Udostępnij teraz w social media:

Wideo o wysokim zakresie dynamiki (HDR) to przełom w filmach, telewizji i grach wideo. Konsole Xbox Series X i S firmy Microsoft obsługują funkcję o nazwie Auto-HDR, która przenosi obrazy HDR do starszych gier, które wyraźnie tego nie obsługują. Ale czy jest dobry i czy musisz go używać?

Jak działa Auto-HDR

Wideo HDR to krok naprzód w technologii wyświetlania. Wykorzystuje szerszą gamę kolorów i jasnych świateł, aby stworzyć bardziej realistyczny, naturalnie wyglądający obraz. Istnieje kilka konkurencyjnych formatów HDR, ale Xbox Series X i S domyślnie używają HDR10. (Obsługa Dolby Vision pojawi się w pewnym momencie w przyszłości).

Aby wyświetlić wideo HDR, potrzebujesz także telewizora, który je obsługuje. Jeśli kupiłeś telewizor w ciągu ostatnich kilku lat, istnieje duża szansa, że ​​implementacja HDR firmy Microsoft będzie działać dobrze. Jeśli jednak kupujesz telewizor specjalnie do gier, upewnij się, że HDR znajduje się na liście niezbędnych funkcji.

Auto-HDR to technologia opracowana przez firmę Microsoft dla rodziny konsol Xbox Series. Wykorzystuje sztuczną inteligencję do konwersji źródła standardowego zakresu dynamiki (SDR) na obraz HDR. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu uczenia maszynowego firmy Microsoft. Uczy algorytm Auto-HDR, aby dobrze rozumiał, jak powinien wyglądać obraz.

Ta funkcja służy przede wszystkim do wzbogacania obrazu SDR o podświetlenia HDR. Na przykład słońce i inne źródła światła bezpośredniego będą wyraźnie jaśniejsze niż reszta zdjęcia, tak jak w rzeczywistości. Zwiększona jasność może również spowodować, że kolory się pojawią, tworząc bardziej żywy obraz.

Sprawdź -   Jak transkrybować dźwięk w programie Microsoft Word

Ta funkcja jest dostępna w ogromnej liczbie tytułów, w tym oryginalnych grach na Xbox i Xbox 360, a także w grach Xbox One prezentowanych w SDR. Gry, w których już zaimplementowano HDR, nie mają wpływu na Auto-HDR, ponieważ używają własnej implementacji „prawdziwego” HDR.

Najpierw skalibruj Xbox

Jednym z najważniejszych aspektów dobrej prezentacji HDR jest dokładnie skalibrowany wyświetlacz. Informuje to konsolę o możliwościach telewizora pod względem podświetlenia i poziomu czerni. Na szczęście jest do tego aplikacja!

Najpierw musisz upewnić się, że telewizor jest w trybie gry. Po włączeniu konsoli Xbox Series X lub S stuknij przycisk Xbox na kontrolerze. Następnie użyj przycisków na zderzaku, aby wybrać Zasilanie i system> Ustawienia> Ogólne> Ustawienia TV i wyświetlania. Następnie wybierz „Kalibruj HDR dla gier”, aby rozpocząć proces.

Plik

Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby ustawić pokrętła, aż wszystko będzie wyglądać dobrze. Jeśli kiedykolwiek przełączysz się na inny telewizor lub monitor, pamiętaj o ponownym uruchomieniu kalibracji HDR. Ponadto, jeśli dostosujesz jakiekolwiek ustawienia telewizora, takie jak jasność lub tryb obrazu, możesz również chcieć ponownie uruchomić kalibrator.

Po skalibrowaniu telewizora nadszedł czas, aby uruchomić kilka gier!

Jak działa Auto-HDR?

Podczas naszych testów Auto-HDR działało ogólnie dobrze. Niektóre gry działały lepiej niż inne, ale nic, co napotkaliśmy, nie skłoniło nas do rozważenia wyłączenia tej funkcji. Twoje wrażenia mogą się jednak różnić w zależności od tytułu, w który grasz.

Ogólnie obraz był bardziej wyrazisty i kontrastowy. Zaskakujące jest, że Auto-HDR nie ma zbyt wielu problemów z „fałszywym HDR”, które często występują w telewizorach. Możesz otrzymać dziwną postać w grze z oczami, które świecą trochę za bardzo lub element interfejsu użytkownika (UI), który jest nieco zbyt jasny.

