Jak czytać dyskietkę na nowoczesnym komputerze PC lub Mac

Pamiętasz dyskietki? Kiedyś były niezbędne. W końcu zostały wymienione, a dyskietki zniknęły z nowych komputerów. Oto jak uzyskać dostęp do starej dyskietki 3,5 lub 5,25 cala na nowoczesnym komputerze PC lub Mac z systemem Windows.

Jest haczyk: kopiowanie danych to łatwa część

Zanim zaczniemy, powinieneś zrozumieć ogromne zastrzeżenie. To, co tutaj omówimy – kopiowanie danych z klasycznej dyskietki na nowoczesny komputer – to tylko połowa sukcesu. Po skopiowaniu danych musisz mieć możliwość ich odczytania. Może być zablokowany w starych formatach plików, których nowoczesne oprogramowanie nie może zrozumieć.

Będziesz musiał dowiedzieć się, jak uzyskać dostęp do danych lub konwertować je za pomocą emulatorów, takich jak DOSBox lub inne narzędzia, które wykraczają poza zakres tego artykułu.

Jak skopiować pliki z 3,5-calowej stacji dyskietek na nowoczesny komputer

3,5-calowa dyskietka z napisem

Jeśli masz 3,5-calowe dyskietki sformatowane dla systemu MS-DOS lub Windows, które chcesz skopiować na nowoczesny komputer z systemem Windows 10 lub Windows 7, masz szczęście. To najłatwiejszy format do pracy. 3,5-calowe napędy dyskietek pozostały produktem starszym na długo po tym, jak ich pojemność 1,44 MB stała się absurdalnie mała w ujęciu względnym. W efekcie dostępnych jest wiele pół-nowoczesnych napędów i rozwiązań. Omówimy opcje od najłatwiejszych do najtrudniejszych.

Opcja 1: Użyj nowej stacji dyskietek USB

Jeśli przeglądasz Amazon, Newegg, a nawet eBay, znajdziesz wiele niedrogich (od 10 do 30 USD) nowoczesnych Napędy dyskietek USB 3,5 cala. Jeśli się spieszysz i chcesz mieć rozwiązanie typu plug-and-play tylko dla jednego lub dwóch dysków, warto spróbować.

Jednak z naszego doświadczenia wynika, że ​​dyski te są często frustrujące z powodu swojej zawodności. Zanim więc zagłębisz się w temat, przeczytaj niektóre recenzje. Upewnij się, że nie przeszkadza Ci ryzykowanie starych danych na dysku, którego wyprodukowanie prawdopodobnie kosztuje tylko kilka dolarów.

Opcja 2: Użyj starego napędu dyskietek USB

Stacja dyskietek Sony VAIO USB.

Pod koniec lat 90. i na początku XXI wieku wielu producentów smukłych laptopów (takich jak HP, Sony i Dell) również produkowało zewnętrzne napędy dyskietek USB. Te stare dyski mają znacznie wyższą jakość części niż tanie dyski USB dostępne teraz w Amazon. Są również na tyle nowe, aby działać bez naprawy.

Zalecamy wyszukanie w serwisie eBay czegoś takiego jak „Stacja dyskietek USB Sony, ”I próbując szczęścia z jednym z nich. Większość z nich jest nadal obsługiwana jako urządzenia typu plug-and-play przez system Windows 10.

Pomimo marki nie potrzebujesz dysku pasującego do Twojego komputera. Na przykład stacja dyskietek USB Sony będzie działać po podłączeniu do portu USB na dowolnym komputerze z systemem Windows.

Opcja 3: Użyj wewnętrznej stacji dyskietek z tanim adapterem USB

Jeśli szukasz czegoś więcej, niż samodzielne wyzwanie, możesz również kupić klasyczny wewnętrzny napęd dyskietek 3,5 cala. Być może masz nawet jednego siedzącego w pobliżu. Możesz podłączyć go do standardowa przejściówka ze stacji dyskietek na USB.

Możesz ustawić zewnętrzny zasilacz dla stacji dyskietek z rozszerzeniem odpowiedni adapter. Inną opcją jest zamontowanie dysku i adaptera wewnętrznie w obudowie komputera, a następnie użycie pliku Zasilacz SATA tam. Nie testowaliśmy jednak tych płyt, więc postępuj na własne ryzyko.

Opcja 4: Użyj starego komputera ze stacją dyskietek i połączeniem sieciowym

Jeśli masz starszy komputer lub laptop z systemem Windows 98, ME, XP lub 2000 z Ethernetem i 3,5-calową stacją dyskietek, może on być w stanie odczytać i skopiować dyskietkę na dysk twardy komputera. Następnie możesz skopiować dane przez swoją sieć LAN do nowoczesnego komputera.

