcji producenta, jeśli chcesz skutecznie dezynfekować, potrzebujesz sprayu czyszczącego zawierającego co najmniej 60-procentowy etanol (jak Dettol) lub alkoholu do wcierania o stężeniu 70 procent lub wyższym.

Istnieje jednak niewielkie ryzyko, że może to spowodować uszkodzenie sprzętu; będziesz musiał zdecydować, czy warto.

Smartfony i tablety

Możesz wyczyścić swój smartfon chusteczkami dezynfekującymi lub alkoholem do dezynfekcji ekranu i obudowy. Największym niebezpieczeństwem jest to, że przyspieszysz zużycie oleofobowej (olejoodpornej) powłoki wyświetlacza.

Ta powłoka i tak znika z czasem – jeśli masz urządzenie przez jakiś czas, prawdopodobnie wiele z niego zniknęło. Na szczęście można go ponownie zastosować z zaskakująco dobrymi wynikami, jeśli chcesz przywrócić ten lśniący wygląd „nowego telefonu”.

Sprawdź -   Jak kopiować i wklejać na Chromebooku

Jeśli trzymasz telefon w etui, możesz go zdjąć i dokładnie umyć w gorącej wodzie z mydłem. Robiąc to, możesz również użyć środka dezynfekującego na bazie alkoholu do reszty telefonu. Nigdy nie zanurzaj telefonu w wodzie ani innym płynie, pomimo jego wodoodporności.

Aby chronić swój telefon lub tablet (szczególnie ekran), należy unikać agresywnych środków czyszczących, takich jak wybielacze, płyny do mycia szyb, kremy do mycia naczyń lub inne środki na bazie detergentów. Z pewnością zniszczą one powłokę oleofobową, a nawet mogą pozostawić smugi lub zamglenie ekranu.

Ta sama rada dotyczy również tabletów, ponieważ są to w zasadzie tylko duże smartfony.

Laptopy i hybrydy

Jeśli masz odpowiednie narzędzia, możesz wyczyścić laptopa wewnątrz i na zewnątrz. Kurz można wydmuchać sprężonym powietrzem. Alkohol izopropylowy lub etanol zdezynfekują klawiaturę i inne wrażliwe na dotyk powierzchnie. Możesz uważać na ekran, szczególnie jeśli jest plastikowy, ponieważ alkohol i inne chemikalia mogą zniszczyć wykończenie.

ZA różnorodność środków czystości (w tym specjalne pędzle) ułatwi to zadanie. Jeśli szczególnie martwisz się rozpraszaniem ciepła, możesz spróbować usunąć kurz wewnątrz obudowy, otwierając ją lub wysadzając. Jeśli czyścisz MacBooka, upewnij się, że jesteś poinformowany o wyjątkowym systemie chłodzenia Apple.

Palec dotykający wentylatora chłodzącego w MacBooku Pro.

Ponieważ większość nowoczesnych ekranów dotykowych to szkło, na laptopie hybrydowym lub konwertowalnym powinno być możliwe użycie środka czyszczącego na bazie alkoholu.

Klawiatury

Klawiatury są dość wytrzymałe, więc większość z nas nie wymienia ich często. Oznacza to również, że są zwykle pokryte zarazkami, pokryte brudem i wypełnione kłaczkami i włosami. Większość klawiatur można czyścić kawałek po kawałku.

Aby rozpocząć, wyjmij klucze i wyczyść je szmatką lub szczoteczką. Użyj sprężonego powietrza, aby usunąć pył lub okruchy z obudowy.

Możesz kupić specjalnie zaprojektowane szczotki i odkurzacze ręczne, ale są one niepotrzebne, jeśli zdejmiesz klawisze w celu głębokiego czyszczenia.