Sprawdź -   Jak wyeksportować wszystkie warstwy w pliku programu Photoshop jako obrazy

Jeffrey Grubb od Games Beat (zobacz film poniżej) i Adama Fairclougha z kanału YouTube HDTVTest, ujawniło, że większość gier osiąga maksymalną jasność 1000 nitów. Ten poziom jasności jest porównywalny z tym, co może odtworzyć większość nowoczesnych telewizorów. Jest to również coś, co Microsoft zawsze może ulepszyć w przyszłości, gdy wyświetlacze będą jeszcze jaśniejsze.

Jeśli telewizor nie może osiągnąć maksymalnej jasności 1000 nitów, obraz zostanie odwzorowany tonalnie, aby nie przekraczał możliwości wyświetlacza. Nie przegapisz wielu szczegółów, jeśli masz starszy telewizor lub OLED, ponieważ żaden z nich nie osiągnął takiej samej maksymalnej jasności, jak najnowsze diody LED i LCD.

Ta funkcja sprawia, że ​​prawie wszystkie starsze gry wyglądają lepiej, dlatego firma Microsoft domyślnie włączyła Auto-HDR. Jednak firma wyłączyła tę funkcję w grach, które nie pasowały do ​​tej technologii. Tych tytułów jest niewiele, ale zawierają one kilka klasyków, takich jak Fallout: New Vegas.

Jeśli masz problem z wyświetlaniem gry, najpierw wprowadź zmiany na poziomie systemu w aplikacji do kalibracji HDR, aby upewnić się, że wszystko jest poprawnie skonfigurowane. Dostosowanie gamma w grze może spowodować dalsze problemy, więc najlepiej zostawić to w ostateczności.

W niektórych przypadkach Auto-HDR naprawdę zmienia. W połączeniu ze zwiększaniem rozdzielczości i solidną liczbą klatek na sekundę, dodatkowe przyjemności dla oka, kontrast i szczytowa jasność zapewniają znacznie przyjemniejsze wrażenia. Dzięki temu niektóre gry wydane 15 lat temu wyglądają nowocześnie.

Sprawdź -   Jak wyodrębnić wiele ścieżek audio z wideo w systemie Windows 10

Nie jest to jednak dla wszystkich; jeśli masz z tym trudności, zawsze możesz wyłączyć tę funkcję na poziomie systemu.

Jak wyłączyć Auto-HDR

Jeśli nie podoba Ci się efekt Auto-HDR lub masz problemy z określoną grą, możesz go wyłączyć. Niestety, nie ma sposobu, aby to zrobić na podstawie gry po grze, więc pamiętaj, aby włączyć ją ponownie, zanim zaczniesz grać w coś innego.

Aby wyłączyć Auto-HDR, włącz konsolę, a następnie naciśnij przycisk Xbox na kontrolerze. Wybierz kolejno Zasilanie i system> Ustawienia> Ogólne> Opcje TV i wyświetlania> Tryby wideo, a następnie usuń zaznaczenie opcji „Auto HDR”.

Aby zmiany zaczęły obowiązywać, musisz ponownie uruchomić wszystkie aktualnie uruchomione gry.

Odznacz

Możesz to również zrobić, jeśli wolisz grać w grę w jej oryginalnym, niezmienionym stanie. Jeśli zauważysz pewne wyróżnienia (takie jak elementy interfejsu użytkownika), które wyskakują bardziej niż powinny rozpraszać, wyłączenie Auto-HDR również to naprawi.

Tchnij nowe życie w stare gry

Auto-HDR to zabójcza funkcja dostępna w chwili premiery, która pomaga modelom Series X i S płynąć po wodzie w czasie, gdy nowe gry są cienkie. Jeśli masz już bibliotekę tytułów Xbox lub dopiero zaczynasz korzystać z Game Pass, Auto-HDR nakłada powitalną warstwę farby nowej generacji na starsze tytuły.

Zastanawiasz się, która konsola Xbox będzie dla Ciebie odpowiednia? Koniecznie sprawdź nasze porównanie.