Jak dodać Gmaila, Kontakty Google i Kalendarz Google do Cortany w Windows 10

Przydatność Cortany jest nadal dyskusyjna, mimo że Windows 10 jest niedostępny od dwóch lat. Ludzie porównują go do Siri, który jeśli chodzi o pulpit nadal nie jest tak imponujący, jak jego odpowiednik z iOS. Cortana ma niewątpliwie ograniczoną funkcjonalność, ale poprawia się. Na przykład możesz teraz używać go do otwierania aplikacji. Większość jego złej reputacji wynika z faktu, że zmusza użytkowników do korzystania z Bing i Edge. Dla przypomnienia, możesz wymusić na Cortanie używanie domyślnej przeglądarki z aplikacją. Jeszcze lepsze jest to, że teraz możesz natywnie dodawać Gmaila, Kontakty Google i Kalendarz Google do Cortany.

Domyślnie Cortana może czytać wiadomości e-mail z domyślnej aplikacji Poczta lub z programu Outlook. Może czytać kontakty z aplikacji Osoby oraz wyświetlać spotkania i terminy w programie Outlook. Aby dodać Gmaila, Kontakty Google i Kalendarz Google do Cortany, musisz dodać je jako usługę. Musisz mieć włączoną Cortanę na swoim pulpicie i musisz mieć uruchomioną najnowszą wersję systemu Windows 10, tj. Aktualizację Fall Creators.

Dodaj usługę w Cortanie

Otwórz Cortanę i kliknij Notatnik. W panelu notebooka kliknij opcję „Połączone usługi”.

Na ekranie „Połączone usługi” kliknij Dodaj usługę.

Cortana wyświetla tylko Gmaila, a nie Kontakty Google ani Kalendarz Google, ale w ten sposób można połączyć te dwie usługi. Nie możesz po prostu podłączyć jednej usługi. Dodatkowo, Dysk Google również zostanie podłączony.

Zaloguj się na swoje konto Google i zezwól Cortanie na dostęp do potrzebnych jej danych. Nawiązanie połączenia zajmuje trochę czasu, ale gdy to nastąpi, Gmail pojawi się w panelu połączonych usług.

Prywatność i dostęp do danych

Zwróć szczególną uwagę na to, co Cortana powie, że uzyska dostęp po połączeniu konta Gmail. Zawiera szczegółowe informacje o tym, jak będą wykorzystywane Twoje dane i jak cofnąć dostęp Cortany do Twoich danych, jeśli później zdecydujesz się odłączyć konto Google. Cortana zamierza go używać do dostarczania dostosowanej zawartości, która nie jest czymś, co jest dobre dla większości ludzi. Biorąc pod uwagę, że ma dostęp do Twojej poczty e-mail, możesz nie chcieć, aby sztuczna inteligencja wydobywała Twoje wiadomości zgodnie z Twoimi osobistymi preferencjami. Dobrą rzeczą jest to, że Cortana pokazuje szczegółowe informacje o tym, jak Twoje dane będą używane, zanim Twoje konto zostanie faktycznie połączone, i kieruje Cię do miejsca, w którym musisz go wyłączyć.

Wygląda na to, że Microsoft nauczył się być bardziej bezpośredni w stosunku do użytkowników, jeśli chodzi o sposób wykorzystania ich danych. Polecenia, które możesz wykonać za pomocą Cortany teraz, gdy jest ona połączona z tymi usługami Google, są nadal niejasne. Rozpoczęcie pracy prawdopodobnie zajmie im trochę więcej czasu.

x