Jak edytować skróty na ekranie blokady w systemie Android 8

Android o beta jest już dostępny dla wszystkich zainteresowanych przetestowaniem nowej wersji. Ma sporo nowych funkcji, chociaż zgodnie z oczekiwaniami w każdej wersji beta, są błędy. Niektóre funkcje działają, inne nie. Wyprasowanie ich wszystkich zajmie kilka miesięcy i kilka iteracji nowego systemu operacyjnego. Jeśli przeszłość jest wskazówką, funkcje, które widzisz w Androidzie O beta, mogą nie dotrzeć do ostatecznej stabilnej wersji. To powiedziawszy, Tuner systemowy jest nadal obecny w Androidzie O i ma nową eksperymentalną funkcję, która pozwala edytować skróty ekranu blokady w Androidzie 8.

Skróty na ekranie blokady to aplikacje, które możesz uruchomić, przesuwając palcem w lewo lub w prawo na ekranie blokady. Nie można było edytować tych skrótów w systemie Android 7. Domyślnymi skrótami były aplikacja do wybierania numeru telefonu i aplikacja do aparatu. Jeśli nie chciałeś używać tych aplikacji, nie miałeś żadnej możliwości.

Aby edytować skróty ekranu blokady w systemie Android 8, musisz włączyć tuner UI systemu. Po włączeniu tunera UI systemu otwórz aplikację Ustawienia. Aplikacja Ustawienia zmieniła się nieco w systemie Android 8. Wiele preferencji zostało podzielonych na kategorie. Przewiń w dół i stuknij kolejno pozycje System> Tuner UI systemu.

Na ekranie System UI Tuner dotknij opcji Ekran blokady. Możesz edytować jeden lub oba lewy i prawy skrót. Lewy skrót to przycisk, który pojawia się w lewym dolnym rogu ekranu blokady. Przeciągasz go w prawo, aby go użyć. Podobnie, prawy skrót pojawia się w prawym dolnym rogu ekranu blokady. Aby go użyć, musisz przesunąć palcem w lewo.

Stuknij skrót, który chcesz edytować.

Wybierz aplikację, którą chcesz powiązać ze skrótami. Możesz wyłączyć odblokowywanie ekranu, przesuwając palcem w lewo lub w prawo na tym samym ekranie.

Interesujące w tej funkcji jest to, że możesz ustawić aplikacje, aby otwierały się za pomocą skrótu, a także możesz powiązać skróty aplikacji ze skrótami na ekranie blokady.

Google eksperymentuje i nadal eksperymentuje z ekranem blokady. W pewnym momencie ekran blokady obsługiwał widżety, a także skróty od razu po wyjęciu z pudełka. Użytkownicy mogli dowolnie dostosowywać te skróty. W systemie Android 6 i 7 skróty ekranu blokady zostały zablokowane, więc trzeba było zrootować telefon, aby je zmienić. Nie była to najlepsza decyzja podjęta przez Google i dobrze, że została naprawiona. Coś tak prostego nie powinno wymagać zmiany zrootowanego urządzenia.