Jak czytać japońską mangę w systemie Linux

Udostępnij teraz w social media:

Czy jesteś fanem japońskiej mangi? Czy chcesz, abyś mógł czytać swoje ulubione na pulpicie Linux? Jeśli tak, postępuj zgodnie z tym przewodnikiem, aby nauczyć się czytać japońską mangę w systemie Linux!

Instalowanie Komikku w systemie Linux

Kommiku to najłatwiejszy sposób na czytanie japońskich komiksów Manga na komputerze z systemem Linux. Ma łatwy w użyciu interfejs, jest lekki i dostępny w większości dystrybucji Linuksa za pośrednictwem uniwersalnego formatu opakowania Flatpak, Arch Linux AUR oraz jako kompilowalny kod źródłowy na GitLab.

Zanim przejdziemy do tego, jak czytać komiksy japońskiej mangi na komputerze z systemem Linux, musimy zapoznać się z instalacją tej aplikacji. Aby rozpocząć instalację, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. na klawiaturze. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami wiersza polecenia opisanymi poniżej, które odpowiadają Twojemu systemowi operacyjnemu.

Arch Linux

Użytkownicy Arch Linux mają łatwy sposób na zainstalowanie Komikku: Arch Linux AUR. Jeśli chcesz uruchomić aplikację, zacznij od Pacman polecenie, aby zainstalować pakiety „Git” i „Base-devel” z oficjalnych repozytoriów.

sudo pacman -S git base-devel

Po instalacji pakietów „Git” i „Base-devel” nadszedł czas, aby pobrać i skonfigurować aplikację Trizen. To narzędzie sprawi, że kompilowanie aplikacji z kodu źródłowego w repozytorium użytkowników Arch Linux będzie znacznie łatwiejsze.

  Jak wypróbować pulpit Manokwari na Ubuntu

Aby uzyskać najnowszą wersję Trizen, użyj klon gita polecenie poniżej.

git clone https://aur.archlinux.org/trizen.git

Przenieś terminal do katalogu „trizen” za pomocą Płyta CD polecenie i skonfiguruj pomocnika AUR Trizen za pomocą makepkg Komenda.

cd trizen  makepkg -sri

Po zainstalowaniu narzędzia Trizen możesz go użyć do zainstalowania programu Komikku za pomocą poniższego polecenia.

trizen -S komikku

Flatpak

Jeśli nie jesteś użytkownikiem Arch Linuxa i nie interesuje Cię ręczne kompilowanie kodu źródłowego aplikacji, jedynym sposobem na odczytanie ulubionych japońskich komiksów jest użycie Flatpak.

Aby rozpocząć instalację Komikku przez Flatpak, musisz mieć skonfigurowane środowisko uruchomieniowe Flatpak w swoim systemie. Aby to skonfigurować, zainstaluj pakiet „flatpak” za pośrednictwem terminala. Lub, jeśli masz problemy z konfiguracją Flatpak, postępuj zgodnie z tym przewodnikiem na ten temat.

Gdy środowisko wykonawcze Flatpak działa na komputerze z systemem Linux, użyj poniższej komendy, aby subskrybować sklep z aplikacjami Flathub.

flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo

Po tym, jak Twoja instalacja Flatpak ma jako źródło Flathub, będziesz mógł zainstalować Komikku za pomocą poniższego polecenia.

flatpak install flathub info.febvre.Komikku

Kod źródłowy

Kod źródłowy Komikku jest dostępny za pośrednictwem GitLab, jeśli nie jesteś użytkownikiem Arch Linux ani fanem Flatpak. Aby skompilować aplikację ze źródła, postępuj zgodnie ze szczegółowymi instrukcjami na ta strona.

  Jak wyczyścić historię ostatnich kart w Chrome

Czytanie japońskiej mangi w Komikku

Aby przeczytać japońską mangę w Komikku, uruchom aplikację. Aby uruchomić aplikację, naciśnij Zdobyć na klawiaturze wpisz „Komikku” w polu wyszukiwania i uruchom aplikację za pomocą żółtej okrągłej ikony. Następnie przy otwartej aplikacji postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej.

Krok 1: W aplikacji Komikku znajdź przycisk menu aplikacji obok szkła powiększającego i kliknij go myszką.

Krok 2: W menu aplikacji kliknij opcję „Preferencje”, aby uzyskać dostęp do obszaru „Preferencje”.

Krok 3: W „Preferencjach” znajdź opcję „Języki serwera” i kliknij ją myszą.

Krok 4: Przejrzyj sekcję „Języki serwera” i przewiń, aby znaleźć język, którym mówisz. Ważne jest, aby dokonać tego wyboru; w przeciwnym razie możesz przeszukiwać wiele różnych mang w językach, których nie znasz.

Krok 5: Po dokonaniu wyboru języka kliknij przycisk „X”, aby zamknąć okno „Preferencje”. Następnie kliknij znak „+” w prawym górnym rogu, aby wybrać serwer Manga.

Krok 6: Po wybraniu serwera będziesz mógł przeglądać jego kolekcję Mangas. Wybierz jeden z listy, aby dodać do swojej biblioteki.

Jeśli nie możesz od razu znaleźć swojej ulubionej Mangi, aplikacja Komikku ma funkcję wyszukiwania na serwer. Możesz go użyć, aby znaleźć to, co chcesz przeczytać.

  Jak zainstalować Komodo Edit w systemie Linux

Krok 7: Gdy znajdziesz Mangę, którą chcesz przeczytać, zamknij przeglądarkę serwerów, naciskając wyjście przycisk na klawiaturze.

Uwaga: musisz powtórzyć kroki 5-7, aby dodać wiele mang do biblioteki Komikku.

Po zakończeniu dodawania wszystkich mang, które chcesz przeczytać do biblioteki Komikku, po prostu kliknij jeden z nich, aby rozpocząć czytanie. Aby uzyskać dostęp do określonego rozdziału, kliknij przycisk „Rozdziały”.

Usuń książki z biblioteki

Chcesz usunąć Manga ze swojej biblioteki w aplikacji Komikku? Wykonaj następujące czynności.

Krok 1: Wybierz książkę z biblioteki, klikając ją myszką.

Krok 2: Kliknij menu z trzema kropkami za pomocą myszy.

Krok 3: Wybierz przycisk „Usuń”, aby usunąć go ze swojej biblioteki.

x