Jak grać w gry Commodore 64 w systemie Linux

Commodore 64 był jednym z najlepiej sprzedających się domowych systemów komputerowych swoich czasów. Niestety, ten czas już minął, a maszyna nie jest już produkowana. Jedynym sposobem, aby cieszyć się nim w czasach współczesnych, jest emulacja.

W systemie Linux można grać w gry Commodore 64 za pomocą emulatora Vice. W tym przewodniku przedstawimy, jak skonfigurować emulację C64, jak zapisać grę, skonfigurować joysticki i wiele więcej!

Uwaga: newsblog w żaden sposób nie zachęca ani nie akceptuje nielegalnego pobierania lub dystrybucji plików ROM dla Commodore 64. Jeśli zdecydujesz się zainstalować Vice, skorzystaj z własnej pamięci ROM z grami, której kopia zapasowa została utworzona na komputerze.

Zainstaluj emulator Vice w systemie Linux

Emulator Vice obsługuje wiele różnych systemów operacyjnych Linux za pośrednictwem repozytoriów oprogramowania. W szczególności aplikacja obsługuje Ubuntu, Debian i Fedorę w ich oficjalnych repozytoriach oprogramowania. Ponadto aplikacja jest łatwa do zainstalowania we wszystkich dystrybucjach Linuksa za pośrednictwem Flatpak.

Aby zainstalować emulator Vice w wybranym systemie operacyjnym Linux, otwórz okno terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. na klawiaturze. Następnie postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami wiersza poleceń, które odpowiadają używanemu systemowi operacyjnemu Linux.

Uwaga: aby uzyskać najlepsze wyniki w aplikacji Vice, zainstaluj wersję Flatpak. Jest to znacznie łatwiejsze dla początkujących i nie wymaga konfiguracji.

Ubuntu

sudo apt install vice  cd /tmp  wget http://www.zimmers.net/anonftp/pub/cbm/crossplatform/emulators/VICE/vice-2.4.tar.gz tar xvf vice-2.4.tar.gz cd /tmp/vice-2.4/data/C64 cp chargen kernal basic /usr/lib/vice/C64/

Debian

Musisz włączyć repozytorium oprogramowania „Contrib” w systemie Debian Linux, zanim spróbujesz zainstalować Vice. Aby włączyć „Contrib”, otwórz plik źródłowy w Nano.

sudo nano -w /etc/apt/sources.list

W pliku znajdź „main” i umieść „contrib” zaraz po nim. Powinien wyglądać jak poniższy zrzut ekranu.

Po dodaniu „contrib” do pliku źródłowego, zapisz edycję w Nano, naciskając Ctrl + O. Następnie uruchom aktualizacja Komenda.

sudo apt update

Na koniec zainstaluj i skonfiguruj Vice za pomocą następujących poleceń.

sudo apt-get install vice  cd /tmp wget http://www.zimmers.net/anonftp/pub/cbm/crossplatform/emulators/VICE/vice-2.4.tar.gz tar xvf vice-2.4.tar.gz cd /tmp/vice-2.4/data/C64 cp chargen kernal basic /usr/lib/vice/C64/

Fedora

Instalacja Vice w Fedorze Linux oznacza włączenie repozytorium niewolnego oprogramowania RPM Fusion. Aby dowiedzieć się, jak włączyć RPM Fusion w Fedorze Linux, skorzystaj z naszego przewodnika tutaj.

Po włączeniu RPM Fusion na Fedorze Linux PC emulator Vice można łatwo zainstalować za pomocą następującego polecenia.

sudo dnf install vice

OpenSUSE

W tej chwili emulator Vice nie obsługuje OpenSUSE Linux i nie wydaje się, aby zmieniło się to w najbliższym czasie. Nie martw się! Można korzystać z tego programu na SUSE, postępując zgodnie z instrukcjami Flatpak!

Flatpak

Emulator Vice jest dostępny na Flathubie i można go zainstalować jako Flatpak. Aby zainstalować, upewnij się, że środowisko uruchomieniowe Flatpak jest włączone na komputerze z systemem Linux. Gdy to zrobisz, użyj następujących poleceń, aby zainstalować program.

flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo
flatpak install flathub net.sf.VICE

Korzystanie z Vice

Emulator Vice, podobnie jak wszystkie aplikacje emulujące w systemie Linux, wymaga pliku ROM do załadowania oprogramowania. Aby uruchomić emulator Vice C64, naciśnij Alt + F2 na klawiaturze, aby wyświetlić okno szybkiego uruchamiania. Następnie wpisz polecenie w polu uruchamiania, aby uzyskać dostęp do emulatora.

x64

Ewentualnie otwórz emulator Vice w trybie C64, przechodząc do „Gry” w menu aplikacji i wyszukując Commodore 64 lub Vice (C64).

Po otwarciu emulatora Vice w trybie C64 pobierz ulubioną pamięć ROM z grami na komputer z systemem Linux i przygotuj ją do pracy. Następnie wciśnij Alt + A na klawiaturze, aby uruchomić okno dialogowe otwierania pliku.

Wyszukaj plik ROM C64 na komputerze z systemem Linux, wybierz go myszą w interfejsie użytkownika i kliknij przycisk „Autostart”, aby automatycznie załadować go do emulatora jako programu. Po załadowaniu pliku ROM oprogramowanie powinno być gotowe do użycia.

Zapisywanie / ładowanie gier

Chcesz zapisać swoją grę Commodore 64? Oto jak to zrobić. Najpierw kliknij menu „Migawka”. Następnie w menu poszukaj przycisku „Quicksave Snapshot” i kliknij go. Twoja gra zapisze się natychmiast.

Aby załadować zapisaną grę, otwórz menu „Snapshot” i poszukaj przycisku „Quickload Snapshot”. Wybierz za pomocą myszy. Po wybraniu myszy „Quickload Snapshot”, zapis gry zostanie załadowany do emulatora.

Skonfiguruj joystick / kontroler

Chcesz skonfigurować kontroler, aby używał funkcji joysticka w emulatorze Vice? Kliknij menu „Ustawienia”. Następnie zlokalizuj przycisk „Ustawienia” i wybierz go, aby otworzyć obszar konfiguracji emulatora Vice.

W obszarze „Ustawienia” Vice znajdź „Urządzenia wejściowe” i kliknij je dwukrotnie. Następnie wybierz „Ustawienia joysticka”.

W „Ustawieniach joysticka” znajdź „Joystick nr 1” i ustaw menu kontrolera gier, klawiatury lub joysticka USB. Następnie kliknij menu rozwijane „Userport Joystick # 1” i ustaw je na „zestaw kluczy A.”

Po ustawieniu „Userport Joystick # 1” na „keyset A”, znajdź przycisk „Configure keyset A” i kliknij go myszką. Stamtąd użyj interfejsu użytkownika, aby skonfigurować przyciski joysticka.

x