Jak dodać funkcje ułatwień dostępu do przeglądarki Google Chrome

Jeśli masz problemy z czytaniem tekstu na stronach internetowych, widzeniem określonych kolorów lub dysleksją, Google Chrome oferuje funkcje ułatwień dostępu, które mogą w tym pomóc. Zarządzasz nimi indywidualnie za pomocą różnych rozszerzeń Chrome dostępnych w Sklep internetowy.

Oficjalne rozszerzenia ułatwień dostępu Google

Google oferuje cztery oficjalne rozszerzenia ułatwień dostępu, które możesz dodać do przeglądarki z poziomu Sklep internetowy Chrome:

Color Enhancer: Dostosowywalny filtr kolorów stosowany na stronach internetowych, który poprawia postrzeganie kolorów przez osoby z częściową daltonizmem.
Przeglądanie Caret: Rozszerzenie, które umożliwia przeglądanie tekstu strony internetowej za pomocą klawiszy strzałek na klawiaturze.
Wysoki kontrast: Zmień lub odwróć schemat kolorów stron internetowych, aby ułatwić czytanie tekstu po naciśnięciu przycisku.
Długi opis w menu kontekstowym: Dodaj element do menu kontekstowego wyświetlanego po kliknięciu prawym przyciskiem myszy, które otwiera długi link opisu obrazu – specjalny atrybut HTML używany przez niektóre technologie pomocnicze w celu dostarczenia więcej informacji niż tekst zastępczy obrazu.

Aby zainstalować jedno z tych rozszerzeń, kliknij przycisk „Dodaj do Chrome” po prawej stronie jego nazwy.

Przeczytaj uprawnienia rozszerzenia, a następnie kliknij „Dodaj rozszerzenie”.

Przeczytaj uprawnienia, a następnie kliknij Dodaj rozszerzenie

Po kilku sekundach rozszerzenie zostanie zainstalowane i będzie gotowe do użycia.

Rozszerzenia ułatwień dostępu innych firm

Jeśli okaże się, że kilka opcji Google nie robi tego za Ciebie, Chrome Web Store ma również do wyboru kilka rozszerzeń innych firm. Instalacja przebiega tak samo, jak w przypadku oficjalnych rozszerzeń Google, ale są one posortowane w innej kategorii.

Udaj się do Sklep internetowy Chrome a następnie wybierz „Ułatwienia dostępu” z menu rozwijanego w sekcji Kategorie.

Wybierz Dostępność z menu rozwijanego Kategorie

Aby wyświetlić pełną listę rozszerzeń ułatwień dostępu, kliknij „Wyświetl wszystko”.

Kliknij Wyświetl wszystko

Jest ich sporo do wyboru, ale tutaj jest kilka, które naszym zdaniem są całkiem przydatne na początek:

Rozszerzenie, które czyta za Ciebie tekst: Czytać na głos to rozszerzenie zamiany tekstu na mowę, które konwertuje tekst strony internetowej na dźwięk, umożliwiając wybór między różnymi głosami w ponad 40 językach. Połącz swój Google Wavenet lub Amazon Polly, aby umożliwić jeszcze bardziej realistyczną syntezę mowy. Idealne narzędzie dla każdego, kto ma dysleksję, słabą widoczność lub jeśli wolisz słuchać treści niż je czytać.
Rozszerzenie, które wpisuje to, co mówisz: VoiceIn Voice Typing jest w stanie używać rozpoznawania mowy w dowolnym polu tekstowym w prawie każdej witrynie. Oparty na silniku rozpoznawania mowy Google, VoiceIn jest jednym z najlepszych rozszerzeń zamiany mowy na tekst dostępnych w Chrome Web Store. Dzięki obsłudze ponad 120 języków już nigdy nie będziesz musiał niczego wpisywać.
Rozszerzenie do przeglądania za pomocą klawiatury: Vimium zapewnia osobom, które nie mogą używać myszy – lub jeśli wolisz podejście użytkownika zaawansowanego – skróty klawiaturowe do nawigacji i sterowania na wszystkich stronach internetowych. Vimium jest w pełni konfigurowalny i ma okno dialogowe pomocy na stronie, na wypadek gdybyś zapomniał swoich skrótów.
Rozszerzenie, które pomoże Ci czytać: OpenDyslexic Font for Chrome używa czcionki typu open source, zaprojektowanej w celu zwiększenia czytelności tekstu dla osób z dysleksją. Rozszerzenie zastępuje cały tekst stylem czcionki OpenDyslexic i formatuje strony, ułatwiając ich czytanie.
Rozszerzenie, które pomoże Ci zobaczyć więcej kolorów: Wizja daje osobom cierpiącym na zaburzenia widzenia kolorów, tritanopię (niedobór niebieskiego), deuteranopię (niedobór zieleni) i protanopię (niedobór czerwieni), możliwość zobaczenia większej liczby kolorów w Internecie.

Dzięki tym funkcjom ułatwień dostępu dodanym do przeglądarki możesz zacząć korzystać ze spersonalizowanych funkcji dostosowanych do Twoich potrzeb, ułatwiając poruszanie się po sieci.

x