iOS

Jak działają widżety ekranu głównego iPhone’a w systemie iOS 14

Udostępnij teraz w social media:

Po trzynastu iteracjach iOS, Apple w końcu przekształca ekran główny, dodając widżety do iOS 14 i iPadOS 14. Jest zupełnie nowa struktura, która pozwoli programistom tworzyć nowe typy widżetów. Ale jest w tym coś więcej niż na pierwszy rzut oka.

Widżety wracają do domu

Apple wprowadził widżety do iPhone’a w iOS 10. Zostały one przeniesione na ekran widoku dnia dzisiejszego, do którego można przejść, przesuwając palcem w prawo na ekranie blokady lub ekranie głównym.

Mimo to widżety stały się potężnymi narzędziami i były niezwykle przydatne dla użytkowników iPhone’a i iPada, którzy zdecydowali się z nich korzystać.

Ale wszystkie te zmiany w iOS 14. Powracają widżety. To największa zmiana na ekranie głównym wraz z nową biblioteką aplikacji. Chociaż sekcja Widok dnia dzisiejszego nadal pozostaje i nadal można w niej zachować widżety, zmieniło się całe doświadczenie związane z dodawaniem widżetów.

Teraz, po dotknięciu dowolnego pustego miejsca na ekranie głównym, aby przejść do widoku edycji ekranu głównego, w prawym górnym rogu znajduje się przycisk „+”.

Dodawanie widżetów w iOS 14

Stuknięcie go spowoduje wyświetlenie selektora widżetów, który pokazuje listę wszystkich dostępnych widżetów w telefonie – zarówno z dołączonych aplikacji Apple, jak i zainstalowanych aplikacji innych firm – wraz z ich podglądami.

Strona wyboru widżetu w iOS 14

Wybierz widżet, rozmiar i po prostu dotknij przycisku „Dodaj widżet”, aby dodać widżet do dowolnego ekranu, na którym jesteś.

  Pobierz oficjalne tapety iOS 11 na iPhone'a i iPada

Wybór wersji widżetu w iOS 14

Następnie możesz przenieść widżet w dowolne miejsce. Cóż, nie do końca nigdzie. W przeciwieństwie do Androida, iOS nadal nie pozwala na umieszczanie ikon ani widżetów w dowolnym miejscu na ekranie.

Ikony i widżety nadal przepływają z lewego górnego rogu ekranu do prawego dolnego rogu. I tak, widżety automatycznie przełączają się w tryb ciemny.

Widżety w trybie jasnym i ciemnym

Ale nie widżety, które znasz

To dobra wiadomość. Teraz o złym. Widzisz, chociaż widżety pojawiają się na ekranie głównym, nie są to widżety, których używałeś i kochałeś przez ostatnie kilka lat.

Jeśli programista chce tworzyć widżety ekranu głównego dla iOS 14, musi korzystać z nowego WidgetKit Framework, który jest oparty na Swift UI. Obecnie nie obsługuje żadnej formy interakcji ani aktualizacji na żywo. Oznacza to, że nowe widżety zostały zaprojektowane wyłącznie w celu ułatwienia przeglądania – innymi słowy, do szybkiego przeglądania informacji, podobnie jak komplikacje w systemie watchOS na Apple Watch.

Wyświetlanie starych widżetów obok nowych widżetów w iOS 14Po lewej: widżety starsze niż iOS 14. Po prawej: widżety iOS 14.

Oznacza to, że jeśli jesteś przyzwyczajony do widżetów kalkulatora lub widżetów do śledzenia czasu, nie znajdziesz ich w iOS 14. Widżety mogą mieć wiele celów dotknięcia, które mogą być głęboko połączone z częścią aplikacji, ale to wszystko . Dlatego widżet Muzyka na iOS 14 nie ma żadnych elementów sterujących odtwarzaniem.

Wyświetlam widżet muzyczny w iOS 14

Jedynym wyjątkiem, który znaleźliśmy, jest aplikacja Skróty – ale z drugiej strony automatyzacje Skróty są głęboko zintegrowane z systemem operacyjnym. Widżet Skróty działa niezależnie. Po dotknięciu skrótu po prostu zaczyna działać, bez otwierania aplikacji. Jeśli w skrócie znajdują się elementy interaktywne, zobaczysz je u góry ekranu w ruchomym oknie.

  Bluetooth jest zawsze włączony w iOS 11, chyba że go wyłączysz

W tej chwili firma Apple oficjalnie wycofała starsze widżety. Nadal będą działać i możesz ich używać na ekranie widoku dnia dzisiejszego, ale nie możesz dodać tych widżetów do ekranu głównego. Nie wiemy, kiedy lub czy Apple całkowicie usunie dla nich wsparcie.

Co przyniesie przyszłość

Oczywiste jest, że charakter widżetów zmienia się od iOS 14 i nowszych. Wydaje się, że uzasadnieniem Apple dla tej zmiany jest przejrzystość i zarządzanie energią. Widżety powinny być zaprojektowane tak, aby użytkownik mógł szybko rzucić okiem na nie, gdy znajdują się na ekranie głównym, i nie powinny powodować wyczerpywania baterii.

Widżety można aktualizować na podstawie osi czasu zdefiniowanej przez programistę, ale to wszystko. Mamy nadzieję, że do tego czasu w przyszłym roku Apple wymyśli sposób na dodanie interakcji do widżetów bez poświęcania żywotności baterii.

Ponieważ jeśli chodzi o projekt i interfejs użytkownika, nowe widżety wyglądają niesamowicie na ekranie głównym (znacznie lepiej niż stare widżety, które nie miały spójnego języka projektowania).

W pewnym sensie nowe widżety są bardziej elastyczne w iOS 14. Możesz mieć wiele wersji tego samego widżetu w tych samych lub wielu rozmiarach. Możesz układać kilka wersji tych samych widżetów jeden na drugim i po prostu przeskakiwać między nimi.

  Jak usuwać i przywracać aplikacje giełdowe w iOS 10

Różne rozmiary widżetów na ekranie głównym iOS 14

A ponieważ Apple używa struktury opartej na intencjach (z SiriKit i Skróty) w widżetach, możesz dostosować wiele wersji widżetów, aby wyświetlać różne rodzaje danych. Na przykład możesz mieć trzy różne widżety Przypomnienia w stosie, który wyświetla przypomnienia z trzech różnych list.

Dostosowywanie opcji widżetu w iOS 14

Właśnie to zrobił Apple do tej pory. Nie widzieliśmy jeszcze, co programiści będą w stanie zrobić za pomocą frameworka WidgetKit. Tracąc interaktywność, zyskujemy nowe typy widżetów i spójną strukturę projektowania.

Ale to jeden z tych scenariuszy czekania i oglądania. Prawdziwy wpływ zmiany poznamy, gdy programiści wydadzą własne widżety jesienią 2020 r. – i kiedy zobaczymy, jakie ulepszenia (jeśli w ogóle) wprowadzi Apple do struktury WidgetKit w iOS 15.

Specyfika działania widżetów w systemie iOS 14. jest o wiele więcej. Na przykład Smart Stacks umożliwia łączenie wielu widżetów w jeden stos widżetów, między którymi można przesuwać na iPhonie. To jeden ze sposobów, w jaki iOS 14 zmieni ekran główny Twojego iPhone’a (i iPada).

x