Jak dodać przezroczystość do obrazu w GIMP na Windows 10

GIMP to zaawansowany edytor obrazów, którego można użyć do zwiększenia przezroczystości obrazu. Proces będzie nieco inny, jeśli obraz, od którego zaczynasz, nie jest plikiem PNG. W niektórych przypadkach proces może być nieco trudny, nawet jeśli masz plik PNG. Wynika to z czegoś zwanego „kanałem alfa”. W tym miejscu jest przechowywana przezroczystość, a jeśli jej nie ma, GIMP nie będzie w stanie uczynić obrazu przezroczystym. Poprawka jest prosta.

Dodaj przezroczystość do obrazu w GIMP

Otwórz obraz w GIMP. Powinieneś mieć widoczne okno warstw. Wybierz warstwę, na której znajduje się obraz, kliknij go prawym przyciskiem myszy iz menu kontekstowego wybierz „Dodaj kanał alfa”. Teraz, kiedy usuniesz część warstwy, będzie ona przezroczysta.

To pierwszy krok do dodania przezroczystości. Drugi to zapisanie pliku. Najpierw musisz zapisać plik jako PNG, TIFF, GIF, BMP lub JPEG 2000. Te formaty są w stanie zachować przezroczystość. Przejdź do Plik> Eksportuj jako i wybierz PNG.

Po kliknięciu Eksportuj zobaczysz mniejsze okno, którego nie powinieneś ignorować. Jest tutaj opcja domyślnie zwana „Zapisz wartości kolorów przed przezroczystymi pikselami”. Odznacz to, a następnie zapisz obraz. Dzięki temu przezroczystość dodana do obrazu zostanie poprawnie zapisana.

Jeśli masz dużo pustego miejsca wokół obrazu i chcesz go usunąć, wybierz Obraz> Przytnij do treści. Spowoduje to wycięcie całej pustej przestrzeni z czterech stron obrazu bez wycinania jej części. Możesz to zrobić ręcznie za pomocą narzędzia przycinania, ale zajmie to kilka prób więcej niż z opcją na pasku menu.

Jeśli przestałeś używać programu Photoshop do GIMP, przekonasz się, że jest to niewielka różnica między tymi dwoma aplikacjami. Photoshop nie zakłada, że ​​ludzie wiedzą, czym jest kanał alfa i do czego służy. GIMP to robi i nie wydaje się, aby dodawanie przezroczystości było powszechną potrzebą, nawet jeśli mniejsze aplikacje, takie jak Paint.net, również to obsługują.

Jeśli później zdecydujesz się ponownie edytować obraz, bez względu na to, czy używasz do niego GIMP, czy innego narzędzia, pamiętaj o przejrzystości i zachowaniu kanału alfa po zakończeniu edycji. Upewnij się, że używana aplikacja obsługuje także kanał alfa.

x