Najtrudniejszą częścią jest upewnienie się, że sieć LAN między starymi a nowoczesnymi maszynami działa poprawnie. Sprowadza się do sprawienie, że udostępnianie plików Windows z różnych epok dobrze się ze sobą współgra.

Możesz także przesłać pliki do witryny FTP (być może za pośrednictwem lokalnego serwera NAS), a następnie pobrać je na nowoczesny komputer.

Jak skopiować pliki z komputera z 5,25-calowej stacji dyskietek na nowoczesny komputer

Oznaczona dyskietka 5,25-calowa

Jeśli masz dyskietkę 5,25-calową sformatowaną dla systemu MS-DOS lub Windows, którą chcesz skopiować na nowoczesny komputer z systemem Windows, masz przed sobą trudniejsze zadanie. Dzieje się tak, ponieważ dyskietki 5,25-calowe wypadły z regularnego użytku w połowie lat 90., więc znalezienie działającego napędu dyskietek 5,25 cala może być wyzwaniem.

Spójrzmy na opcje kopiowania danych na nowoczesny komputer od najłatwiejszych do najtrudniejszych.

Opcja 1: Użyj adaptera USB FC5025 i wewnętrznej stacji dyskietek 5,25 cala

Zadzwoniła mała firma Dane po stronie urządzenia produkuje adapter o nazwie FC5025. Umożliwia korzystanie z wewnętrznej stacji dyskietek 5,25 cala do kopiowania danych z dysków 5,25 cala w różnych formatach przez kabel USB do nowoczesnego komputera. Tablica kosztuje około 55 USD.

Będziesz jednak potrzebować również wszystkich niezbędnych kabli, zasilacz ze złączem Molex na dysk i, być może, klasyczną zewnętrzną obudowę wnęki na napęd 5,25 cala, jeśli chcesz mieć ładną jednostkę. Jednak gdy już to zrobisz, FC5205 jest zdecydowanie tego warte. Jest to szczególnie przydatne, jeśli masz również 5,25-calowe dyski dla systemów PC innych niż IBM (takich jak Apple II), których kopię zapasową chcesz utworzyć.

FC5025 kopiuje dane z dyskietki do pliki obrazów dysków, więc będziesz potrzebować również narzędzia do tworzenia obrazu dysku, takiego jak WinImage, aby odczytać i wyodrębnić dane.

Opcja 2: Użyj Kryoflux z wewnętrznym napędem dyskietek 5,25 cala

Podobnie jak FC5025, KryoFlux to przejściówka z dyskietki na USB, która wymaga wielu czynności konfiguracyjnych, aby zacząć działać. Ponownie, będziesz potrzebować płyty KryoFlux, starego napędu dyskietek 5,25 cala, zasilacza, kabli i, być może, obudowy.

Kryoflux kopiuje dane dysku do plików obrazów dysku. Można ich następnie używać z emulatorami lub uzyskiwać do nich dostęp za pomocą narzędzia do tworzenia obrazu dysku, takiego jak WinImage.

Zaletą KryoFlux jest to, że może tworzyć kopie zapasowe dysków chronionych przed kopiowaniem lub dysków w wielu innych formatach systemowych (Apple II, C64 itd.) I robi to z wysokim stopniem dokładności.

KryoFlux ma jednak kilka wad. Po pierwsze, to kosztuje ponad 100 USD.

Po drugie, jest przeznaczony raczej dla rynku ochrony oprogramowania akademickiego niż dla zwykłych konsumentów. Dlatego tworzenie kopii zapasowych, a nawet uzyskiwanie dostępu do danych na dysku, nie jest operacją bardzo przyjazną dla użytkownika.

Opcja 3: Użyj starego komputera ze stacją dyskietek i połączeniem sieciowym

Jeśli masz starszy komputer z systemem Windows 98 lub ME z Ethernetem i stacją dyskietek 5,25 cala, może on odczytać dyskietkę, aby można było skopiować dane przez sieć LAN do nowoczesnego komputera.

Tak samo jak w przypadku napędu 3,5-calowego, możesz mieć problemy poprawne działanie udostępniania plików w systemie Windows między klasycznym a nowoczesnym komputerem.

Istnieją jednak inne opcje. Jednym z nich jest przesyłanie plików na serwer FTP ze starego komputera, a następnie pobieranie ich z tego serwera na nowszy komputer.

