Udostępnij teraz w social media:

Wielokrotnie podkreślałem tutaj w How-To Geek: obiektyw jest równie ważny, jeśli nie ważniejszy, niż aparat, do którego jest przymocowany. Jeśli Twoje zdjęcia są rozmyte, ponieważ na obiektywie są smugi, nie możesz nic zrobić, aby to naprawić w poście. Nawet usuwanie drobinek kurzu jest uciążliwe. Mając to na uwadze, przyjrzyjmy się, jak utrzymywać obiektyw aparatu w czystości.

Nie zdejmuj osłony obiektywu

Jeśli nie używasz aparatu, zakładaj osłonę obiektywu. Jeśli obiektyw jest zdjęty z aparatu, upewnij się, że obie nasadki są założone. To naprawdę takie proste: założenie pokrywek soczewek na soczewki oznacza, że ​​nie są one narażone na wszystkie cząsteczki kurzu w powietrzu i możesz sobie z nimi poradzić bez obawy, że brudne palce pozostawiają smugi.

Nie oznacza to, że powinieneś zazdrośnie chronić swoje soczewki, a pokrywkę obiektywu zdejmować tylko wtedy, gdy masz ustawione idealne ujęcie. Soczewki są zaskakująco trwałe – o ile nie ćwiczysz z nimi techniki gry w rzucie z pola – i, jak zobaczymy, łatwe do czyszczenia. Jeśli spacerujesz po mieście i robisz kilka zdjęć, aparat powinien być włączony, a nasadka obiektywu zdjęta. Tyle, że gdy aparat siedzi w domu lub w torbie, należy zostawić nakładki.

Sprawdź -   Jak grać w World Of Warcraft w systemie Linux

Pomyśl, kiedy strzelasz

Kurz i smugi będą pochodzić z dwóch źródeł: środowiska zewnętrznego i Ciebie. Jeśli zastanowisz się trochę nad tym, gdzie robisz zdjęcia i jak obchodzisz się z obiektywami, znacznie łatwiej jest utrzymać je w czystości.

Seaspray jest znany wśród fotografów krajobrazu ze swojej zdolności do rozmazywania soczewek. Mała kropelka ląduje na przedniej soczewce i nawet jeśli ją wytrzyj lub woda wyparuje, pozostawi sól. To kwestia sekundy, aby go wyczyścić, wystarczy pomyśleć, aby to zrobić.

Jeśli pracujesz w zakurzonym, mokrym lub w inny sposób wypełnionym cząstkami środowisku, zignoruj ​​moją radę powyżej dotyczącą pokrywek soczewek i trzymaj je założone. Unikaj także kierowania obiektywu bezpośrednio na wiatr / spray / cokolwiek, dopóki nie będziesz gotowy do rozpoczęcia fotografowania.

Sprawdź -   Sortownik zakładek to narzędzie do automatyzacji sortowania zakładek [Firefox]

Podobnie, gdy zmieniasz obiektyw lub w inny sposób obsługujesz aparat, nie dotykaj przedniego elementu. Po prostu trzymaj brudne łapy z dala od szyby, a pozostanie czysta! Nie należy również zostawiać odsłoniętej soczewki skierowanej do góry: osadzą się na nich cząsteczki kurzu w powietrzu.

Noś ściereczkę z mikrofibry

Większość fotografów krajobrazu posiada więcej ubrań z mikrofibry niż bielizny. Są naprawdę tanie i bardzo poręczne. Jeśli na obiektywie są zabrudzenia lub smugi, po prostu wyjmij szmatkę z torby i wytrzyj ją. Jeśli jedna szmatka się zabrudzi, po prostu weź drugą. Po ustawieniu aparatu do zdjęcia poziomego zwykle na wszelki wypadek szybko wyczyszczę obiektyw.

Prawie każda ściereczka z mikrofibry się nada. Sugerowałbym kupienie ich stosu – jak ten pakiet 30 na Amazon za 19 USD– i traktując je jako prawie jednorazowego użytku. Wrzuć kilka do dowolnych torebek, które posiadasz, jedną zostaw w samochodzie (przyda się również do czyszczenia okularów przeciwsłonecznych), a poza tym po prostu miej je pod ręką. Od czasu do czasu uruchamiaj je wszystkie w pralce.

Sprawdź -   Jak osadzić plik tekstowy w programie Microsoft Excel

Od czasu do czasu gruntownie wyczyść

Niezależnie od tego, co robisz, Twoje soczewki będą czasami wymagały porządnego czyszczenia. Dobra wiadomość jest taka, że ​​jest to naprawdę proste i potrzebujesz tylko kilku rzeczy: pliku dmuchawa powietrza, miękka szczoteczka, ściereczka z mikrofibry i ściereczka do soczewek lub długopis do obiektywu.

Proces jest łatwy:

Użyj dmuchawki, ściereczki z mikrofibry i miękkiej szczoteczki, aby usunąć wszelkie cząsteczki, które przylegają do soczewki.
Wyjmij ściereczkę do soczewek lub pisak do soczewek i zaczynając od środka soczewki, potrzyj okręgi na zewnątrz, usuwając wszelkie smugi.
Ostatnim krokiem jest wzięcie dmuchawki i szczoteczki oraz dokładne wyczyszczenie wewnętrznej strony pokrywek obiektywu; Nie ma sensu czyścić obiektywu, jeśli osłona obiektywu ma po prostu wyrzucić kurz bezpośrednio na niego, gdy tylko skończysz.

Utrzymanie soczewek w czystości wymaga bardzo niewielkiego wysiłku, a Twoje zdjęcia będą wyglądać lepiej. Powinieneś także rozważyć wyczyszczenie matrycy aparatu – chociaż ten proces jest nieco bardziej skomplikowany.