Jak działają inteligentne domy?

Smarthomy są jak każdy inny dom, tylko z dodatkowymi opcjami sterowania oświetleniem, wtyczkami, termostatami i nie tylko. Ale te dodatkowe elementy sterujące wprowadzają złożoność, a zrozumienie, jak działają, pomoże Ci zbudować lepszy smarthome.

W przeszłości omawialiśmy, czym jest smarthome, a nawet oferowaliśmy porady dotyczące centrów, asystenci głosowi jak Alexa i Google Assitant i jak skonfigurować plik smarthome z ograniczonym budżetem. Ale jeśli konfigurujesz swój pierwszy smarthome lub aktualizujesz istniejący smarthome, ważne jest, aby zrozumieć, jak działają, podczas podejmowania decyzji o tym, co do niego dodać. A w przypadku smarthomów chodzi o radia i mózgi.

Twoje inteligentne gadżety są zasilane przez radio

Jeśli chodzi o urządzenia, które zasilają Twój smarthome, wszystkie mają coś wspólnego: radio. Czy to Wi-Fi, Zigbee, Z-wave, Bluetoothlub zastrzeżone, dużą różnicą między urządzeniem inteligentnym a wersją nieinteligentną jest radio.

Ale to radio nie daje żadnych informacji o twoich żarówkach, wtyczkach i dzwonku do drzwi. Jest tam do komunikacji. Możesz pomyśleć, że Twoje urządzenia komunikują się bezpośrednio z telefonem lub tabletem i odwrotnie, ale zwykle to nieprawda. I nawet w przypadkach, gdy tak jest, jak Bluetooth, to zawsze koniec historii. Prawie wszystkie inteligentne urządzenia komunikują się z pośrednikiem, mózgiem twojego smarthome, jeśli chcesz.

Twój Smarthome wymaga mózgu, czasem więcej niż jednego

Termostat gniazdowy, mrugnięcie, hub Google Home, Eero, Echo i zamek Schlage.Ten obraz zawiera pięć „mózgów” do komunikacji smarthome.

Do tej pory powinieneś wiedzieć, kiedy rozmawiasz z urządzeniami Echo lub Google Home; przekazują Twój głos do serwerów Amazon i Google w celu tłumaczenia. Bez tego procesu asystenci głosowi nie rozumieją słowa, które wypowiadasz. Prawda jest taka, że ​​prawie wszystkie (jeśli nie wszystkie) inteligentne gadżety działają podobnie. Zanim wideo z inteligentnego dzwonka dotrze do telefonu, przechodzi przez serwery producenta dzwonka. Po naciśnięciu przycisku wyłączania w aplikacji Philips Hue sygnał ten przechodzi ze smartfona do routera bezprzewodowego do koncentratora Philips. Ten hub następnie komunikuje się z żarówkami Hue, aby je wyłączyć.

Pomyśl o serwerach lub koncentratorach (a czasem o obu) jako o mózgach swojego smarthome. Tam jest inteligencja. Nie w samych gadżetach, nie w aplikacjach ani fizycznych pilotach, których używasz do interakcji z nimi. Te serwery i koncentratory zapewniają dodatkowe możliwości poza włączaniem i wyłączaniem. Zapewniają procedury, rozpoznawanie twarzy, automatyzację, sterowanie głosowe i nie tylko.

Należy jednak pamiętać, że Twój smarthome może mieć więcej niż jeden zestaw mózgów. Twój Google Home łączy się z serwerami Google; Twoje żarówki Philips Hue są podłączone do koncentratora Philips, Lutron do jego koncentratora i tak dalej.

Niektórzy producenci projektują urządzenia do komunikacji z uniwersalnymi koncentratorami, takie jak urządzenia Z-wave, które łączą się z koncentratorem SmartThings lub Hubitat. Jednak nadal może być konieczne zaangażowanie innych firmowych serwerów i koncentratorów do interakcji między wszystkimi urządzeniami. Żarówki Philips Hue mogą współpracować na przykład z koncentratorem SmartThings, ale nadal korzystają z koncentratora Philips.

