01/20/2022

Jak działają telefony składane i kiedy je dostanę?

Udostępnij teraz w social media:

Składane telefony mogą być najdziwniejszą i najbardziej rewolucyjną technologią 2019 roku. Ale jak te rzeczy działają i kiedy będziemy mieli okazję je kupić?

Co sprawia, że ​​te telefony są składane?

Jasne, mieliśmy telefony z klapką, które składały się w latach 90. i 2000. Ale jesteśmy teraz w erze smartfonów i gdybyś próbował złożyć smartfon na pół, skończyłbyś z zepsutym telefonem. Chyba że twój smartfon ma elastyczny wyświetlacz OLED, ekran polimerowy, specjalistyczne komponenty i połączoną obudowę. Składane telefony są wypełnione mnóstwem rewolucyjnych technologii, ale najbardziej przełomowym elementem, jaki zobaczysz, jest słynny, elastyczny wyświetlacz OLED.

Organiczne wyświetlacze diod elektroluminescencyjnych (inaczej wyświetlacze OLED) działają na zasadzie pulsowania energii elektrycznej przez siatkę związków organicznych. Są niezwykle cienkie, elastyczne i żywe. Nie wymagają podświetlenia i mogą tworzyć odważniejsze kolory niż grube wyświetlacze LED.

Te piękne, elastyczne wyświetlacze są produkowane głównie przez firmę Samsung i są już dostępne w wielu produktach, które być może znasz. Galaxy S7 Edge ma zakrzywiony wyświetlacz OLED. IPhone X zawiera wyświetlacz OLED firmy Samsung. Sony wypuścił kilka telewizorów OLED, a LG produkuje linię Telewizory OLED które są cienkie jak papier i lekko elastyczne.

Producenci tacy jak Samsung i Royole opracowują wyświetlacze OLED od około 2011 roku, a wyświetlacze te znalazły już zastosowanie w wielu produktach konsumenckich. Dlaczego składane telefony stały się czymś tak długo? Cóż, firmy musiały wymyślić, jak uelastycznić wszystkie inne komponenty telefonu.

Szkło nie jest zbyt elastyczne, na wypadek, gdybyś się zastanawiał. W rezultacie producenci musieli opracować giętkie ekrany polimerowe do telefonów elastycznych. Obwody zasilane i akumulatory litowo-jonowe mogą się zapalić, jeśli je zginasz w przód iw tył, więc producenci musieli znaleźć na to rozwiązanie. Aluminiowe i plastikowe etui na telefony są technicznie podatne na zginanie, ale pękną po kilku zagięciach. Widzisz, dokąd to zmierza? Wszystko, czego można się spodziewać w telefonie komórkowym, musi zostać zrewolucjonizowane do użytku w składanym telefonie.

Sprawdź -   Jak całkowicie usunąć Flasha z Windows 10

Producenci tacy jak Samsung i Royole wymyślili, jak uelastycznić komponenty telefonu. W przeciwnym razie nie wypuszczaliby telefonów składanych. Ale technologia jest wciąż na wczesnym etapie. Biorąc to pod uwagę, minie kilka lat, zanim te urządzenia staną się niedrogie i powszechne.

W międzyczasie możemy mieć tylko nadzieję, że producenci wymyślą lepszą nazwę dla telefonów składanych. Ludzie nieuchronnie zaczną nazywać je „phondables” lub „flexiphones”, a to po prostu nie jest dobre.

Składane telefony oferują nieograniczone możliwości

Więc co zrobimy ze składanymi telefonami? Trudno jest ustalić, dokąd zmierza ten trend, ponieważ producenci podążyli już w tej technologii różnymi unikalnymi ścieżkami.

Wiemy, że niektóre urządzenia, takie jak Samsung Galaxy F i Royole FlexPai, można rozszerzyć na smartfony wielkości tabletu i to całkiem fajne. Możesz ich używać jak zwykłych smartfonów, gdy chodzisz, lub możesz złożyć je na tablety, gdy chcesz porozmawiać z przyjacielem na wideo lub wykonać jakąś pracę. Telefony, które pełnią funkcję tabletu, mogą zmienić sposób, w jaki korzystamy z multimediów, i mogą jeszcze bardziej ułatwić pracę w podróży.

