Udostępnij teraz w social media:

Podczas instalowania systemu Windows 10 masz możliwość dodania układów klawiatury. System Windows 10 automatycznie doda układ na podstawie ustawień regionu, ale jeśli chcesz, możesz dodać dodatkowe układy klawiatury. Klawiatury są często specyficzne dla języka. Możesz użyć układu QWERTY i DVORAK z dowolnym dodanym językiem angielskim, ale inne układy, na przykład do pisania po francusku, chińsku tradycyjnym, a nawet pinyin, nie będą działać tak samo we wszystkich językach. Niektóre układy klawiatury, takie jak te ze znakami arabskimi lub hindi, po prostu nie mogą być używane z językiem angielskim.

W dowolnym momencie możesz dodać układ klawiatury. Jeśli pominiesz ten krok podczas instalacji systemu Windows, dodanie go później nie jest niemożliwe. Układ klawiatury jest dodawany dla każdego użytkownika i, jak wspomniano wcześniej, jest również dodawany na podstawie języka.

Sprawdź -   Jak uzyskać wstążkę Eksploratora plików systemu Windows 10 w systemie Windows 11?

Windows 10 ma wiele układów klawiatury. Naprawdę musisz je tylko włączyć, ale jeśli określony układ klawiatury nie jest dostępny w ustawieniach domyślnych, możesz również zainstalować niestandardowy. Klawiatura niestandardowa jest dostępna w postaci pliku instalatora EXE lub MSI i jest instalowana jak każda inna aplikacja.

Dodaj układy klawiatury

Otwórz aplikację Ustawienia i przejdź do grupy ustawień Czas i język.

Następnie przejdź do zakładki Region i język. Tutaj zobaczysz listę dodanych języków. Wybierz język, do którego chcesz dodać układ klawiatury. Kliknij znajdujący się pod nim przycisk Opcje.

Na następnym ekranie przewiń w dół do sekcji Klawiatury i kliknij przycisk plus. Zobaczysz długą listę klawiatur, które możesz dodać. Po prostu kliknij ten, który chcesz dodać, i gotowe.

Sprawdź -   Jak przypiąć Game Bar CPU, GPU, nakładkę RAM do góry w systemie Windows 10

Aby usunąć klawiaturę, wróć do tego samego panelu ustawień, wybierz układ i kliknij znajdujący się pod nim przycisk Usuń. Zawsze musisz mieć dodany co najmniej jeden układ. Jeśli skonfigurowałeś wiele języków w systemie Windows 10, musisz dodać układ dla każdego z nich.

Może się to wydawać sprzeczne z intuicją, ale lepiej mieć układy klawiatury ograniczone językiem. Jeśli masz dwa języki, np. Angielski i francuski, dodane do twojego systemu i inny układ klawiatury skonfigurowany dla każdego języka, nie chcesz przypadkowo przełączać się na klawiaturę francuską podczas pisania po angielsku.

Nie ma ograniczeń co do liczby układów, które można mieć w każdym języku, ale jeśli potrzebujesz jednego zbyt wielu układów, rozważ utworzenie niestandardowego układu klawiatury, który spełnia Twoje potrzeby, zamiast korzystać z ustawień wstępnych w systemie Windows 10.

Sprawdź -   Jak zwiększyć czytelność wskaźnika myszy w systemie Windows 10