Jak dodać efekty Groovy do paska zadań systemu Windows 10

W systemie Windows 10 nie ma prawie żadnych ustawień dostosowywania efektu paska zadań poza zmianą kolorów. Jeśli szukasz sposobu na dodanie efektownych efektów do paska zadań, aplikacje RainbowTaskbar i NiceTaskbar prawdopodobnie przypadną Ci do gustu.

Obie te aplikacje umożliwiają stosowanie unikalnych efektów na pasku zadań dzięki bardziej elastycznym ustawieniom kolorów. Oto, jak dostosować pasek zadań systemu Windows 10 za pomocą paska zadań Rainbow i NiceTaskbar.

Jak zastosować efekty paska zadań za pomocą RainbowTaskbar

RainbowTaskbar to oprogramowanie umożliwiające dodawanie przejściowych, blaknących gradientów lub efektów jednolitych kolorów do paska zadań. Za pomocą tego oprogramowania możesz także dodać zakrzywione krawędzie, obrazy, tekst i kształty do paska zadań.

Oto jak możesz dodać efekt wielokolorowego tęczowego paska zadań za pomocą RainbowTaskbar:

 • Otwórz to Strona pobierania paska zadań Rainbow.
 • Następnie kliknij znajdujący się tam link do pobrania rnbtsk-x64.exe.
 • Kliknij dwukrotnie plik rnbtsk-x64, aby uruchomić pasek zadań Rainbow (to oprogramowanie nie wymaga instalacji).
 • Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę RainbowTaskbar na pasku zadań i wybierz Ustawienia wstępne > Tęcza.
 • Wybranie wstępnego ustawienia koloru tęczy spowoduje zastosowanie pięknego i dynamicznego efektu wielokolorowego gradientu na pasku zadań. To ustawienie wstępne składa się z ośmiu zanikających gradientów kolorów, które zmieniają się co jedną milisekundę. Jest również skonfigurowany z niewielkim efektem przezroczystości (80% krycia podkładu). Możesz wyświetlić ustawienia tego ustawienia wstępnego, klikając prawym przyciskiem myszy ikonę Rainbow na pasku zadań na pasku zadań i wybierając Otwórz.

  Teraz spróbuj skonfigurować nowe ustawienie wstępne od zera. Jako przykład skonfiguruj przezroczysty pasek zadań ze statycznym efektem gradientu od żółtego do czerwonego w następujący sposób:

 • Najpierw wybierz opcję Preset Rainbow i otwórz okno RainbowTaskbar z menu kontekstowego programu.
 • Wybierz wszystkie wstępne ustawienia Rainbow i kliknij Usuń, aby je usunąć.
 • Następnie kliknij przycisk Dodaj.
 • Wybierz ustawienie Przezroczystość/styl.
 • Kliknij opcję Styl przezroczystości w menu rozwijanym Zmień.
 • Wybierz opcję Przezroczysty z menu rozwijanego Do.
 • Kliknij Dodaj, aby wybrać Kolor.
 • Z menu rozwijanego wybierz opcję Gradient.
 • Kliknij lewe pole koloru, aby wybrać kolor żółty.
 • Następnie kliknij prawe pole koloru, aby wybrać czerwone pole koloru.
 • Naciśnij przycisk Dodaj, aby ponownie wybrać opcję Przezroczystość/Styl.
 • Z menu rozwijanego Zmień wybierz opcję Krycie podkładu.
 • Ustaw suwak paska na około 66 procent. Przeciągnięcie suwaka paska bardziej w lewo powoduje, że pasek zadań staje się bardziej przezroczysty.
 • Kliknij przycisk Do ustawień wstępnych.
 • Wprowadź nazwę nowego ustawienia wstępnego i kliknij OK.
 • Następnie wybierz Zastosuj i Zapisz, aby ustawić ustawienie wstępne.
 • Teraz utworzyłeś przezroczysty efekt paska zadań z żółtymi i czerwonymi kolorami gradientu, jak ten pokazany bezpośrednio poniżej. Pasek zadań jest żółty po lewej stronie i czerwony po prawej stronie. W przeciwieństwie do ustawienia wstępnego Rainbow jest to gradient statyczny, który się nie zmienia. Możesz ustawić to ustawienie wstępne w dowolnym momencie, klikając prawym przyciskiem myszy ikonę RainbowTaskbar na pasku zadań i wybierając je z podmenu Ustawienia wstępne.

  Pamiętaj, że podczas tworzenia nowych ustawień wstępnych musisz zawsze ustawić styl paska zadań. Z menu rozwijanego do możesz wybrać styl Rozmyty lub Przezroczysty. Zamazany to alternatywny styl rozmytej przezroczystości.

  Jak utworzyć pasek zadań systemu Windows ze zmieniającymi się kolorami

  Aby utworzyć wstępnie ustawiony efekt paska zadań ze zmieniającymi się kolorami, dodaj do niego wiele kolorów; następnie wybierz opcję Zanikanie jednolite lub Zanikanie gradientu i wybierz żądane kolory. Przeciągnij suwak na pasku czasu wstrzymania dalej w prawo, aby ustawić czas w milisekundach, po jakim każdy kolor ma pozostać na pasku zadań.

