Jak dodać hasło do istniejącego archiwum

Możesz zabezpieczyć swoje archiwum lub spakowany plik hasłem. Program WinRAR, narzędzie do kompresji dla systemu Windows, umożliwia stosowanie ochrony hasłem. Podczas tworzenia archiwum masz możliwość dodania hasła. W momencie rozpakowywania archiwum, konieczne będzie podanie hasła, aby uzyskać dostęp do zawartych w nim plików. Jeśli jednak chcesz dodać hasło do już istniejącego archiwum w WinRAR, możesz myśleć, że to niemożliwe. Najbardziej oczywistym sposobem byłoby rozpakowanie archiwum, a następnie ponowne skompresowanie go z hasłem. Istnieje jednak znacznie prostsza metoda, która pozwala na dodanie hasła do istniejącego archiwum bez jego wyodrębniania. Oto kroki, które należy wykonać.

Najpierw upewnij się, że masz zainstalowany program WinRAR. Następnie kliknij prawym przyciskiem myszy na archiwum i wybierz opcję „Otwórz za pomocą WinRAR” z menu kontekstowego. Przejdź do sekcji Narzędzia i wybierz „Konwertuj archiwa” lub użyj skrótu klawiaturowego Ctrl + Q.

Na ekranie pojawi się okno „Konwertuj archiwa”, w którym archiwum, które wybrałeś, zostanie dodane do sekcji „Archiwa do konwersji”. Następnie wystarczy kliknąć przycisk „Kompresja”.

Po kliknięciu „Kompresja” otworzy się okno „Ustaw domyślne opcje kompresji”. Będzie to znane okno, jeśli kiedykolwiek dodawałeś hasło podczas tworzenia archiwum.

Kliknij „Ustaw hasło” i wprowadź żądane hasło do archiwum. Wybierając tę opcję, otworzy się okno, w którym można wybrać opcję szyfrowania archiwum. Możesz zaznaczyć tę opcję, co jednocześnie doda hasło i zaszyfruje archiwum.

Proces szyfrowania i zabezpieczania archiwum hasłem zajmie chwilę. Im większe archiwum, tym dłużej potrwa dodanie hasła oraz jego szyfrowanie.

Po zakończeniu działania otrzymasz nowe archiwum, które nie nadpisuje oryginalnego pliku. Nowo utworzone archiwum będzie chronione hasłem, podczas gdy pierwotne archiwum pozostanie bez zabezpieczeń. Należy uważać, które archiwum udostępniasz. Możesz usunąć oryginalne archiwum, gdy nowe archiwum z hasłem zostanie już utworzone.

Dzięki tej metodzie dodawania hasła do istniejącego archiwum oszczędzasz czas. Cały proces byłby znacznie dłuższy, gdybyś najpierw musiał rozpakować plik, a następnie ponownie go skompresować. W przypadku dużych archiwów rozpakowywanie może zająć sporo czasu, a ta metoda pozwala na uniknięcie tego kroku. Nie można jednak skrócić czasu potrzebnego na kompresję, ponieważ dodanie hasła do istniejącego archiwum wiąże się z ponownym szyfrowaniem, co jest procesem czasochłonnym.