Jak dostosować pulpit XFCE

Udostępnij teraz w social media:

Istnieje wiele lekkich środowisk graficznych dla systemu Linux. Każdy lekki pulpit wnosi coś innego do stołu. Dzięki XFCE4 użytkownik może polegać na stabilności i doskonałej konfigurowalności (ustępując tylko nowoczesnym, wysokiej klasy komputerom stacjonarnym z systemem Linux). W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jak możesz dostosować pulpit XFCE. Omówimy, jak dostosować ikony, motyw panelu, ustawienia menedżera okien i wiele, wiele więcej!

Styl

Pulpit XFCE ma „style”. To fantazyjny sposób mówienia o ogólnym motywie GTK. Motyw GTK obsługuje wszystko, od panelu na dole ekranu, po interfejs używany w programach, takich jak menedżer plików (i inne programy oparte na GTK).

Dla tych, którzy chcą zmienić domyślny styl w XFCE, mamy dobrą wiadomość. Po wyjęciu z pudełka to środowisko graficzne ma wiele różnych motywów do wyboru. Aby dostosować styl, zacznij od naciśnięcia kombinacji przycisków: ALT + F2 na klawiaturze.

W wyświetlonym programie uruchamiającym wpisz „xfce4-settings-manager” i kliknij przycisk uruchamiania. Spowoduje to wyświetlenie obszaru ustawień XFCE4. W tym miejscu kliknij „Wygląd”.

Na karcie Wygląd pierwsze menu, które się pojawi, to „styl”. Przejrzyj menu i kliknij styl, który Ci odpowiada. Wybranie stylu w menu natychmiast zmienia ogólny wygląd pulpitu.

  Jak przyznać tymczasowe uprawnienia aplikacjom na Androida

Uwaga: pobierz nowe motywy stylu pod adresem xfce-look.org.

Ikony

Masz dość domyślnego motywu ikon na pulpicie? Jest to zrozumiałe, ponieważ większość motywów ikon stockowych na komputerach z systemem Linux wygląda na nieco przestarzałą. Na szczęście temat można dowolnie zmieniać. Aby zmienić te ustawienia, musisz otworzyć menu Wygląd.

Przejdź do menu wyglądu, otwierając program uruchamiający aplikacje (ALT + F2), wpisując „xfce4-settings-manager” i klikając przycisk uruchamiania. Kliknij wygląd, a następnie w menu zakładkę „Ikony”.

Sekcja wyglądu ikon, taka jak „Styl”, ma przyzwoitą listę do wyboru. Zawiera listę wszystkich motywów ikon zainstalowanych w bieżącym systemie. Aby zmienić ikonę ustawioną na pulpicie, kliknij ją na liście.

Znajdź nowe motywy ikon dla XFCE4 w sekcji motywów ikon w xfce-look.org.

Czcionka

W większości komputery stacjonarne z systemem Linux wykonują całkiem niezłą robotę przy wybieraniu czcionek. Zwykle są czytelne i bardzo ładnie wyglądają. Czasami jednak mogą wyglądać odpychająco, a nawet brzydko.

Na szczęście środowiska graficzne prawie zawsze pozwalają użytkownikom mocno dostosować wygląd czcionek. Wszystko, od rodzaju czcionki, po rozmiar, a nawet sposób, w jaki pulpit decyduje się ją renderować.

  Jak włączyć i wyłączyć inteligentne pobieranie Netflix

W XFCE4 zmiana czcionki odbywa się w obszarze ustawień. Przejdź do obszaru ustawień na jeden z dwóch sposobów: użyj programu uruchamiającego aplikacje lub alternatywnie przejdź do menu aplikacji i kliknij „Ustawienia”> „Wygląd”.

W oknie wyglądu kliknij zakładkę „Czcionki”.

Zmień domyślną czcionkę pulpitu, klikając „Domyślna czcionka”. Użyj menu wyboru, aby wyszukać nową czcionkę, która zastąpi domyślną. Dodatkowo można zmienić ustawienia renderowania czcionek w „Rendering”. Użyj różnych menu w obszarze renderowania, aby zmienić sposób renderowania czcionek.

Menedżer okien

Podobnie jak wiele innych środowisk graficznych, pulpit XFCE4 całkowicie oddziela motyw GTK od motywu Menedżera okien. W rezultacie użytkownicy mogą łatwo łączyć i dopasowywać motywy. Na przykład: jeśli podoba Ci się motyw Grey Bird na pulpicie, ale nienawidzisz jego wyglądu jako motywu dekoracji okien, możesz go zmienić.

Zrób to, otwierając menu ustawień XFCE (ponownie, używając programu uruchamiającego i „xfce4-settings-manager” lub znajdując go w menu aplikacji) i klikając „Window Manager”.

W obszarze „Menedżer okien” przejrzyj listę motywów i wybierz jeden według własnych upodobań. Pobierz nowe motywy menedżera okien z sekcji Menedżer okien programu xfce-look.org.

Płyta

Panel XFCE4 jest solidny. Deweloperzy pozwalają na wiele różnych dostosowań. Aby zmienić panel, musisz otworzyć okno preferencji panelu. Zrób to, naciskając klawisze ALT + F2, aby wywołać program uruchamiający aplikacje. Stąd wpisz: xfce4-panel –preferences

  Jak zainstalować FFMPEG na Windows 10

Aby utworzyć zupełnie nowy panel, poszukaj znaku + obok menu rozwijanego panelu. Kliknij znak plus, aby utworzyć nowy panel. Kliknij -, aby go usunąć.

Opcje dostosowywania

W obszarze preferencji panelu znajduje się kilka różnych sekcji dostosowywania. W szczególności: „wyświetlacz”, „wygląd” i „przedmioty”. Przejdź do sekcji wyświetlania, aby zmienić takie rzeczy, jak „orientacja panelu”, rozmiar itp.

Pod wyglądem można modyfikować takie rzeczy, jak „krycie” i „styl”.

Wreszcie, w sekcji „elementy” w preferencjach panelu, użytkownicy mogą dodawać i usuwać widżety do panelu XFCE4. Przejrzyj listę elementów i kliknij ikonę w górę / w dół, aby zmienić orientację, gdzie na panelu pojawiają się istniejące widżety. Dodatkowo dodaj nowe elementy panelu, klikając +, i usuń je za pomocą ikony -.

Wniosek

Pulpit XFCE to najlepszy komputer stacjonarny do użytku w systemie Linux, jeśli masz ograniczone zasoby, ale nadal chcesz mieć solidne wrażenia. Żaden inny lekki pulpit nie zapewnia użytkownikom tak dużej swobody, jeśli chodzi o dostosowywanie. Sprawdź XFCE4 już dziś!

x