Jak grać w Crusader Kings II na Linuksie

Crusader Kings II to gra strategiczna, której akcja rozgrywa się w średniowieczu. Został opracowany i opublikowany przez Paradox Interactive. W 2019 roku CK II przeszedł na model „free-to-play”. Oto jak grać w tę grę w systemie Linux.

Uruchomienie Crusader Kings II na Linuksie

Crusader Kings II to natywna gra linuksowa. Jest to jednak tylko na Steamie, więc jeśli chcesz cieszyć się nim na Linuksie, musisz pobrać najnowszą wersję Steam działającą na Linuksie.

Zainstaluj Steam

Aby zainstalować Steam, otwórz okno terminala na pulpicie systemu Linux. Aby otworzyć okno terminala na pulpicie systemu Linux, naciśnij Ctrl + Alt + T na klawiaturze. Lub wyszukaj „Terminal” w menu aplikacji i kliknij ikonę terminala, aby uruchomić aplikację.

Gdy okno terminala jest otwarte i gotowe do użycia, można rozpocząć instalację Steam. Postępuj zgodnie z instrukcjami instalacji opisanymi poniżej, które odpowiadają aktualnie używanemu systemowi Linux.

Ubuntu

W systemie Ubuntu Linux można zainstalować Steam za pomocą polecenia apt install.

sudo apt install steam

Debiana

Jeśli korzystasz z systemu Debian Linux, najlepszym sposobem na uruchomienie Steam jest pobranie najnowszego pakietu Steam DEB bezpośrednio na komputer z Valve. Aby pobrać, użyj następującego polecenia wget downloader.

wget https://steamcdn-a.akamaihd.net/client/installer/steam.deb

Po pobraniu pakiet Steam DEB pojawi się w twoim folderze domowym. Stąd możesz zainstalować go na swoim komputerze, używając poniższego polecenia dpkg poniżej.

sudo dpkg -i steam.deb

Po zainstalowaniu pakietu Steam DEB w systemie Debian musisz uruchomić polecenie apt-get install -f, aby poprawić wszelkie zależności, które nie zostały rozwiązane podczas procesu instalacji Steam.

sudo apt-get install -f

Arch Linux

Użytkownicy Arch Linux mają dostęp do Steam za pośrednictwem repozytorium oprogramowania „multilib”. Biorąc to pod uwagę, repozytorium oprogramowania „multilib” często musi być włączane ręcznie, ponieważ nie każdy użytkownik Arch lubi oprogramowanie 32-bitowe w swoim systemie.

Aby włączyć repozytorium, otwórz plik tekstowy /etc/pacman.conf w swoim ulubionym edytorze tekstu (jako root). Po otwarciu przewiń w dół, zlokalizuj sekcję „multilib” i wymaż symbol #, a także symbole w liniach bezpośrednio pod nim.

Po edycji pliku tekstowego zapisz zmiany i zamknij go. Następnie użyj poniższego polecenia, aby ponownie zsynchronizować Arch Linux z oficjalnymi repozytoriami oprogramowania.

sudo pacman -Syyuu

Na koniec zainstaluj najnowszą wersję Steam w swoim systemie za pomocą polecenia pacman.

sudo pacman -S steam

Fedora/OpenSUSE

Jeśli jesteś użytkownikiem Fedory lub OpenSUSE, możesz uruchomić Steam po wyjęciu z pudełka, korzystając z repozytoriów oprogramowania dołączonych do systemu operacyjnego. Biorąc to pod uwagę, wydanie Flatpak Steam działa lepiej w Fedorze i OpenSUSE, więc sugerujemy zainstalowanie go.

Flatpak

flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo
flatpak install flathub com.valvesoftware.Steam

Zainstaluj ‎Crusader Kings II na Linuksie

Po skonfigurowaniu i skonfigurowaniu Steam na komputerze uruchom aplikację na pulpicie. Po otwarciu zaloguj się na swoje konto przy użyciu poświadczeń użytkownika. Następnie wykonaj poniższe instrukcje krok po kroku, aby uruchomić Crusader Kings II w systemie Linux.

Krok 1: Znajdź przycisk „Sklep” na Steam i kliknij go myszą. Po wybraniu tego przycisku załadujesz sklep Steam. Stąd znajdź pole wyszukiwania i kliknij je myszą.

W polu wyszukiwania wpisz „Crusader Kings II” i naciśnij klawisz Enter. Następnie przejrzyj wyniki i wybierz „Crusader Kings II”, aby przejść do strony sklepu Steam gry.

Krok 2: Na stronie Crusader Kings II Steam Storefront znajdź zielony przycisk „Graj w grę”. Po wybraniu tego przycisku na ekranie pojawi się okno instalacji Steam.

Korzystając z instalatora interfejsu użytkownika, przejdź przez proces instalacji Crusader Kings II na komputerze z systemem Linux za pośrednictwem Steam. Pamiętaj, że instalacja może zająć trochę czasu, ponieważ gra jest dość duża.

Krok 3: Po zakończeniu pobierania Crusader Kings II na komputer z systemem Linux znajdź przycisk „Biblioteka” w Steam i kliknij go myszą. Następnie kliknij pole wyszukiwania, aby zlokalizować grę.

Po znalezieniu gry wybierz ją myszką. Klikając Crusader Kings II w wynikach wyszukiwania, uzyskasz dostęp do strony biblioteki Steam gry.

Krok 4: Na stronie biblioteki Crusader Kings II Steam znajdź zielony przycisk „PLAY” i kliknij go myszą. Po wybraniu tego przycisku Steam uruchomi Crusader Kings II w systemie Linux.

Ciesz się grą Crusader Kings II i ciesz się grą!

x