Udostępnij teraz w social media:

Czy masz skrót do programu, który chcesz zmienić na pulpicie Gnome Shell? Jeśli tak, postępuj zgodnie z tym przewodnikiem, aby dowiedzieć się, jak edytować skróty do programów w Gnome Shell.

Metoda 1: Edytor menu Alacarte

Gnome Shell, w przeciwieństwie do KDE Plasma 5, nie ma wbudowanego edytora skrótów do programu. Tak więc, jeśli korzystasz z Gnome i czujesz potrzebę utworzenia niestandardowego skrótu lub edycji istniejącego, nie będziesz w stanie tego zrobić z domyślnymi aplikacjami Gnome. Zamiast tego musisz zainstalować aplikację innej firmy, taką jak Alacarte.

Instalowanie aplikacji Alacarte na komputerze z systemem Linux rozpoczyna się od uruchomienia okna terminala. Naciśnij Ctrl + Shift + T lub Ctrl + Alt + T.na klawiaturze. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami wiersza polecenia, które pasują do Twojego systemu operacyjnego Linux, aby aplikacja działała.

Ubuntu

Aby zainstalować Alacarte na Ubuntu, użyj następującego polecenia Apt.

sudo apt install alacarte

Debian

W Debianie użytkownicy mogą zainstalować aplikację Alacarte, wprowadzając poniżej polecenie Apt-get.

sudo apt-get install alacarte

Arch Linux

Użytkownicy Arch Linux mogą zainstalować aplikację Alacarte za pomocą następującego polecenia Pacman.

sudo pacman -S alacarte

Fedora

W przypadku Fedory Linux zainstaluj aplikację Alacarte za pomocą polecenia Dnf.

sudo dnf install alacarte

OpenSUSE

Zainstaluj aplikację edytora menu Alacarte w OpenSUSE Linux za pomocą następującego polecenia Zypper.

sudo zypper install alacarte

Edytuj skróty w Gnome Shell za pomocą Alacarte

Aby edytować istniejące skróty do programów na pulpicie Gnome, otwórz aplikację Alacarte. Aplikację można otworzyć, naciskając klawisz Win na klawiaturze, wpisując „Menu główne” i uruchamiając aplikację, która pojawi się w wynikach. Będziesz także mógł uruchomić Alacarte, naciskając Alt + F2 na klawiaturze i wpisując poniższe polecenie w programie uruchamiającym aplikacje.

alacarte

Gdy aplikacja Alacarte jest otwarta i gotowa do użycia, postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej, aby dowiedzieć się, jak modyfikować skróty do programów na pulpicie Gnome Shell.

Sprawdź -   Jak przesyłać na Chromecasta z VLC Android

Krok 1: W Alacarte spójrz na lewą stronę programu. Zobaczysz malejącą listę. Lista nosi nazwę „Aplikacje”. Zawiera różne podmenu z różnymi kategoriami programów do przeglądania.

Znajdź podmenu i kliknij je myszą, aby uzyskać dostęp do skrótów programu w menu.

Krok 2: Klikając w podmenu, skróty programu pojawią się w oknie głównym. Sortuj listę różnych programów i kliknij myszą ten, który chcesz zmodyfikować.

Krok 3: Po wybraniu skrótu do programu za pomocą myszy, zostanie on podświetlony w Alacarte. Stamtąd znajdź przycisk „Właściwości” po prawej stronie i wybierz go, aby uzyskać dostęp do ustawień skrótu.

Krok 4: W ustawieniach skrótu (AKA „Właściwości programu uruchamiającego”) zobaczysz pole „Polecenie” i pole „Komentarz”. Kliknij dowolne pole, aby zmodyfikować skrót do programu według własnego uznania.

Sprawdź -   Jak zrobić Windows USB z terminalu Linux

Krok 5: Po zmodyfikowaniu skrótu w Alacarte kliknij przycisk „OK”, aby zapisać zmiany. Jak tylko to zrobisz, skrót powinien zostać automatycznie zaktualizowany.

Możesz powtórzyć ten proces, aby zmodyfikować i dostosować dowolną liczbę skrótów do programów. Lub, aby usunąć skróty do programu, wybierz jeden z listy i kliknij przycisk „Usuń”.

Metoda 2: Terminal

Aplikacja Alacarte jest bardzo przydatna do zaawansowanej edycji skrótów w GUI. Jeśli jednak jesteś fanem terminala, możesz dowiedzieć się, jak edytować skróty do programów w Gnome Shell z wiersza poleceń. Postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej, aby dowiedzieć się, jak to zrobić.

Krok 1: Otwórz okno terminala na pulpicie Gnome Shell, naciskając Ctrl + Shift + T lub Ctrl + Alt + T. Następnie użyj polecenia CD, aby przenieść okno terminala do katalogu „aplikacje” na komputerze z systemem Linux.

cd /usr/share/applications/

Krok 2: Aby zmodyfikować skróty programów w folderze „aplikacje” na komputerze z systemem Linux, należy podnieść sesję terminala ze standardowego użytkownika do użytkownika root. Za pomocą polecenia sudo -s zaloguj się na konto root.

Sprawdź -   4 powody, dla których warto nauczyć się programować

Zwróć uwagę, że używamy polecenia sudo -s, ponieważ pozwala ono użytkownikowi zalogować się na konto root, a nie su, ponieważ utrzyma terminal w tym samym katalogu podczas podnoszenia uprawnień.

sudo -s

Krok 3: Teraz, gdy sesja terminala ma uprawnienia administratora za pośrednictwem konta root, musisz użyć polecenia ls i polecenia grep, aby przefiltrować wszystkie skróty programu w katalogu „aplikacja” dla pliku, który chcesz zmodyfikować .

ls | grep "name-of-app"

Krok 4: Podaj nazwę pliku programu i podłącz go do edytora tekstu Nano. Na przykład, aby edytować aplikację Firefox w Nano, wykonaj następujące czynności.

nano -w firefox.desktop

Krok 5: Przejrzyj skrót do programu i edytuj to, co uważasz za stosowne. Aby uzyskać pomoc dotyczącą edycji plików skrótów na pulpicie, zapoznaj się z tym przewodnikiem tutaj. Omawia, jak tworzyć nowe pliki pulpitu, co powinno pomóc wyjaśnić, co robi każdy element w pliku.

Po zakończeniu edycji zapisz zmiany, naciskając Ctrl + O na klawiaturze. Możesz zamknąć Nano za pomocą Ctrl + X.

Kiedy edytor tekstu Nano jest zamknięty, twój skrót powinien zostać zaktualizowany o wprowadzone zmiany.