Jak grać w gry Amiga w systemie Linux

W 1985 roku Commodore wypuściło na rynek rodzinę komputerów osobistych Amiga. W swoim czasie odnieśli spory sukces i sprzedali sporo sztuk, zanim ostatecznie przeszli na emeryturę przez Commodore w 1996 roku.

Obecnie emulacja starego komputera jest tak samo popularna jak emulacja starej konsoli, zwłaszcza w systemie Linux. Jednak jeśli chodzi o emulowanie linii komputerów Amiga, żaden nie robi tego lepiej niż FS-UAE, wieloplatformowa aplikacja emulująca, która pozwala użytkownikom doświadczyć gier wideo i oprogramowania Amigi.

Uwaga: newsblog.pl w żaden sposób nie zachęca ani nie akceptuje nielegalnego pobierania lub dystrybucji plików ROM dla FS-UAE. Jeśli chcesz grać w gry Amiga na Linuksie z FS-UAE, użyj swoich własnych plików ROM z grami, które utworzyłeś na swoim komputerze, legalnie.

Zainstaluj FS-UAE w systemie Linux

Granie na Amidze w systemie Linux wymaga emulatora FS-UAE, ponieważ jest to jedyne znane narzędzie do emulacji, które działa na nowoczesnych systemach. FS-UAE to doskonałe oprogramowanie, a programiści dość dobrze obsługują dystrybucje Linuksa, zapewniając obsługę większości głównych dystrybucji Linuksa.

Aby kopia FS-UAE działała, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.na klawiaturze. Następnie postępuj zgodnie ze szczegółowymi instrukcjami instalacji, które pasują do aktualnie używanego systemu operacyjnego.

Ubuntu

W systemie Ubuntu Linux musisz użyć dedykowanego PPA, który mają programiści FS-UAE, aby zainstalować oprogramowanie. Aby włączyć PPA, zacznij od poniższego polecenia add-apt-repository.

sudo apt-add-repository ppa:fengestad/stable

Postępując zgodnie z poleceniem add-apt-repository, uruchom aktualizację, aby umożliwić Ubuntu odświeżenie źródeł oprogramowania.

sudo apt update

Na koniec zainstaluj pakiety FS-UAE na Ubuntu.

sudo apt install fs-uae fs-uae-launcher fs-uae-arcade

Debian

Debian ma dostęp do FS-UAE dzięki repozytorium oprogramowania innej firmy. Aby dodać repozytorium, zacznij od uzyskania uprawnień roota i wprowadzenia następującego polecenia echo w oknie terminala.

Uwaga: na razie FS-UAE obsługuje tylko Debiana 9. 10 użytkownicy powinni spróbować szczęścia jednym z tych pakietów Deb na Launchpad.

su -
echo "deb https://download.opensuse.org/repositories/home:/FrodeSolheim:/stable/Debian_9.0/ /" > /etc/apt/sources.list.d/FrodeSolheim-stable.list

Następnie pobierz i zainstaluj klucz zwalniający FS-UAE za pomocą polecenia wget.

wget https://download.opensuse.org/repositories/home:FrodeSolheim:stable/Debian_9.0/Release.key
apt-key add - < Release.key

Uruchom polecenie update, aby zakończyć konfigurację repozytorium oprogramowania w Debianie.

apt-get update

Na koniec zainstaluj FS-UAE.

apt-get install fs-uae fs-uae-launcher fs-uae-arcade

Arch Linux

Na Arch nie ma dedykowanego repozytorium oprogramowania ani oficjalnego pakietu dla FS-UAE. Zamiast tego użytkownicy muszą budować na podstawie AUR. Najszybszym sposobem na to jest użycie Trizen.