Więcej mózgów oznacza więcej gadżetów, więcej komplikacji i może opóźnienia

Biznesmen na niewyraźne tło za pomocą inteligentnego domowego zdalnego urządzenia 3D

Wiedza o tym, że urządzenie inteligentne komunikuje się z czymś (koncentratorem, serwerem itp.) Jest niezbędna, ponieważ smarthomy działają najlepiej, gdy wszystko działa razem. Jeśli wolisz rozmawiać z domem, aby nim sterować, ale Twoje światło nie działa z Alexą, równie dobrze może nie być inteligentnym światłem.

Na szczęście producenci urządzeń rozumieją to i zwykle starają się pracować z jak największą liczbą różnych usług. Jeśli więc zdecydowałeś się już na konkretną markę żarówek, dodając czujniki ruchu, musisz dwukrotnie sprawdzić, czy komunikują się one z Twoimi żarówkami. Ale co najważniejsze, chcesz zwrócić uwagę na ich interakcje.

Każdy dodatkowy „mózg” w łańcuchu wprowadza punkty awarii i szanse opóźnienia. Na przykład wyobraź sobie, że tworzysz procedurę, która włącza światła w Twoim salonie po przybyciu do domu i otwieraniu drzwi. Jeśli Twój inteligentny zamek działa w sieci Wi-Fi, a światła na Z-wave, dane, które wróciłeś do domu, muszą zostać przesłane z zamka do routera, do chmury inteligentnej blokady, z powrotem do routera, do koncentratora, potem do twoich świateł. Po drodze chmura i hub zobaczą dane i zdecydują, co z nimi zrobić.

Te dodatkowe podróże wprowadzają opóźnienia. Może to być niewielkie lub bardzo zauważalne w zależności od szybkości Internetu, używanych urządzeń oraz serwerów i koncentratorów. W pełni sterowany lokalnie system (wszystkie Z-wave przez bezchmurne centrum, na przykład Hubitat lub HomeSeer) prawie zawsze będzie działał szybciej niż system korzystający z chmury. Jednak rezygnacja z chmury może ograniczyć urządzenia, z których można korzystać, a nawet uniemożliwić sterowanie głosowe, które opiera się wyłącznie na serwerach w chmurze.

Oprócz błędnie zinterpretowanych danych, kolejnym punktem niepowodzenia w domach „wielomózgowych” jest sytuacja, w której producent urządzeń kończy działalność lub zmienia prawa dostępu. Twój piasta może przestać działaćlub usługa, z której korzystasz (np. Nest), może całkowicie odciąć dostęp. Twój smarthome może się z tego powodu zepsuć.

Przemyślane dodawanie dodatkowych urządzeń

Aplikacja Alexa pokazująca światła, wtyczki i przełączniki.Wybierz miejsce, w którym będziesz mieć kontrolę nad swoimi rzeczami, i trzymaj się go.

Nie oznacza to, że Twój dom nie może dobrze współpracować z wieloma różnymi typami radiotelefonów i producentów. Czasami najlepszym rozwiązaniem jest wyjście poza obecną mieszankę. Nie znajdziesz żarówek Ecobee (przynajmniej jeszcze nie), ale to nie znaczy, że nie powinieneś używać inteligentnych żarówek w połączeniu z termostatem Ecobee.

Ale im bardziej możesz ograniczyć skoki, które wykonujesz przez różne koncentratory i serwery, tym lepszy będzie Twój dom. A kiedy jest to nieuniknione, spróbuj wybrać mózg „dominujący” lub „kontrolujący”. O ile to możliwe, wysyłaj swoje urządzenia przez jeden „hub”, niezależnie od tego, czy jest to hub smarthome, czy asystent głosowy. Przekazując kontrolę jednej usłudze, co najmniej ograniczysz przeskakiwanie aplikacji, gdy przyjdzie czas na tworzenie procedur, automatyzacji, a nawet podstawowych kontroli.

Aby zachować kontrolę nad interakcją gadżetów smarthome, najlepiej zacząć od dobrego zrozumienia ich interakcji i tego, co kontroluje te interakcje.

x