Jak działają słuchawki na przewodnictwo kostne?

Jeśli nie słyszałeś o słuchawkach na przewodnictwo kostne, przygotuj się na coś dziwnego. Są bardzo ciche, nie siedzą w uszach i wibrują twoją czaszkę. Ale jak możesz usłyszeć dźwięk przez swoją czaszkę?

Dźwięki to tylko wibracje

Zanim zagłębimy się w przewodnictwo kostne, przyjrzyjmy się najpierw, jak działa dźwięk. Jak światło, dźwięk rozchodzi się w powietrzu w postaci fal. Ale w przeciwieństwie do światła dźwięk może również przenosić się przez gęste obiekty. Dlatego dźwięki są zwykle nazywane „falami ciśnienia”. Wprawiają przedmioty w drgania, nawet jeśli ich nie widzisz.

W Twoim uchu znajduje się kilka maleńkich narządów zaprojektowanych do reagowania na dźwięk. Innymi słowy, świetnie wibruje. Gwiazdą programu jest twoja błona bębenkowa, która jest cienkim płatkiem skóry, który wibruje jak główka bębna lub membrana mikrofonu. Zachęca inne narządy ucha i drobne kości uszne do wibrowania. (Na marginesie, nie patrz na zdjęcia błony bębenkowej. To obrzydliwe.)

Gdy wszystko zacznie się trząść, Twój ślimak rozgląda się i rejestruje, co się dzieje. Następnie wysyła te dane do mózgu, gdzie są tłumaczone na muzykę, głosy lub jakikolwiek inny hałas, na który się narażasz.

Jak dotąd wydaje się, że słyszenie jest stosunkowo prostym procesem. I zgadnij co? Przewodnictwo kostne jest równie proste.

Przewodnictwo kostne omija błony bębenkowe

W porządku, więc typowy słuch zależy od wibracji błony bębenkowej wszystkich małych narządów i kości ucha wewnętrznego. Błona bębenkowa nie jest konieczna do słyszenia, ale bez niej kości i narządy ucha wewnętrznego byłyby statyczne.

Widzisz, dokąd to zmierza? Przewodnictwo kostne omija błonę bębenkową, wysyłając wibracje do ucha wewnętrznego przez czaszkę. Gdy wszystkie drobne kości i narządy w uchu wewnętrznym zaczną się poruszać, ślimak nie będzie wiedział, jaka jest różnica. Rejestruje wibracje, wysyła je do mózgu i nagle słyszysz muzykę, podcasty lub okropne filmy, które są automatycznie odtwarzane na stronach z wiadomościami.

Nie oznacza to, że słuchawki na przewodnictwo kostne są całkowicie ciche. Nadal są słyszalne (o wiele mniej słyszalne niż słuchawki douszne), ale zostały zaprojektowane tak, aby przepychać fale dźwiękowe przez czaszkę, a nie przez powietrze.

Dlaczego warto używać słuchawek na przewodnictwo kostne?

Ponownie, słuchawki na przewodnictwo kostne omijają błonę bębenkową i nie wypychają dużo dźwięku w powietrze, więc mają kilka praktycznych zastosowań. Po pierwsze, możesz ich używać, aby uwolnić uszy podczas ćwiczeń, rozmowy z ludźmi lub nasłuchiwania ruchu ulicznego. Możesz ich również użyć, aby uniknąć szkodliwego poziomu dźwięku typowych słuchawek. Są zasadniczo przeciwieństwem słuchawek z redukcją szumów.

Co ciekawsze, możesz użyć słuchawek na przewodnictwo kostne, aby obejść niektóre zaburzenia słuchu, zwłaszcza przewodzeniowy ubytek słuchu. Nawet niektóre aparaty słuchowe wykorzystują przewodnictwo kostne. Mówi się, że Beethoven trzymał ciasny pręt między zębami i fortepianem, aby komponować muzykę, gdy był głuchy.

Kobieta nosząca słuchawki na przewodnictwo kostne AfterShokz.  Wygląda na to, że dobrze się bawi, ale może przekomarzać przechodnia.

Przewodzeniowy ubytek słuchu to przede wszystkim problem ucha środkowego (czyli błony bębenkowej), czyli dokładnie tej części ucha, którą omijają słuchawki na przewodnictwo kostne, wysyłając wibracje do ucha wewnętrznego. Oczywiście od stopnia Twojego ubytku słuchu zależy, jak dobrze działają słuchawki na przewodnictwo kostne. Problemy z uchem wewnętrznym (szczególnie problemy nerwowe lub ślimakowe) również ograniczają skuteczność słuchawek na przewodnictwo kostne.

Czy powinienem kupić słuchawki na przewodnictwo kostne?

Zanim wyjdziesz i kupisz nową parę słuchawek na przewodnictwo kostne, zastanów się nad swoimi potrzebami. Jeśli chcesz ominąć ubytek słuchu lub usłyszeć otoczenie podczas słuchania muzyki, to zdecydowanie weź najlepsze słuchawki na przewodnictwo kostne, na jakie Cię stać. (Nie jesteśmy tylko słodcy – wiele słuchawek na przewodnictwo kostne jest do niczego. Kup dobrą parę, albo będziesz rozczarowany).

Jeśli szukasz tylko jakości, trzymaj się tego, co wiesz. Dobre słuchawki zawsze „brzmią” lepiej niż najlepsze słuchawki na przewodnictwo kostne. Przewodnictwo kostne jest rozwiązaniem wielu problemów, ale odbywa się to kosztem jakości dźwięku.

x