Jak działa nowa biblioteka aplikacji na iPhonie

Po raz pierwszy od, no cóż, Apple wprowadza szufladę aplikacji w stylu Androida na ekran główny iPhone’a z systemem iOS 14. Ale oczywiście Apple nadał jej własny zwrot. Oto, jak działa nowa biblioteka aplikacji na iPhonie.

Bibliotekę aplikacji znajdziesz na ostatniej stronie głównej

Jeśli masz dość ciągłego przeglądania stron ekranu głównego, Apple ma dla Ciebie dobrą wiadomość w postaci nowej biblioteki aplikacji.

Wprowadzona jesienią 2020 roku wraz z iOS 14 biblioteka aplikacji zostanie automatycznie dodana do Twojego iPhone’a, niezależnie od tego, czy chcesz z niej korzystać, czy nie. Możesz nadal korzystać z ekranów głównych bez zmian. Jeśli jednak przesuniesz palcem do ostatniej strony na telefonie, znajdziesz nową sekcję Biblioteka aplikacji.

Tutaj zobaczysz siatkę automatycznie uporządkowanych folderów podzielonych na kategorie na podstawie algorytmów Apple. Pierwsza dotyczy sugerowanych aplikacji, a druga pokaże aplikacje, które niedawno zainstalowałeś.

Biblioteka aplikacji na iOS 14.

W każdym folderze innym niż „Sugestie” pierwsze trzy ikony są wyraźnie widoczne. Niestety nie możesz ręcznie wybrać tych aplikacji. Stuknięcie w większą ikonę otwiera tę aplikację, a wybranie klastra rozszerza grupę.

Przesuń palcem w górę od dołu, aby wyjść z widoku siatki i wrócić do biblioteki aplikacji. (Nie możesz przesunąć palcem w lewo, aby zamknąć ten ekran).

Folder biblioteki aplikacji otwarty w iOS 14.

Przeciągnięcie w dół ze strony biblioteki aplikacji otwiera tryb wyszukiwania. Możesz też dotknąć paska wyszukiwania u góry menu.

Tutaj zobaczysz listę wszystkich aplikacji zainstalowanych na Twoim iPhonie, uporządkowaną alfabetycznie. Możesz użyć suwaka od A do Z znajdującego się przy prawej krawędzi ekranu, aby przejść do określonej litery, jeśli znasz nazwę aplikacji, której szukasz.

Ekran wyszukiwania w bibliotece aplikacji w systemie iOS 14.

Jeśli jednak wyszukujesz w bibliotece aplikacji, wyniki zostaną wygenerowane tylko z zainstalowanych aplikacji. Nie możesz wyszukiwać aplikacji w App Store i instalować jej, tak jak w przypadku wyszukiwania Spotlight.

Możesz także ukryć strony ekranu głównego

Jeśli lubisz korzystać z biblioteki aplikacji, pierwszą rzeczą, którą będziesz chciał zrobić, jest ukrycie wszystkich nadmiarowych stron ekranu głównego, które Cię od niej oddzielają. Jeśli jesteś podobny do nas, możesz chcieć wypróbować nowe aplikacje, ale kilka tygodni później o nich zapomnieć. W ten sposób otrzymujesz ponad pół tuzina ich stron na swoim iPhonie.

Po aktualizacji do iOS 14 możesz stuknąć i przytrzymać puste miejsce, aby przejść do trybu Jiggle firmy Apple. U dołu ekranu dotknij znacznika stron – okrągłej ikony z liczbą kropek, która reprezentuje liczbę stron otwartych w telefonie.

Plik

Spowoduje to wyświetlenie nowego ekranu przeglądu ze wszystkimi Twoimi stronami. Aby ukryć strony, których nie używasz lub nie chcesz już widzieć, po prostu odznacz pole pod ich miniaturą. Zalecamy ukrycie wszystkiego, z wyjątkiem pierwszej (i być może drugiej) strony, aby uzyskać szybki dostęp do biblioteki aplikacji.

Nowe aplikacje przechodzą bezpośrednio do biblioteki aplikacji

Gdy tylko edytujesz strony ekranu głównego, otrzymasz alert informujący, że wszystkie nowo pobrane aplikacje pojawią się teraz w bibliotece aplikacji. To dobra rzecz, ponieważ nawet po pobraniu nowej aplikacji nie będzie ona dodawać nowych stron do ekranu głównego.

Jeśli chcesz przywrócić tę funkcję, przejdź do Ustawienia> Ekran główny i wybierz opcję „Dodaj do ekranu głównego”. Będąc w menu „Ustawienia”, możesz także włączyć lub wyłączyć plakietki powiadomień dla aplikacji w bibliotece aplikacji.

Na ekranie głównym iOS 14 jest więcej

Ekran główny iPhone’a jest wyraźnie jedną z największych zmian w iOS 14, a biblioteka aplikacji to tylko część równania. Apple wprowadził także widżety na ekran główny i chociaż nie są interaktywne, to wciąż krok we właściwym kierunku.

Jednak nadal jesteśmy w pierwszym cyklu beta deweloperów tutaj. Możliwe, że Apple zmieni niektóre funkcje i elementy interfejsu, zanim iOS 14 zostanie upubliczniony jeszcze w tym roku.