Jak dostosować pulpit LXQt

Jeśli chodzi o lekkie komputery stacjonarne, LXQt jest dziwnym człowiekiem. Dzieje się tak, ponieważ kiedy użytkownicy Linuksa mówią o lekkich środowiskach graficznych, prawie zawsze mówią o komputerach stacjonarnych zbudowanych w oparciu o zestaw narzędzi GTK. Nie LXQt. Używa Qt. To niesamowicie szybkie i konfigurowalne środowisko pulpitu Linux. Terminem operacyjnym jest tutaj „dostosowywalny”. Oto jak możesz dostosować pulpit LXQt.

Styl widżetu

LXQt to wyjątkowy pulpit. Jest to jedno z niewielu środowisk graficznych w systemie Linux, które korzysta z Qt, a nie GTK. Qt ma wiele dostępnych motywów, podobnie jak GTK. Aby zmienić domyślny motyw dla środowiska graficznego LXQt, kliknij menu aplikacji, wyszukaj słowo „wygląd” i kliknij je.

W aplikacji Wygląd LXQt znajdź „Styl widżetu” i kliknij go. W tym obszarze znajduje się lista wszystkich dostępnych indywidualnych motywów Qt. Przejrzyj listę i wybierz motyw, który Ci się podoba. Pamiętaj, że spowoduje to zmianę tylko motywów programów, a nie panelu LXQt. To są osobne tematy.

Motyw ikon

Zmiana motywu ikon w LXQt jest koniecznością, ponieważ domyślny motyw jest dość brzydki. Aby zmienić motyw, musisz (oczywiście) przejść do narzędzia konfiguracji wyglądu LXQt. Otwórz program uruchamiający aplikacje, wyszukaj „wygląd” i kliknij go. W narzędziu wyglądu znajdź „Motyw ikon” i kliknij go.

W tym menu zostanie wyświetlona lista poszczególnych ikon zainstalowanych w systemie wraz z krótkim opisem tematu. Aby zmienić motywy, po prostu kliknij jeden, a LXQt zaktualizuje konfigurację ikony.

Motyw LXQt

Na pulpicie LXQt motyw używany przez programy (motyw stylu widżetu) i panel nie są takie same. Zamiast tego używane są dwa motywy. Motyw panelu nosi nazwę „Motyw LXQt” i jest odpowiedzialny za wygląd panelu. Aby to zmienić, po prostu otwórz narzędzie konfiguracji wyglądu LXQt.

W oknie konfiguracyjnym wybierz przycisk „LXQt Theme” z boku. Ta sekcja aplikacji wyglądu wyświetla szczegółową listę wszystkich dostępnych motywów paneli. Aby przełączyć się na którykolwiek z nich, po prostu kliknij jeden z listy. Panel natychmiast zmieni motywy, gdy wybierzesz inny.

Motyw menedżera okien

LXQt nie ma własnego menedżera okien. Zamiast tego korzysta z Openbox. W rezultacie pulpit LXQt może pozostać stosunkowo lekki (ze względu na niskie zużycie zasobów Openbox).

Aby zmienić motyw używany przez menedżera okien, otwórz program uruchamiający aplikacje. Następnie wyszukaj „konfigurację openbox” i uruchom ją. W menedżerze konfiguracji Openbox można manipulować motywami zarządzania oknami używanymi przez LXQt. Wybierz motyw z listy, aby natychmiast go zmienić. Zainstaluj nowe motywy, klikając przycisk „zainstaluj” u dołu.

Kursor

Podobnie jak w przypadku wszystkich komputerów stacjonarnych w systemie Linux, można dostosować sposób wyświetlania kursora na ekranie. Aby to zrobić w LXQt, otwórz narzędzie Konfiguracja wyglądu. W narzędziu konfiguracyjnym kliknij przycisk kursora w lewej kolumnie. Spowoduje to wyświetlenie listy wszystkich zainstalowanych motywów kursora myszy. Aby przełączać się między różnymi motywami, wybierz jeden z listy. Motyw myszy zmieni się od razu po dokonaniu wyboru.

Czcionki

Zmiana ustawień czcionek w LXQt to bardzo łatwy proces. Zaczyna się w zwykłym miejscu: narzędzie konfiguracji wyglądu LXQt. Znajdź ikonę czcionki z boku i kliknij ją. Spowoduje to ujawnienie wielu różnych opcji czcionek. W tym obszarze użytkownicy mogą zmienić indywidualną czcionkę używaną w systemie, a także jej styl i wielkość w punktach. Użytkownicy mogą również włączać i wyłączać różne typy wygładzania i podpowiedzi czcionek.

Płyta

Panel LXQt pozwala na całkiem spore możliwości personalizacji. Aby dostosować panel, kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję preferencji. Spowoduje to wyświetlenie aplikacji „Konfiguruj panel”. W oknie konfiguracji znajdują się dwa zestawy konfigurowalnych obszarów; „Panel” i „Widgety”.

Obszar „Panel” umożliwia użytkownikom dostosowanie wielu aspektów samego panelu. Użytkownicy mogą zwiększyć rozmiar panelu, przechodząc do „rozmiaru” i mieszając w menu rozmiaru, zmienić długość, zmieniając wartość procentową obok „Długość”, a rozmiar ikon, zmieniając liczby obok „Rozmiaru ikon”.

Ponadto użytkownicy mogą zmieniać takie rzeczy, jak wyrównanie panelu i ogólną pozycję panelu na pulpicie. Można również włączyć „Automatyczne ukrywanie” i zmienić czcionkę oraz kolory tła w tym obszarze.

Drugim aspektem okna „Configure Panel” jest obszar widżetów. Ta część ustawień umożliwia użytkownikom dodawanie poszczególnych elementów do panelu. Kliknij ikonę plusa, aby dodać nowy element do panelu LXQt. Aby usunąć widget, wybierz go z listy, a następnie kliknij przycisk X.

Użytkownicy mogą zmieniać kolejność widżetów w panelu, wybierając widżet, a następnie klikając strzałkę w górę lub w dół. Aby zmienić pojedynczy widżet, wybierz widżet, a następnie kliknij przycisk „Ustawienia” po prawej stronie.

Wniosek

Pulpit LXqt to świetne środowisko dla tych, którzy szukają lekkiego doświadczenia nie opartego na GTK, z wieloma opcjami dostosowywania. Jeśli kochasz LXDE (to kuzyn oparty na GTK), daj LXQt szansę. Znajdziesz się w domu.

x