Jak grać w gry Atari w systemie Linux

Masz ochotę ponownie zagrać w stare gry na Atari, ale nie masz konsoli, na której możesz w nie grać? Nie martw się, dzięki magii komputerów jest teraz łatwiej niż kiedykolwiek przeżyć na nowo klasykę Atari bezpośrednio na komputerze z systemem Linux za pomocą programu emulującego. Emulatory umożliwiają granie w różnego rodzaju stare gry przeznaczone na konsole w systemie Linux. Na przykład możesz grać w gry Nintendo 64, Nintendo Wii, Game Cube i Sega w systemie Linux za pomocą odpowiedniego emulatora. Dzięki emulacji możesz cieszyć się wszystkimi swoimi ulubionymi starymi grami z wybranym kontrolerem, a nie tym, który był dostarczony z Atari 2600.

OSTRZEŻENIE SPOILERA: Przewiń w dół i obejrzyj samouczek wideo na końcu tego artykułu.

W tym przewodniku omówimy dokładnie, jak zainstalować i używać emulatora Linux Atari 2600 Stella. Omówimy takie rzeczy, jak ładowanie gier, dostosowywanie opcji dźwięku, konfigurowanie kontrolerów i nie tylko!

Uwaga: newsblog.pl w żaden sposób nie zachęca ani nie usprawiedliwia nielegalnego pobierania lub dystrybucji plików ROM dla Stelli. Jeśli chcesz grać w gry na Atari 2600 ze Stellą, użyj swoich własnych plików ROM z grami, które utworzyłeś na swoim komputerze, legalnie.

Zainstaluj Stellę

Ubuntu

sudo apt install stella

Debian

sudo apt-get install stella

Arch Linux

sudo pacman -S stella

Fedora

sudo dnf install https://download1.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-NUMBER.noarch.rpm -y

Uwaga: zmień NUMBER na numer wersji Fedory w systemie.

sudo dnf install stella

OpenSUSE

Pobierz emulator Stella Atari dla OpenSUSE za pośrednictwem OBS. Wystarczy kliknąć przycisk „Instaluj jednym kliknięciem” obok wersji Suse.

Inne systemy Linux

Chcesz emulatora Stella do swojej dystrybucji Linuksa, ale nie ma go na liście? Pobierz najnowszy kod źródłowy ze strony internetowej i zbuduj to!

Ładowanie gry

Gdy po raz pierwszy otworzysz Stellę, będziesz musiał ustawić „ścieżkę Rom”. Ścieżka ROM to folder, w którym znajdują się wszystkie twoje gry. Kliknij „OK” w komunikacie powitalnym i za pomocą klawiszy strzałek / klawisza Enter przejdź do zintegrowanej przeglądarki plików. Pamiętaj, że możesz mieć tylko jedną ścieżkę ROM, a nie wiele ścieżek. Z tego powodu warto organizować elementy w podfolderach. Na przykład:

Atari_Roms> etc> etc

Po ustawieniu ścieżki ROM, Stella zawsze otworzy listę ROMów do odtworzenia. Za każdym razem, gdy chcesz zaktualizować listę, po prostu użyj menedżera plików na swoim komputerze i umieść ROMS w folderze. Powinien automatycznie go zaktualizować.

Aby załadować grę, musisz używać klawiszy strzałek „w górę” lub „w dół”, aby poruszać się po liście. Kiedy już zdecydujesz, w którą grę chcesz zagrać, naciśnij „Enter” na klawiaturze. Powinien zacząć się natychmiast.

Uwaga: wyjdź z gry w dowolnym momencie, klikając przycisk „ESC”.

Dźwięk

Aby uzyskać dostęp do ustawień dźwięku dla emulatora Stella, kliknij przycisk „Opcje” w głównym menu wyboru ROM. Następnie kliknij „Ustawienia dźwięku”. W ustawieniach audio użytkownik ma możliwość zmiany głośności, rozmiaru próbki i częstotliwości.

Kliknij menu rozwijane obok „Rozmiar próbki” i wybierz nową opcję. Domyślne ustawienie to 512 bajtów, ale Stella umożliwia użytkownikom ustawienie 128 KB, 256 KB, 1 KB, 2 KB i 4 KB. Aby zmienić częstotliwość dźwięku, kliknij menu obok „Częstotliwość”. Domyślna częstotliwość dźwięku to 31400 Hz, ale inne ustawienia to 11025 Hz, 22050 Hz, 44100 Hz i 48000 Hz. Aby zmienić poziom głośności, najedź myszą na czerwoną linię i użyj kółka do przewijania, aby zwiększyć lub zmniejszyć głośność. Możliwe jest również całkowite wyłączenie dźwięku do emulacji, klikając pole obok „Włącz dźwięk”.

Opcje grafiki

Stella ma całkiem przyzwoite ustawienia graficzne. Aby uzyskać do nich dostęp, kliknij „Opcje”, a następnie wybierz „Ustawienia wideo”. W tym obszarze można zmienić wszystkie opcje graficzne w emulatorze Stella, a także dostosować sposób renderowania ROM-ów. Domyślnie aplikacja korzysta z systemu renderowania OpenGL. To powinno być w porządku, ale jeśli masz problemy, możesz to zmienić. Inne opcje obejmują „OpenGLES” i własne renderowanie oprogramowania emulatora.

Potrzebujesz trybu pełnoekranowego? Zaznacz pole obok „Pełny ekran”. Dostępna jest również opcja „Wypełnienie pełnego ekranu”, która po włączeniu sprawia, że ​​używany jest cały ekran i nie ma czarnych pasków. Oprócz zmiany renderowania i ustawień ekranu, użytkownicy mogą również majstrować przy palecie kolorów, powiększeniu, proporcjach, a nawet liczbie klatek na sekundę.

Po wybraniu ustawień graficznych kliknij „OK”, aby je zastosować. Ustawienia z * wymagają ponownego uruchomienia.

Skonfiguruj kontroler

Ustawienia kontrolera dla emulatora Stella Atari 2600, podobnie jak wszystkie inne ustawienia, są schowane pod obszarem opcji. Przejdź tam, klikając „Opcje”, a następnie wybierając „Ustawienia wejściowe”. W obszarze Ustawienia wprowadzania można przewijać i konfigurować elementy sterujące dla każdego przycisku.

Podłącz dowolny gamepad, który już obsługuje system Linux, i powinien działać. Następnie w ustawieniach wejściowych kliknij „Emul. Wydarzenia ”. W tym miejscu kliknij każdą kontrolkę, a następnie wybierz przycisk „mapa”. Pamiętaj, że istnieje wiele elementów sterujących, więc ich mapowanie może zająć trochę czasu.

Zapisywanie gier

Stella dość łatwo radzi sobie z zapisami gry. W dowolnym momencie użytkownik może nacisnąć klawisz F9, aby zapisać działającą pamięć ROM w szczelinie zapisu, lub nacisnąć klawisz F11, aby załadować ze stanu.