Alkohol izopropylowy i etanol pomogą zabić potencjalnie zakaźne drobnoustroje. Niektórzy ludzie idą w kierunku nuklearnym i wkładają swoje (przewodowe) klawiatury do zmywarki. Pod warunkiem, że dokładnie go wysuszysz przed ponownym podłączeniem, powinno to działać. Możesz jednak uszkodzić wykończenie lub klawisze, więc nie zalecamy tego dla wszystkich.

Ostrzeżenie: Nigdy nie wkładaj do zmywarki bezprzewodowej klawiatury ze zintegrowanym akumulatorem!

Czyszczenie klawiatury jest nie tylko dobre dla higieny, ale może nawet poprawić komfort pisania. Ponieważ na przełącznikach gromadzi się brud, usunięcie wszystkiego, co sprawia, że ​​klawisze są „papkowate”, powinno sprawić, że klawiatura znów będzie wyglądać jak nowa.

Sprawdź -   Jak uzyskać opcję „Otwórz okno poleceń tutaj” w Eksploratorze w systemie Windows 10

Myszy

Możesz wykonać wiele takich samych procedur czyszczenia, których używałbyś do czyszczenia klawiatury do dezynfekcji myszy komputerowej. Ponieważ mysz często styka się z twoją ręką, środki czyszczące na bazie alkoholu świetnie nadają się do zabijania bakterii i innych niewidocznych nieprzyjemności.

Ręka wycierająca mysz komputerową niebieską szmatką.

W tych trudno dostępnych miejscach zanurz Q-tip w jakimś alkoholu i zabierz się do pracy. Drewniana wykałaczka może również pomóc w zeskrobaniu brudu z zakamarków. Kluczem jest częste lekkie czyszczenie myszy, aby zapobiec gromadzeniu się brudu i odbarwieniu plastiku.

Słuchawki i słuchawki

Słuchawki douszne, takie jak Apple AirPods, mogą szybko stać się obrzydliwe. Na szczęście istnieje wiele świetnych sztuczek do ich czyszczenia, w tym wilgotna ściereczka, Blu Tack i waciki. Jak zawsze, alkohol izopropylowy jest idealnym rozwiązaniem, jeśli chcesz w pełni zdezynfekować.

Jedna ręka trzymająca Apple AirPod, a druga trzymająca Blu Tack.

Słuchawki są inne, ponieważ nie siedzą w uszach. To, jak je wyczyścisz, zależy ostatecznie od materiału, z którego wykonane są nauszniki. Zapoznaj się ze szczegółowymi instrukcjami producenta, aby uniknąć uszkodzenia słuchawek.

W wielu przypadkach szybkie przetarcie wokół muszli słuchawek wilgotną ściereczką powinno wystarczyć, aby wszystko nabrać. Jeśli chcesz je zdezynfekować, użyj alkoholu izopropylowego na twardych powierzchniach, przyciskach i wtyczce (jeśli są podłączone przewodowo).

Kontrolery gier

Jeśli nigdy nie wyczyściłeś kontrolerów gier, czeka Cię szok. Mogą stać się naprawdę brudne, a brud i brud mogą się ukrywać w różnych miejscach. Możesz użyć alkoholu i wskazówek Q, aby dokładnie wyczyścić kontrolery gier. Użyj wykałaczki, aby podważyć brud z tych trudno dostępnych miejsc.

Ręczne czyszczenie szczeliny z boku DualShock 4 wykałaczką.

Jeśli rozlałeś wodę sodową na którykolwiek ze swoich kontrolerów, prawdopodobnie są lepkie. Możesz użyć plastikowej słomki i odrobiny alkoholu do wycierania, aby naprawić gąbczaste guziki bez otwierania skorupy. Wystarczy nasycić przyciski alkoholem, a następnie zamieszać słomką.

Obudowy PC

Obudowa komputera również wymaga regularnego czyszczenia, ale z innych powodów niż smartfon lub kontrolery gier. Komputery PC są magnesami pyłowymi, a pył utrudnia rozpraszanie ciepła. Ponieważ ciepło zabija elementy komputera, dobrym pomysłem jest regularne usuwanie jak największej ilości kurzu z obudowy komputera.

