Jak edytować dane Exif zdjęcia w systemie Linux

Dane Exif to metadane osadzone w zdjęciach. Te metadane obejmują czas ISO, czas otwarcia migawki, informacje o aparacie, wymiary zdjęcia, gdzie zostało zrobione itd.

Te metadane są w większości automatycznie dodawane przez aparat. Zwykle dane zdjęcia Exif są dokładne, ale mogą się zdarzyć błędy. Jeśli jesteś użytkownikiem Linuksa i zapalonym fotografem i chcesz wiedzieć, jak edytować te metadane, postępuj zgodnie z tym przewodnikiem. W nim pokażemy, jak edytować dane Exif zdjęcia w systemie Linux!

Instalowanie XnViewMP

Wiele edytorów zdjęć, które są dostępne w środowiskach Linux, może edytować dane Exif na zdjęciach. Jednak dostęp do tych funkcji edycji może być mylący, a każdy komputer ma inną aplikację do zdjęć. Zamiast wyjaśniać, jak edytować metadane Exif na zdjęciach w 5 różnych aplikacjach graficznych, przejdziemy do programu XnViewMP. Jest to uniwersalne narzędzie Linux, które ułatwia zmianę metadanych zdjęć.

Instalacja XnViewMP w systemie Linux jest dość łatwa, ponieważ programiści mają pakiet DEB (dla Debian / Ubuntu) i AppImage (dla zwykłych użytkowników Linuksa). Aby rozpocząć instalację XnViewMP na komputerze z systemem Linux, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. na klawiaturze.

Mając otwarte okno terminala i gotowe do działania, postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami instalacji wiersza poleceń, które odpowiadają używanej dystrybucji Linuksa.

Ubuntu

Aby zainstalować XnViewMP na komputerze Ubuntu, musisz najpierw pobrać wersję DEB aplikacji. Aby to zrobić, skorzystaj z następujących opcji wget polecenie downloadera w oknie terminala.

wget https://download.xnview.com/XnViewMP-linux-x64.deb

Po pobraniu pakietu XnViewMP DEB z Internetu można rozpocząć instalację. Używając Trafny polecenie, załaduj program.

sudo apt install ./XnViewMP-linux-x64.deb -y

Debian

Aby XnViewMP działał na systemie Linux Debian, zacznij od pobrania wersji DEB programu. Aby pobrać pakiet DEB, skorzystaj z następujących opcji wget polecenie poniżej.

wget https://download.xnview.com/XnViewMP-linux-x64.deb

Kiedy pobieranie XnViewMP w wersji DEB zostanie zakończone, użyj dpkg polecenie, aby skonfigurować go w systemie. Należy jednak pamiętać, że mogą wystąpić problemy z zależnością.

sudo dpkg -i XnViewMP-linux-x64.deb

The dpkg polecenie powinno poprawnie zainstalować program. Jeśli pojawią się jakieś błędy, postępuj zgodnie z naszym przewodnikiem na temat błędów zależności Debiana, aby dowiedzieć się, jak rozwiązać problem.

Arch Linux

Twórcy XnViewMP nie mają oficjalnej wersji Arch Linux. To powiedziawszy, program jest w AUR, więc pokażemy, jak go zainstalować.

Aby rozpocząć, musisz zainstalować w systemie pakiety „Git” i „Base-devel”.

sudo pacman -S git base-devel

Z zainstalowanymi pakietami „Git” i „Base-devel”, użyj poniższych poleceń, aby zainstalować pomocnika AUR Trizen. Ta aplikacja znacznie ułatwi konfigurowanie aplikacji takich jak XnViewMP z AUR.

git clone https://aur.archlinux.org/trizen.git  cd trizen  makepkg -sri

Po skonfigurowaniu Trizen użyj trizen -S polecenie, aby zainstalować XnViewMP

trizen -S xnviewmp

Fedora / OpenSUSE / Generic Linux

XnViewMP ma wersję AppImage, która jest idealna dla użytkowników Fedory, użytkowników OpenSUSE i tych w mniej znanych dystrybucjach Linuksa. Aby uruchomić aplikację AppImage, wprowadź poniższe polecenia.

mkdir -p ~/AppImages  cd ~/AppImages  wget https://download.xnview.com/XnView_MP.glibc2.17-x86_64.AppImage  sudo chmod +x XnView_MP.glibc2.17-x86_64.AppImage  ./XnView_MP.glibc2.17-x86_64.AppImage

Edytuj dane Exif danych

Aby edytować dane Exif zdjęcia, zacznij od uruchomienia aplikacji XnViewMP na pulpicie systemu Linux. Gdy aplikacja jest otwarta, postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku przedstawionymi poniżej.

Krok 1: Znajdź pasek boczny „Foldery” w lewej części aplikacji. Przewiń listę folderów i zlokalizuj katalog domowy.

Krok 2: Kliknij strzałkę obok „Strona główna”, aby wyświetlić podfoldery. Następnie przejrzyj podfoldery, aż znajdziesz katalog ze zdjęciami, które chcesz edytować, i kliknij go myszką.

Krok 3: Po wybraniu folderu ze zdjęciami XnViewMP wyświetli zdjęcia znajdujące się w tym folderze na liście malejącej. Przejrzyj tę listę i wybierz obraz, który chcesz edytować.

Krok 4: Kliknij wybrane zdjęcie prawym przyciskiem myszy, aby wyświetlić menu prawym przyciskiem myszy.

Krok 5: Przejrzyj menu po kliknięciu prawym przyciskiem myszy opcję „Edytuj ITPC / XMP” i wybierz ją myszą. Po wybraniu tej opcji na ekranie pojawi się okno edytora metadanych.

Krok 6: W oknie edytora metadanych zobaczysz kilka kart. Te karty to „Podpis”, „Słowa kluczowe”, „Kategorie”, „Kredyty”, „Status”, „Data / godzina”, „Źródło” i „Opcje”.

Przejrzyj różne karty, aby edytować (lub dodać) metadane do zdjęcia.

Krok 7: Kliknij przycisk „Zapis” w prawej dolnej części okna edytora metadanych, aby zapisać zmiany.

Powtórz ten proces tyle razy, ile chcesz, aby zmodyfikować metadane Exif zdjęcia.