Jak skopiować pliki z 3,5-calowej stacji dyskietek na nowoczesny komputer Mac

Oznaczona 3,5-calowa dyskietka Mac

Proces odczytu dyskietek na komputerze Mac zależy od typu dysku, który chcesz odczytać. Omówimy każdy typ w następnych sekcjach.

Dyskietki 1,44 MB dla komputerów Mac

Jeśli masz dyskietki do komputerów Mac o pojemności 1,44 MB, nowoczesny komputer Mac z systemem macOS 10.14 Mojave lub starszym powinien być w stanie je odczytać za pomocą starego napędu dyskietek USB.

Wiele osób woli Imation SuperDisk LS-120 Dysk USB. Jest to konkurent dla dysków ZIP, który czyta zarówno oryginalne dyskietki o dużej pojemności, jak i zwykłe dyskietki 1,44 MB. Ciągle możesz znajdź je za rozsądną cenę w serwisie eBay. Możesz także użyć starej stacji dyskietek USB Sony lub HP.

Jeśli na twoim komputerze działa system macOS 10.15 lub nowszy, nie masz szczęścia, jeśli chodzi o natywną obsługę dyskietek USB. Firma Apple usunęła wsparcie dla Hierarchiczny system plików (HFS) na starych dyskietkach Mac zaczynających się od Cataliny. Mogą istnieć techniczne obejścia, w tym przywrócenie obsługi HFS, ale są one złożone, a opcje wciąż się pojawiają.

3,5-calowe dyskietki IBM PC

Jeśli chcesz, aby Twój komputer Mac odczytywał 3,5-calowe dyskietki w formacie IBM PC, możesz użyć stacji dyskietek USB typu vintage. (Jak na ironię, Catalina nadal może czytać system plików FAT12 używany przez stare dyskietki MS-DOS, ale nie stare dyski Mac).

Wypróbowaliśmy stację dyskietek Sony VAIO z komputerem iMac z 2013 roku. Nie miał żadnych problemów z odczytaniem plików zapisanych na 3,5-calowym dysku w formacie IBM PC o dużej gęstości. Prawdopodobnie znajdziesz dobry Stacja dyskietek USB Sony lub HP w serwisie eBay.

Dyskietki 400 lub 800 KB na komputery Mac

Jeśli masz dyskietki 400 lub 800 KB dla komputerów Mac, sprawy stają się znacznie bardziej skomplikowane. Dyski, które je napisały, używały specjalne kodowanie zwane GCR. Ta technika nie jest fizycznie obsługiwana w większości 3,5-calowych stacji dyskietek USB.

Ostatnio jednak pojawiła się nowa opcja o nazwie Sos jabłkowy pojawił się do archiwizacji dysków Mac 400/800 KB. Jest to adapter USB, który umożliwia podłączenie starych napędów dyskietek Apple II i Macintosh do nowoczesnego komputera Mac i odczytywanie starych dyskietek z niesamowitą dokładnością.

Największą wadą jest cena – Wersja Deluxe musisz czytać dyskietki Mac wynosi 285 USD. Dzieje się tak głównie dlatego, że jest to złożony produkt hobbystyczny o bardzo małej objętości. Jednak z tym urządzeniem i odpowiednim napędem vintage możesz wczytywać swoje dyskietki do obrazów dysków, które mogą być używany z emulatorami lub wyodrębniony za pomocą innych narzędzi.

Wszystkie dyskietki Mac

W przypadku wszystkich dysków Mac Disk najlepszym rozwiązaniem może być znalezienie klasycznego biurka lub laptopa Mac z 3,5-calowym ekranem SuperDrive który może odczytywać i zapisywać dyski 400/800 KB i 1,44 MB. Spróbuj zlokalizować maszynę z beżowa era G3 który nadal jest dostarczany z dyskietkami. Im nowszy, tym lepiej, ponieważ wtedy rzadziej będziesz musiał dokonywać napraw, aby działał.

Stamtąd możesz używać sieci do kopiowania plików między starymi i nowoczesnymi komputerami Mac, ale to wszystko zupełnie inna puszka robaków.

To skomplikowane, ale jest nadzieja

Podczas tworzenia kopii zapasowych starych dyskietek wszystkie możliwe kombinacje napędów, systemów i formatów obejmują złożoną różnorodność strategii, których nie możemy tutaj omówić.

Na szczęście istnieją inne zasoby, jeśli potrzebujesz czegoś bardziej złożonego, na przykład dostęp do 8-calowej stacji dyskietek zawierającej pliki CP / M. Herb Johnson utrzymuje imponującą witrynę pełną dane techniczne różnych systemów dyskietek jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ich działaniu.

LowEndMac ma również plik wspaniały przewodnik po formatach dyskietek Mac. Powodzenia!