Nie jest to małe przedsięwzięcie i musisz uważać, aby nie uszkodzić żadnych elementów w procesie. Upewnij się również, że jesteś uziemiony, aby uniknąć wyładowań elektrostatycznych.

Sprawdź -   Jak skonfigurować własny magazyn w chmurze w systemie Linux z następną chmurą

Ostrzeżenie: pod żadnym pozorem nie należy używać odkurzacza do czyszczenia obudowy komputera.

Dłoń trzymająca puszkę sprężonego powietrza nad otwartą obudową komputera.

Aby uzyskać najlepsze wyniki, wyczyść poszczególne elementy (takie jak karta graficzna) poza obudową. Skorzystaj z okazji, aby wykonać inne niezbędne czynności konserwacyjne, takie jak wymiana pasty termoprzewodzącej lub zainstalowanie dodatkowych wentylatorów, pamięci RAM lub pamięci masowej.

Po wyczyszczeniu obudowy możesz pomyśleć o tym, gdzie się znajduje. Jeśli leży na podłodze, może zasysać więcej kurzu niż na półce lub biurku.

Monitory i telewizory

Większość monitorów i ekranów telewizyjnych nie jest przeznaczona do dotykania. Dlatego rzadko są wykonane ze szkła, co oznacza, że ​​są znacznie mniej wytrzymałe niż smartfon lub tablet.

Aby uniknąć trwałego uszkodzenia monitora, należy go czyścić tylko wilgotną szmatką. Unikaj ostrych sprayów czyszczących, takich jak Windex, lub czegokolwiek, co zawiera detergent. Te chemikalia mogą (i spowodują) uszkodzenie powierzchni ekranu, pozostawienie smug, a nawet sprawienie, że wyświetlacz będzie zamglony i trudny do zobaczenia. Dodatkowo, gdy uszkodzisz powierzchnię, nie ma powrotu.

Niektóre monitory i telewizory mają wewnątrz wentylatory chłodzące. W zależności od zastosowanej technologii odkurzanie tylnej, bocznej lub górnej części monitora może naprawdę pomóc w rozpraszaniu ciepła. Ponieważ ciepło jest wrogiem wszystkich rzeczy elektronicznych, usuwanie nagromadzonego kurzu powinno pomóc przedłużyć żywotność wyświetlacza.

Bonus: „pożółkłe” komputery i konsole w stylu retro

Kiedyś większość komputerów i konsol do gier była wykonana z białawego plastiku. Z biegiem lat te maszyny strasznie się odbarwiły z powodu bromu w tworzywie ABS. Na szczęście można skorzystać z rozwiązania o nazwie „Retr0bright”, aby przywrócić konsolom retro i komputerom domowym nowy wygląd.

Pożółkłe Super Nintendo po lewej i ta sama jasna biel po wyczyszczeniu Retr0bright po prawej.

Do wybielania plastiku zużywa około 10 procent nadtlenku wodoru i trzeba zdemontować maszynę. Będziesz także potrzebować sprzętu ochronnego, takiego jak rękawice i okulary oraz dobrze wentylowanej przestrzeni do pracy.

Czyść często, aby uzyskać najlepsze wyniki

Spędzisz mniej czasu na czyszczeniu swoich gadżetów, jeśli nie będziesz czekać, aż pokryją się brudem, aby to zrobić. O wiele bardziej higieniczne jest również ich regularne czyszczenie. Jest to szczególnie ważne w przypadku gadżetów, takich jak smartfony, tablety i laptopy, ponieważ są one regularnie narażone na kontakt z rękami.

Jeśli byłeś na tyle zaniepokojony, że przeczytałeś tak daleko, możesz też chcieć przestań odbierać telefony w staromodny sposób.