Istnieją również urządzenia, takie jak Motorola RAZR 4, które przenoszą technologię składania w drugą stronę. RAZR 4 składa się samoczynnie jak telefon z klapką i zasadniczo zamienia Twój nieporęczny telefon komórkowy w znacznie mniejsze urządzenie. Niektóre demonstracje techniczne pokazały składane telefony, które mogą owijać się wokół nadgarstka, a Apple nabył plik patent jak na telefon, który zwija się jak zwój, co jest dziwne.

Sprawdź -   Jak połączyć wiele subredditów z Multireddits

Ta technologia jest tak nowa i przełomowa, że ​​producenci nie są pewni, co z nią zrobić. I to jest naprawdę ekscytujące, ponieważ format smartfonów może w końcu przekształcić się w coś większego.

Grafika koncepcyjna składanego telefonu Motorola RAZR 4

Technika może stracić kształt

Rozwiązano wiele problemów z tradycyjnymi smartfonami. Ich ekrany są trwałe, mają znośną żywotność baterii i są stosunkowo łatwe w użyciu dla ludzi. Ale telefony składane nieco nas cofną. Mają większe ekrany, które wymagają większej mocy baterii, są wykonane z materiałów, które nie są zbyt trwałe i będą działać inaczej niż przeciętny smartfon.

Największą skargą, jaką usłyszysz o tych telefonach, będą prawdopodobnie ich plastikowe ekrany. Nie, nie pękną jak szkło, a firmy takie jak Royole zrobiły wszystko, co w ich mocy, by machać wokół sloganów typu „pożegnaj się z zepsutymi ekranami, ”Ale ten pomysł jest nieco mylący. Pamiętasz, jak iPody miały plastikowe ekrany, które porysowały i porysowały się w kieszeni? Tak, składane telefony będą miały ten sam problem. A ponieważ te telefony są składane, nie będziesz mieć dużo szczęścia ze znalezieniem osłony ekranu.

Ale ekran nie jest jedyną delikatną częścią składanego telefonu. Producenci będą musieli odejść od twardych metalowych lub plastikowych obudów telefonów na rzecz materiałów, które mogą wytrzymać zginanie setki razy dziennie. Zawiasy w tych składanych telefonach będą poważnymi słabymi punktami (były też w telefonach z klapką), ponieważ będą głównie wykonane z plastiku i metali lekkich. Wyświetlacze OLED na tych urządzeniach również będą stanowić problem, ponieważ wyświetlacze OLED mogą z czasem ulec wypaleniu (podobnie jak telewizor), a materiał organiczny, z którego są wykonane, jest bardzo wrażliwy na wilgoć.

Sprawdź -   Jak przesyłać duże pliki między systemem Linux a Windows

Żywotność baterii, kompatybilność oprogramowania, obwody i łatwość obsługi również będą przeszkodami dla tych telefonów. Ale niektórzy ludzie mogą nie martwić się tymi mniejszymi problemami i zostaną one rozwiązane na długo, zanim składane telefony osiągną przyjazną dla konsumenta cenę.

Jeśli zdarzy ci się zdobyć składany telefon w 2019 r., Będziesz wydawać dużo pieniędzy na urządzenie, które jest delikatne, niezdarne, słabe i wymagające energii. Pamiętasz, jak kruchy był iPad pierwszej generacji? Tak, będzie trochę tak. Ale konkurencja sprzyja postępowi technologicznemu, a te składane urządzenia (jeśli staną się popularne) powinny stać się wygodne i trwałe za mniej niż dekadę.

Grafika koncepcyjna Royole Flexpai rozkładanej na tablet

Będziesz mieć składany telefon… W końcu

W tej chwili jedynym składanym telefonem, który można kupić, jest Royole FlexPaii kosztuje 1318 USD. Wydaje się, że wiele firm wypycha swoje elastyczne telefony na rynek tak szybko, jak to możliwe (obok 5G), a niektóre firmy ustalą daty premiery na MWC 2019 25 lutego. Można bezpiecznie założyć, że Samsung Galaxy F wyjdzie w tym roku, ale na pewno się dowiemy, kiedy Samsung ogłosi komunikat prasowy 20 lutego.

Sądząc po cenie 1318 USD FlexPai, nie znajdziesz w 2019 roku żadnych tanich składanych telefonów. I szczerze mówiąc, FlexPai nie wygląda na super wysokiej jakości urządzenie. Filmy od Targi CES 2019 pokaż, że ekran FlexPai nie pasuje do niego

x