Jak dodać linijkę do ekranu w systemie Windows 10

Mierzenie przedmiotów na ekranie nie jest łatwe, a przynajmniej nie po wyjęciu z pudełka. Nie ma znaczenia, jeśli używasz systemu Windows 10 lub macOS, żaden system operacyjny nie ma narzędzia do pomiaru ekranu. Obejściem pomiaru przedmiotów na ekranie jest zrobienie zrzutu ekranu i wklejenie go do edytora obrazów obsługującego linijki takie jak GIMP. Jest to żmudne i jeśli musisz często mierzyć przedmioty na ekranie, to nie wystarczy. ScreenRuler to darmowa aplikacja, która dodaje linijkę do ekranu. Pozwala dodać wiele linijek, ustawić rozmiar linijki, zaznaczyć środek, zaznaczyć pozycje myszy, przypiąć linijki do góry, zmierzyć okno i wiele więcej. Obsługuje również centymetry (cm), cale (cale), punkty (pt) i wartości procentowe jako jednostki miary.

Dodaj linijkę do ekranu

Pobieranie ScreenRuler i uruchom go. Jest to aplikacja przenośna i nie trzeba jej instalować. Aplikacja może również uruchamiać wiele instancji, w ten sposób dodajesz wiele linijek do ekranu. Uruchom raz, jeśli potrzebujesz tylko jednego linijki, uruchom go drugi raz, aby uzyskać drugą linijkę.

Aby dodać znaczniki, zmień krycie lub orientację linijki, zmierz okno lub zaznacz środek linijki, kliknij prawym przyciskiem myszy. Zobaczysz menu z opcjami dostosowywania linijki. Rozmiar linijki można zmienić dowolną ręką; po prostu przeciągnij jedną lub więcej krawędzi.

Jeśli potrzebujesz linijki o określonej długości, wybierz opcję „Ustaw długość” i podaj dokładną długość linijki. Aby zmienić jednostkę miary, możesz kliknąć Piksel w menu kontekstowym lub wybrać Ustawienia z menu kontekstowego linijki.

Każda linijka ma swoje własne ustawienia, więc żadne nowe linijki, które dodasz, nie przyniosą ustawień z linijki, która jest już otwarta. Linijki nie można zapisać, co oznacza, że ​​po zamknięciu linijki (kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz Wyjdź), zostanie utracona i będziesz musiał ponownie ją odtworzyć. Aby dostosować kolor znaczników i zmienić rozmiar kroku na linijce, przejdź do ustawień aplikacji.

ScreenRuler jest świetny, ale ma dwa ograniczenia; nie można go zablokować na ekranie. Przeciągnięcie krawędzi linijki spowoduje przeciągnięcie do innych monitorów podłączonych do systemu. Linijki również nie są „świadome” siebie, więc nie można automatycznie wyrównać ich do środka. To powiedziawszy, jest to nadal jedna z najlepszych aplikacji do linijek na ekranie, które znajdziesz w systemie Windows 10.