  Na przykład wartość 1000 milisekund spowoduje, że każdy kolor będzie utrzymywany przez jedną sekundę przed zmianą na inny w ustawieniu wstępnym.

  Możesz też ustawić pasek zadań tak, aby zmieniał kolor losowo co kilka sekund. Można to zrobić wybierając opcje Fading solid i Randomize. Następnie ustaw opcję Czas wstrzymania na około 2000 milisekund, aby kolor paska zadań zmieniał się losowo co dwie sekundy.

  Możesz także dodać zakrzywione obramowania po lewej i prawej stronie paska zadań. Aby to zrobić, kliknij Dodaj > Promień obramowania. Następnie przeciągnij suwak paska dalej w prawo, aby zwiększyć krzywą zastosowaną do krawędzi paska zadań.

  Pasek zadań Rainbow musi być uruchomiony, aby można było zastosować ustawienie wstępne paska zadań. Aby ustawić uruchamianie programu w systemie Windows, kliknij zakładkę Ustawienia i wybierz opcję Uruchom przy uruchomieniu systemu. Kliknij Zapisz, aby zastosować nowo wybraną opcję uruchamiania.

  Istnieje wiele rodzajów zmiennych umożliwiających dostosowywanie paska zadań za pomocą paska RainbowTaskbar. Będziesz musiał więcej pobawić się ustawieniami tej aplikacji, aby w pełni zobaczyć, co możesz z nią zrobić. Sprawdź dokumentację na stronie Rainbow Taskbar aby uzyskać więcej informacji na temat korzystania z tego oprogramowania.

  Jak zastosować efekty paska zadań za pomocą NiceTaskbar

  NiceTaskbar to nieco prostsza aplikacja do dostosowywania paska zadań niż RainbowTaskbar. W tym oprogramowaniu możesz zastosować pięć różnych efektów paska zadań. Zawiera także dodatkowe ustawienia umożliwiające centralizację ikon na pasku zadań i dodawanie sekund do zegara w zasobniku systemowym. Oto jak możesz zastosować efekty paska zadań za pomocą NiceTaskbar:

 • Otwórz to Strona NiceTaskbar w witrynie Microsoft Store.
 • Kliknij opcję Pobierz aplikację w sklepie na stronie NiceTaskbar i wybierz Otwórz Microsoft Store.
 • Następnie kliknij Pobierz, aby zainstalować NiceTaskbar.
 • Kliknij Otwórz, aby uruchomić NiceTaskbar. Następnie kliknij dwukrotnie ikonę NiceTaskbar na pasku zadań, aby wyświetlić okno aplikacji.
 • Wybierz opcję efektu Nieprzezroczysty, Wyraźny, Rozmycie, Płynność lub Powodzenia.
 • Kliknij opcję Kolor, aby ustawić kolor paska zadań dla efektu.
 • Włącz opcję Uruchom przy uruchomieniu systemu.
 • Opcje efektów przypominają bardziej ustawienia umożliwiające zastosowanie przezroczystości paska zadań na różne sposoby. Wybranie Opaque powoduje zastosowanie nieprzezroczystego efektu jednolitego koloru. Kliknięcie Fluent powoduje zastosowanie całkowitej przezroczystości paska zadań.

  Najciekawsze opcje efektów to Clear i Blur. Wybranie opcji Rozmycie powoduje zastosowanie efektu rozmycia przezroczystości. Jeśli wolisz wyraźniejszą przezroczystość, kliknij opcję Wyczyść. Przeciągnięcie suwaka paska zwiększy lub zmniejszy poziom przezroczystości obu opcji efektu.

  Ustawienie przycisków środkowych w NiceTaskbar dodaje scentralizowane ikony do paska zadań systemu Windows 10. Włącz opcję Przyciski środkowe, aby przenieść ikony na środek paska zadań. Jednak nieprzypięte ikony, takie jak menu Start, pozostaną po lewej stronie.

  Włączenie ustawienia Zegar pokazuje sekundy dodaje sekundy do zegara w zasobniku systemowym. Aby ustawienie zaczęło obowiązywać, konieczne będzie także ponowne uruchomienie systemu Windows. Alternatywne metody konfigurowania zegara w zasobniku systemowym tak, aby pokazywał sekundy w systemie Windows 10, polegają na samodzielnej modyfikacji rejestru lub wykonaniu polecenia PowerShell.

  Ulepsz pasek zadań systemu Windows 10 za pomocą paska zadań Rainbow i NiceTaskbar

  Rainbow Taskbar i NiceTaskbar to fajne aplikacje do dostosowywania paska zadań. Za pomocą paska RainbowTaskbar możesz zastosować olśniewające, przejściowe, blaknące gradienty i efekty jednolitych kolorów. NiceTaskbar to dobra aplikacja do dodawania efektów przezroczystości i rozmycia na pasku zadań. Obie aplikacje udostępniają więc nowe ustawienia efektów umożliwiające upiększenie paska zadań systemu Windows 10.

  x