Udostępnij teraz w social media:

Klawisz menu systemu Windows 10 uruchamia menu kontekstowe, do którego normalnie uzyskujesz dostęp, klikając prawym przyciskiem myszy. Jednak niektóre klawiatury nie mają klawisza Menu. Jeśli brakuje twojego, możesz go utworzyć, przypisując funkcję Menu do innego klawisza, którego nie używasz zbyt często.

Remapowanie za pomocą PowerToys

Dzięki bezpłatnemu narzędziu o nazwie Microsoft PowerToys możesz łatwo przypisać dowolny klawisz, aby działał jak każdy inny. W takim przypadku przypiszemy funkcję klawisza Menu do zapasowego klawisza na klawiaturze.

Po pierwsze, jeśli nie masz zainstalowanych PowerToys w systemie Windows 10, możesz pobierz za darmo z witryny firmy Microsoft. Gdy to zrobisz, uruchom go, kliknij „Menedżer klawiatury” na pasku bocznym, a następnie kliknij „Zmień przypisanie klucza”.

Sprawdź -   Przenieś wiadomość do priorytetowej skrzynki odbiorczej w poczcie w systemie Windows 10

W wyświetlonym oknie „Remap Keyboard” kliknij znak plus (+) pod „Key:”, aby dodać nowe mapowanie klawiszy.

Kliknij znak plus (+) w

Następnie musisz zdecydować, którego klawisza chcesz używać jako klawisza Menu. Jeśli masz pełnowymiarową klawiaturę, zwykle dobrze działa klawisz Alt po prawej stronie spacji. Znajduje się w tej samej ogólnej lokalizacji, co klawisz Menu na innych klawiaturach, a po lewej stronie masz inny klawisz Alt, więc niczego nie stracisz.

Niektórzy ludzie używają również prawego klawisza Ctrl lub Scroll Lock, ale to wszystko zależy od osobistych preferencji – po prostu wybierz ten, który najbardziej Ci odpowiada.

Kiedy już zdecydujesz, kliknij strzałkę w dół w sekcji „Klucz:” po lewej stronie, aby wybrać klawisz, którego chcesz użyć – w naszym przykładzie wybraliśmy „Alt (w prawo)”.

Sprawdź -   Jak wyłączyć ponowne uruchomienie systemu w systemie Windows 10

W obszarze „Odwzorowano na” po prawej stronie wybierz „Menu” z menu, a następnie kliknij „OK”.

Kliknij strzałkę listy rozwijanej i wybierz klucz, a następnie wybierz

Power Toys prawdopodobnie ostrzeże Cię, że klucz, który zmieniasz, będzie nieprzypisany; kliknij „Continue Anyway”.

Kliknij

Twój nowy klawisz Menu powinien działać natychmiast. Aby to przetestować, kliknij w dowolnym miejscu na pulpicie, a następnie naciśnij nowy klawisz Menu. Powinieneś zobaczyć małe menu kontekstowe, takie jak pokazane poniżej.

Menu kontekstowe na pulpicie systemu Windows 10.

Gdy będziesz eksperymentować z nowym klawiszem Menu, zauważysz, że opcje w menu zmieniają się w zależności od aplikacji lub funkcji, którą klikniesz prawym przyciskiem myszy.

Możesz teraz zamknąć PowerToys i normalnie korzystać z komputera.

Jak usunąć nowy klucz menu

Jeśli zmienisz zdanie i chcesz użyć innego klucza lub całkowicie usunąć mapowanie, po prostu uruchom ponownie PowerToys. Następnie kliknij Menedżer klawiatury> Zmień przypisanie klucza. Znajdź zdefiniowane mapowanie klawiszy Menu i po prostu kliknij ikonę kosza, aby je usunąć.

Sprawdź -   Jak korzystać z szybkiej pary Bluetooth w systemie Windows 10

Kliknij ikonę kosza, aby usunąć mapowanie klawiszy w PowerToys.

Kliknij „OK”, aby zamknąć okno. Następnie możesz utworzyć nowe mapowanie do innego klucza lub po prostu zamknąć PowerToys.

Shift + F10

Jeśli kiedykolwiek będziesz ściskać klawiaturę, która nie ma klawisza Menu (i nie możesz jej zmienić), spróbuj nacisnąć Shift + F10 lub Ctrl + Shift + F10. Nie będzie to działać idealnie dla każdej aplikacji, ale zwykle powiela funkcję klawisza Menu. Powodzenia!