Jak działa nowe centrum sterowania w macOS Big Sur

Firma Apple ponownie przeprojektowała system macOS z systemem macOS Big Sur. W jednej ze swoich rozległych zmian w interfejsie Big Sur wprowadza do paska menu nowe Centrum sterowania w stylu iPhone’a. Oto wszystko, co może zrobić Centrum sterowania w macOS Big Sur.

Chociaż będzie to wyraźnie znane użytkownikom iPhone’a i iPada, macOS Big Sur ma inną implementację Centrum sterowania niż ta, do której jesteś przyzwyczajony na iPhonie i iPadzie. I z pewnością zajmie to trochę czasu, zanim się przyzwyczaisz.

Poznaj nowe centrum sterowania dla komputerów Mac

Dostęp do Centrum sterowania w systemie macOS można uzyskać, klikając nowy przycisk „Centrum sterowania” na pasku menu – znajduje się obok ikony Siri. Rozwijane menu pokaże wszystkie dostępne elementy sterujące.

Układ jest podobny do wersji na iPhone’a z zaokrąglonymi prostokątami i kwadratowymi pudełkami. Pierwsze pole pokazuje opcje łączności, w tym Wi-Fi, Bluetooth i AirDrop.

Po prawej stronie znajdziesz elementy sterujące Nie przeszkadzać, Jasność klawiatury i AirPlay. Pod tym zobaczysz suwaki dla ekranu i dźwięku.

U dołu zobaczysz widżet Teraz odtwarzane dla aktualnie odtwarzanych multimediów i żywotności baterii komputera Mac.

Nowe Centrum sterowania na macOS Big Sur.

Możesz kliknąć każdą kontrolkę, aby ją rozwinąć. Znajdziesz więcej opcji.

Opcje Nie przeszkadzać w Mac Control Center.

Zachowanie Centrum sterowania wydaje się trochę dziwne na komputerze Mac. Po kliknięciu dowolnego elementu sterującego Centrum sterowania znika, a opcje pojawiają się u góry Centrum sterowania. Musisz poruszać myszą za każdym razem, gdy chcesz z nią wejść w interakcję.

Znajdziesz rozszerzone menu dla każdego elementu sterującego w Centrum sterowania. Możesz nawet kliknąć suwak Jasność klawiatury, aby wyświetlić opcję wyłączenia tej funkcji i skrót do preferencji klawiatury.

Regulacja jasności klawiatury w macOS Big Sur.

Dostosowywanie Centrum sterowania i paska menu

Możesz włączyć dodatkowe elementy sterujące w Preferencjach systemowych> Dock i pasek menu. Na przykład znajdziesz opcje dodawania skrótów ułatwień dostępu i opcji szybkiego przełączania użytkowników.

Dostosowywanie Centrum sterowania macOS w Ustawieniach.

Możesz także dodać dowolny element sterujący z Centrum sterowania bezpośrednio do paska menu. Wszystko, co musisz zrobić, to przeciągnąć go z Centrum sterowania na pasek menu. (Możesz również zmienić układ ikon na pasku, przytrzymując klawisz Command podczas ich przeciągania).

Dodawanie skrótów z Centrum sterowania macOS do paska menu.

Teraz, kiedy wybierzesz kontrolkę, zobaczysz wszystkie opcje w rozwijanym menu tutaj.

Możesz także użyć tej funkcji na odwrót. Możesz usunąć Wi-Fi, Bluetooth i inne ikony z paska menu i uzyskać do nich dostęp tylko z Centrum sterowania, aby uzyskać bardziej przejrzysty pasek menu.

Chociaż nie możesz zmienić rozmieszczenia Centrum sterowania, możesz ukryć niektóre elementy sterujące w Centrum sterowania w Preferencjach systemowych> Dock i pasek menu. Tutaj znajdziesz wszystkie elementy sterujące wymienione na pasku bocznym. Wybierz element sterujący, a następnie odznacz „Pokaż w centrum sterowania”, aby go wyłączyć.

Centrum sterowania to tylko jedna z nowych funkcji w macOS Big Sur. Zapoznaj się z naszym przewodnikiem, aby poznać wszystkie nowe funkcje, które Apple wprowadzi do systemu macOS Big Sur jesienią 2020 r.