Udostępnij teraz w social media:

W latach osiemdziesiątych gra komputerowa oznaczała konieczność korzystania z systemu MS-DOS. Jeśli chcesz ponownie przeżyć to oldschoolowe doświadczenie, możesz użyć DOSBox do grania w gry MS-Dos w systemie Linux.

Co to jest DOSBox? To wyrafinowane środowisko emulacji, które działa na platformach Mac, Linux, Windows i innych. Aplikacja pozwala użytkownikom cieszyć się MS-DOS, grać w gry wideo MS-DOS, a nawet uruchamiać oprogramowanie! Oto jak go używać.

Zainstaluj DOSBox

Zanim przejdziemy do korzystania z aplikacji DOSBox do grania w klasyczne gry MS-DOS w systemie Linux, musisz zainstalować program na swoim komputerze. Na szczęście DOSBox istnieje od dłuższego czasu w systemie Linux i prawie każdy system operacyjny Linux, który jest obecnie w obiegu, może pobrać i używać tego narzędzia za pośrednictwem różnych formatów pakietów, w tym DEB, RPM lub za pośrednictwem pakietu Snap, Flatpak, źródło kod i inne.

Aby rozpocząć proces instalacji, uruchom okno terminala na komputerze z systemem Linux za pomocą kombinacji klawiszy Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. Następnie spójrz poniżej na instrukcje wiersza polecenia, które odpowiadają aktualnie używanemu systemowi operacyjnemu Linux.

Sprawdź -   Jak naprawić Twitch nie ładuje się w przeglądarce Chrome

Ubuntu

Aby pobrać emulator DOSBox na Ubuntu, użyj menedżera pakietów Apt i zainstaluj pakiet „DOSBox”.

sudo apt install dosbox

Debian

Potrzebujesz emulatora DOSBox w systemie Debian Linux? Wypróbuj następujące polecenie Apt-get. Należy jednak pamiętać, że wersja DOSBox w repozytorium pakietów Debiana może być nieaktualna w porównaniu z innymi systemami operacyjnymi.

sudo apt-get install dosbox

Chcesz nowszą wersję DOSBox w swoim systemie Debian Linux? Rozważ pominięcie tej metody instalacji na rzecz wydania Snap lub Flatpak, ponieważ są one aktualizowane o nowe funkcje znacznie szybciej niż natywny Debian.

Arch Linux

Najnowsza wersja DOSBox jest dostępna na oficjalnych serwerach oprogramowania Arch Linux. Aby uruchomić go w swoim systemie, użyj następującego polecenia pakietu Pacman w oknie terminala.

sudo pacman -S dosbox

Fedora

Użytkownicy Fedory Linux, którzy chcieliby używać DOSBox, mogą go szybko zainstalować, ponieważ projekt Fedora przenosi go w swoich źródłach oprogramowania. Aby skonfigurować aplikację w systemie Fedora, użyj poniższego polecenia DNF.

sudo dnf install dosbox -y

OpenSUSE

W OpenSUSE DOSBox można zainstalować z repozytorium oprogramowania OSS All. Upewnij się, że jest włączona w twoim systemie. Następnie uruchom okno terminala i użyj polecenia Zypper, aby go uruchomić.

sudo zypper install dosbox -y

Kłapnięcie

DOSBox jest w sklepie Snap, co oznacza, że ​​jeśli jesteś fanem Snapów, masz szczęście! Aby rozpocząć instalację, użyj poniższego polecenia snap install.

Sprawdź -   Jak zainstalować OSMC na Raspberry Pi

Uwaga: aby zainstalować DOSBox ze sklepu Snap, musisz mieć działające środowisko wykonawcze SnapD. Więcej informacji znajdziesz w naszym poście na ten temat.

sudo snap install dosbox-x

Flatpak

Podobnie jak wiele programów w dzisiejszych czasach, DOSBox jest na Flathubie jako Flatpak. Aby to działało, użyj poniższych poleceń terminala.

Uwaga: używanie Flatpaks w systemie Linux wymaga środowiska wykonawczego Flatpak. Przejdź do tego postu i dowiedz się, jak go skonfigurować, zanim przejdziesz dalej.

flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo
sudo flatpak install flathub com.dosbox.DOSBox

Skonfiguruj DOSBox

DOSBox wymaga niewielkiej konfiguracji, zanim będzie można na nim grać w gry. Rozpocznij konfigurację, uruchamiając okno terminala (Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T). Następnie użyj polecenia mkdir, aby utworzyć nowy folder dla gier MS-DOS.

mkdir -p ~/dos-games

Po utworzeniu folderu możesz zamknąć okno terminala. Następnie, udaj się na stronę DOSGames i weź sobie grę (lub 2). Nie martw się! Ich pobranie jest darmowe i legalne! Wiele gier na tej stronie znajduje się w domenie publicznej ze względu na wygaśnięcie kopiowania i zapisu!

Sprawdź -   Jak dodawać / usuwać widżety w Centrum powiadomień w systemie macOS

Granie w grę z DOSBox

Po skonfigurowaniu folderu ~ / dos-games na komputerze z systemem Linux i zakończeniu pobierania gry MS-DOS z witryny DOSGames.comczas rozpocząć grę. Aby to zrobić, wykonaj poniższe instrukcje krok po kroku.

Krok 1: Uruchom menedżera plików Linuksa i rozpakuj pobraną grę DOS z archiwum ZIP.

Krok 2: Umieść rozpakowane pliki gry DOS w / home / nazwa użytkownika / dos-games /.

Krok 3: Otwórz aplikację DOSBox na pulpicie systemu Linux. Lub uruchom go z terminala za pomocą polecenia dosbox.

Krok 4: W DOSBox uruchom polecenie MOUNT, aby uzyskać dostęp do folderu ~ / dos-games.

MOUNT c ~/dos-games

Krok 5: Użyj polecenia CD, aby zmienić DOS na dysk C: /, który zawiera wszystkie pliki gier wideo MS-DOS.

C:

Krok 6: Uruchom polecenie dir, aby wyświetlić zawartość katalogu ~ / dos-games. Następnie użyj CD, aby przenieść DOS do podfolderu gier wideo.

dir
cd ms-dos-game-folder

Krok 7: Ponownie uruchom dir, aby wyświetlić zawartość katalogu. Następnie uruchom SETUP.EXE lub dowolny plik, który musisz uruchomić, aby zagrać w pobraną grę!