Jak dostosować pulpit cynamonowy

Dla tych, którzy szukają pięknego, ale funkcjonalnego środowiska pulpitu, Cinnamon ma coś dla siebie. Jest to jeden z głównych obszarów zainteresowania systemu operacyjnego Linux Mint, a jego głównym celem jest ułatwienie korzystania z Linuksa. Gdy użytkownicy uzyskują dostęp do Cinnamon (w Linux Mint lub innych dystrybucjach Linuksa), uzyskują znajomy, podobny do systemu Windows. W tym artykule opiszemy szczegółowo, jak możesz dostosować pulpit Cinnamon. Omówimy, jak pobierać nowe motywy, konfigurować nowe motywy ikon, używać pulpitów Cinnamon, dodawać aplety panelu i korzystać z trybu edycji panelu.

Wygląd

Zmiana ustawień wyglądu w Cinnamon jest łatwiejsza niż w jakimkolwiek innym nowoczesnym środowisku graficznym. Dzieje się tak, ponieważ liczba kliknięć prowadzących do tego obszaru ustawień jest mniejsza niż 2.

Aby rozpocząć modyfikowanie wyglądu pulpitu Cinnamon, kliknij prawym przyciskiem myszy panel na pulpicie. Następnie przejrzyj wyświetlone menu prawym przyciskiem myszy i znajdź „przycisk motywów”. Kliknij go, a pojawi się sekcja Motywy w ustawieniach pulpitu Cynamon.

Sekcja Motywy nie jest zarezerwowana dla samego motywu pulpitu Cinnmon. Zamiast tego jest to obszar wyglądu, w którym znajdują się takie elementy, jak motywy obramowania okna (GTK3), motywy ikon, motywy sterowania oknem (GTK3), motywy kursora myszy i motyw powłoki cynamonowej.

Granice okien

Cynamon odrywa się od większości nowoczesnych środowisk graficznych Linuksa i dzieli jeden motyw na trzy osobne. Pierwszą częścią tego ustawienia motywów są „obramowania okien” lub przyciski okien. Są to przyciski, które widzisz podczas zamykania, minimalizowania i maksymalizowania okien.

Domyślny motyw cynamonowy dla obramowań okien wygląda ładnie, ale niektórym może brakować w dziale wyglądu. Aby zmienić te obramowania na lepsze, kliknij prostokąt obok „Obramowania okien” po prawej stronie i wybierz jeden z motywów zainstalowanych w systemie. Alternatywnie zainstaluj nowy motyw GTK3.

Ikony

Cynamon lubi, gdy wszystko jest zielone. Dzieje się tak, ponieważ te, które działają na pulpicie Cinnamon, działają również na Linux Mint, bardzo ekologicznym systemie operacyjnym. W rezultacie foldery i ikony programów mają odcień zieleni – nawet jeśli używasz cynamonu na czymś innym niż Linux Mint (na przykład Fedora lub Arch Linux).

Jeśli nie jesteś tego fanem, pulpit bardzo ułatwia zmianę. Najpierw otwórz okno Motywy i znajdź „Ikony”. Kliknij prostokąt obok „Ikony” i wybierz nowy motyw ikon. Jeśli żaden z zainstalowanych motywów nie działa, zapoznaj się z naszym artykułem na temat motywów ikon!

Sterownica

Sekcja sterowania to druga połowa części GTK3 pulpitu Cinnamon. Elementy sterujące i obramowania systemu Windows w dużym stopniu wykorzystują zwykłe motywy GTK3. W przeciwieństwie: motyw pulpitu Cinnamon działa podobnie do Gnome Shell i ma oddzielny motyw. Część sterująca motywu odpowiada wyglądowi i działaniu programów na pulpicie. Obejmuje to wszystko, od przeglądarki internetowej po menedżera plików.

Aby zmienić domyślny motyw, najpierw kliknij panel prawym przyciskiem myszy, a następnie kliknij „Motywy”. Znajdź prostokąt obok „Sterowanie oknem” i kliknij go. Spowoduje to ujawnienie wszystkich zainstalowanych motywów sterowania oknami w systemie. Wybierz jeden, a motyw natychmiast się zmieni.

Wskaźnik myszy

Otwórz okno Motywy i poszukaj wskaźnika myszy. Kliknij prostokątne pole obok niego i wybierz nowy motyw. Aby motyw w pełni działał, może być konieczne ponowne uruchomienie komputera.

Motyw pulpitu

Ostatnim elementem układanki tematycznej Cynamon jest motyw Pulpit. Podobnie jak Gnome Shell, ten pulpit używa „motywów powłoki” dla panelu i używa GTK3 + do wszystkiego innego. Zmiana motywu pulpitu jest łatwa w przypadku Cinnamon. Podobnie jak wszystko inne, przejdź do okna Motywy i kliknij przycisk menu prostokąta obok motywu pulpitu.

Spowoduje to wyświetlenie okna wyboru motywu. W tym miejscu użytkownik może wybrać dowolny z zainstalowanych motywów. Alternatywnie, użytkownicy mogą kliknąć „Dostępne motywy online”, aby pobrać nowe motywy. Pobrane motywy można natychmiast włączyć w obszarze „Zainstalowane motywy”.

Biurka

Dzięki Cynamonowi możesz dodać widżety do swojego pulpitu. Aby rozpocząć, kliknij pulpit prawym przyciskiem myszy, aby otworzyć menu prawego przycisku myszy. Następnie wybierz opcję „Desklets”. Spowoduje to wyświetlenie menu biurka. Dodaj dowolną liczbę widżetów do swojego pulpitu, wybierając je. Alternatywnie, kliknij „Dostępne biurka online”, aby zainstalować nowe.

Płyta

Chcesz edytować panel Cynamon? Oto jak! Najpierw kliknij panel prawym przyciskiem myszy, a następnie wybierz przycisk „tryb edycji panelu”. Dzięki temu użytkownicy mogą dowolnie modyfikować wszystkie ustawienia panelu, przeciągając elementy. Dodatkowo, dostęp do ustawień panelu można uzyskać klikając „modyfikuj panel” w menu wyświetlanym po kliknięciu prawym przyciskiem myszy.

Aplety panelu

Chcesz dodać aplety do panelu? W menu prawym przyciskiem myszy kliknij „+ Dodaj aplety do panelu”. Pojawi się okno z wieloma apletami do wyboru. Dodaj panel, klikając go w menu.

Poruszaj się po sposobie ich wyświetlania na panelu, wybierając „tryb edycji panelu”. Możesz pobrać nowe panele, klikając „Dostępne aplety online”.

Wniosek

Dla nowych użytkowników Linuksa Cinnamon to świetne środowisko graficzne do wyboru. Jest dostępny w większości głównych dystrybucji Linuksa i jest jednym z najłatwiejszych do poznania komputerów stacjonarnych. To dodatkowy bonus, który jest tak niesamowicie łatwy do dostosowania i personalizacji.

x