Edytor tekstów może wydawać się podstawowym narzędziem i tak jest, ale jeśli masz do czynienia z plikami kodu, przekonasz się, że można je w większości przeglądać w edytorze tekstu. Edytor tekstów może nie być idealny do plików kodu, ale działa. Wiele napotkanych plików, np. README, CHANGELOG, Makefile itp., Wszystkie są oparte na tekście i można je otworzyć w edytorze tekstu. W systemie macOS istnieje bardzo przydatne narzędzie o nazwie QuickLook, które umożliwia podgląd wielu różnych typów plików i obsługuje pliki tekstowe, pod warunkiem, że mają odpowiednie rozszerzenie. Zwykle nie obsługuje wielu plików, mimo że wszystkie są oparte na tekście ze względu na rozszerzenie pliku. Aby rozwiązać ten mały problem i dodać obsługę QuickLook dla wszystkich plików tekstowych w systemie macOS, musisz zainstalować małą wtyczkę QuickLook o nazwie QLStephen.

Sprawdź -   Jak zrestartować pasek Touch Bar w systemie macOS

Obsługa QuickLook dla plików tekstowych

Pobierz wtyczkę QLStephen. Aby zainstalować tę wtyczkę, rozpakuj plik. Przejdź do jednej z następujących lokalizacji (wybór należy do Ciebie) i wklej tam plik wtyczki.

Jeśli dodasz wtyczkę do folderu biblioteki systemowej, musisz uwierzytelnić się przy użyciu hasła administratora. Jeśli dodasz wtyczkę do folderu biblioteki użytkownika, musisz uwierzytelnić się przy użyciu hasła użytkownika.

Biblioteka systemowa

/Library/QuickLook/

Biblioteka użytkownika

~/Library/QuickLook/

Musisz się wylogować, a następnie zalogować ponownie, aby zastosować zmianę.

Po ponownym zalogowaniu odszukaj plik, który znasz oparty na tekście, ale którego nie można otworzyć / wyświetlić podglądu za pomocą QuickLook. Wybierz i dotknij spacji. Plik otworzy się w QuickLook iw wielu przypadkach, jeśli masz do czynienia z kodem, zostanie również sformatowany w celu łatwiejszego czytania.

Sprawdź -   Jak zmienić ikonę typu pliku w systemie Windows 10

Wtyczka świetnie nadaje się do wielu niszowych plików, ale nadal nie będzie dodawać uniwersalnej obsługi wszystkich plików tekstowych. Nadal możesz napotkać niektóre typy plików, które są zablokowane lub których nie można otworzyć z innego powodu. Przykładem jest plik .BAK oparty na tekście, ale nadal nie można go wstępnie wyświetlić w QuickLook, mimo że TextEdit był w stanie go dobrze otworzyć. Będą wyjątki.

Jest to niefortunna wada QuickLook. Jest to świetna funkcja, która jest przydatna dla wielu użytkowników komputerów Mac, zwłaszcza gdy ma wiele plików do posortowania. Apple musi ulepszyć obsługę plików QuickLook, zwłaszcza w przypadku plików tekstowych.