Aby rozpocząć proces, zainstaluj pakiet Trizen.

sudo pacman -S git base-devel
git clone https://aur.archlinux.org/trizen.git
cd trizen
makepkg -sri

Po zainstalowaniu pomocnika Trizen AUR na komputerze z systemem Linux będzie można zainstalować oprogramowanie FS-UAE bezpośrednio z aplikacji. Korzystając z poniższego polecenia trizen, rozpocznij instalację.

trizen -S fs-uae

Fedora Linux

Twórcy FS-UAE mają dedykowane repozytoria dla prawie każdej wersji Fedory Linux. Aby repozytorium działało na komputerze Fedora, zacznij od polecenia CD i przenieś je do domyślnego folderu repozytorium.

cd /etc/yum.repos.d/

Następnie wget plik repozytorium. Pamiętaj, aby zmienić XX w poniższym poleceniu z numerem wydania wersji Fedory Linux, której używasz (np. „30” dla Fedory 30 itd.)

wget https://download.opensuse.org/repositories/home:FrodeSolheim:stable/Fedora_XX/home:FrodeSolheim:stable.repo

Po zainstalowaniu repozytorium w Fedorze pobierz najnowsze pakiety FS-UAE.

sudo dnf install fs-uae fs-uae-launcher fs-uae-arcade kernel-modules-extra

OpenSUSE

FS-UAE jest gotowy do zainstalowania w każdym wydaniu OpenSUSE. Aby rozpocząć proces instalacji, otwórz terminal i użyj polecenia Zypper, aby dodać repozytorium oprogramowania innej firmy do swojego systemu.

Tumbleweed

sudo zypper addrepo https://download.opensuse.org/repositories/home:FrodeSolheim:stable/openSUSE_Tumbleweed/home:FrodeSolheim:stable.repo

Skok 15.0

sudo zypper addrepo https://download.opensuse.org/repositories/home:FrodeSolheim:stable/openSUSE_Leap_15.0/home:FrodeSolheim:stable.repo

Leap 42.3

sudo zypper addrepo https://download.opensuse.org/repositories/home:FrodeSolheim:stable/openSUSE_Leap_42.3/home:FrodeSolheim:stable.repo

Po repozytorium użyj polecenia odświeżania.

sudo zypper refresh

Na koniec zakończ, instalując FS-UAE.

zypper install fs-uae fs-uae-launcher fs-uae-arcade

Konfigurowanie FS-UAE do ładowania gier

Aplikacja FS-UAE jest dość prosta i działa po wyjęciu z pudełka całkiem dobrze. Jednak nadal będziesz musiał ręcznie skonfigurować plik konfiguracyjny, w przeciwnym razie nic nie zadziała. Na szczęście programiści mają standardowy plik konfiguracyjny, który można pobrać za pomocą wget.

cd ~/Documents/FS-UAE/Configurations
wget https://fs-uae.net/files/Default.fs-uae

Po skonfigurowaniu pliku konfiguracyjnego nie powinno być potrzeby jego edycji. Stąd otwórz okno GUI FS-UAE, naciskając Alt + F2 i wpisując poniższe polecenie.

fs-uae-launcher

Po otwarciu interfejsu użytkownika przejdź do „Dyskietek”. Następnie kliknij „Liczba dysków” i ustaw liczbę stacji dyskietek potrzebnych do ROM.

Po skonfigurowaniu stacji dyskietek w emulatorze zlokalizuj Amiga Model i zmień domyślny wybór na odpowiedni model Amigi, z którym ROM jest kompatybilny. Kiedy wszystko wygląda dobrze, naciśnij „Start”, aby uruchomić grę.

Dalsza lektura

Amiga to bardzo skomplikowany system i może wydawać się bardzo zagmatwany, jeśli nie rozumiesz, jak wszystko działa. W większości przypadków załadowanie pamięci ROM i kliknięcie „Start” powinno wystarczyć. To powiedziawszy, niektóre gry są nieco bardziej skomplikowane i mogą wymagać używania specjalnych funkcji w FS-UAE.

Jeśli utkniesz podczas odkrywania bardziej zaawansowanych funkcji FS-UAE, sprawdź oficjalną dokumentację. Obejmują one, jak tworzyć dyski twarde i opisują szczegóły emulatora, które wykraczają daleko poza podstawy omówione w tym samouczku.

x