12/05/2021

Jak grać w gry Nintendo DS w systemie Linux za pomocą MelonDS

Udostępnij teraz w social media:

Nintendo DS była jedną z najbardziej udanych przenośnych konsol do gier Nintendo wszech czasów. Niestety w 2021 r. zostaje wycofany. Więc jeśli chcesz cieszyć się ulubionymi grami na Nintendo DS, musisz je naśladować.

Jeśli jesteś użytkownikiem Linuksa, najlepszym sposobem na emulację Nintendo DS w Linuksie jest aplikacja MelonDS. Oto jak sprawić, by to zadziałało.

Uwaga: newsblog.pl w żaden sposób nie zaleca pobierania ROMów gier Nintendo DS online. Jeśli chcesz naśladować swoje ulubione gry, skorzystaj z legalnych gier.

Instalowanie MelonDS w systemie Linux

Emulator MelonDS jest doskonały, a w systemie Linux pozwala użytkownikom emulować gry DS i DSi w czasie wolnym. Jednak nie jest on fabrycznie zainstalowany w żadnym systemie operacyjnym Linux, więc musimy omówić, jak go skonfigurować.

Aby zainstalować aplikację MelonDS w swoim systemie, otwórz okno terminala. Możesz otworzyć okno terminala na pulpicie systemu Linux, naciskając Ctrl + Alt + T na klawiaturze. Następnie przy otwartym oknie terminala postępuj zgodnie z poniższymi instrukcjami.

Flatpak

Zdecydowanie najlepszym sposobem na uruchomienie emulatora Melon DS na komputerze z systemem Linux jest zainstalowanie go za pośrednictwem Flatpak. Czemu? Flatpak jest obsługiwany w 99% systemów operacyjnych Linux, a także może wchodzić w interakcje z aplikacją Gnome Software, co ułatwia użytkownikom.

Sprawdź -   Jak wykonać kopię zapasową historii terminala Linux

Jeśli chcesz, aby Melon DS działał na komputerze z systemem Linux jako Flatpak, pierwszym krokiem jest zainstalowanie środowiska wykonawczego Flatpak. To środowisko wykonawcze jest pomocnikiem, który działa w tle w systemie Linux, ułatwiając aktualizacje pakietów i instalacje.

Aby środowisko wykonawcze Flatpak działało na twoim komputerze, zainstaluj pakiet „flatpak” za pomocą menedżera pakietów Linux. Jeśli potrzebujesz pomocy, skorzystaj z naszego szczegółowego przewodnika na ten temat.

Po skonfigurowaniu środowiska wykonawczego Flatpak następnym krokiem jest skonfigurowanie sklepu z aplikacjami w systemie. W terminalu użyj flatpak pilot-dodaj polecenie poniżej, aby dodać sklep z aplikacjami Flathub.

flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo

Po skonfigurowaniu sklepu z aplikacjami Flathub na komputerze z systemem Linux będziesz mógł zainstalować aplikację Melon DS na swoim komputerze. Używając instalacja flatpak polecenie poniżej, zainstaluj aplikację.

flatpak install flathub net.kuribo64.melonDS

Pakiet zatrzaskowy

Jeśli nie możesz korzystać ze sklepu z aplikacjami Flatpak, będziesz mógł uruchomić aplikację MelonDS za pośrednictwem sklepu Ubuntu Snap. Snapy działają w wielu różnych systemach operacyjnych Linux, ale tylko ze skonfigurowanym środowiskiem wykonawczym Snapd.

Sprawdź -   Jak bezpiecznie usunąć dysk flash USB w systemie Linux

Aby skonfigurować środowisko wykonawcze Snapd na swoim komputerze, zainstaluj pakiet „snapd” na swoim komputerze. Następnie włącz plik „snapd.socket” z Systemd na swoim komputerze. Na koniec użyj instalacja zatrzaskowa polecenie, aby pobrać i uruchomić najnowszą wersję MelonDS na komputerze.

sudo snap install melonds

Arch Linux

Aplikację MelonDS można zainstalować na Arch Linux za pośrednictwem Arch Linux User Repository. Jeśli chcesz zainstalować tę aplikację na swoim komputerze za pośrednictwem AUR, zacznij od skonfigurowania pakietów „git” i „base-devel” na swoim komputerze.

sudo pacman -S git base-devel

Po skonfigurowaniu dwóch pakietów musisz zainstalować narzędzie pomocnicze Trizen AUR. Ta aplikacja znacznie ułatwi instalację Melon DS. Używając poniższych poleceń, zainstaluj Trizen.

git clone https://aur.archlinux.org/trizen.git

cd trizen/

makepkg -sri

Po uruchomieniu helpera Trizen AUR będziesz mógł zainstalować program MelonDS za pomocą trizen -S polecenie poniżej.

trizen -S melonds

Granie w gry DS z MelonDS

Aby grać w gry z MelonDS, musisz dodać oprogramowanie układowe BIOS. Będziesz musiał dodać BIOS wyeksportowany z twojego własnego Nintendo DS/DSi. Aby uzyskać więcej informacji o tym, jak zrzucić oprogramowanie układowe DS, kliknij tutaj.

Sprawdź -   Jak zainstalować motyw Arc And Arc Darker w systemie Linux

Po zrzuceniu oprogramowania układowego za pomocą zrzutu MelonDS znajdź przycisk „Konfiguracja” wewnątrz MelonDS. Następnie wybierz przycisk „Konfiguracja”. Stąd znajdź sekcję „Tryb DS”; tutaj dodaj swoje oprogramowanie sprzętowe dla DS. Musisz dodać ARM9, ARM7 i oprogramowanie układowe DS.

Po dodaniu oprogramowania DS do MelonDS kliknij przycisk „OK”, aby zamknąć ustawienia. Następnie znajdź przycisk „Plik” i kliknij go myszą, aby otworzyć menu plików. Stąd kliknij przycisk „Otwórz ROM” myszą.

Po wybraniu przycisku „Otwórz ROM” pojawi się wyskakujące okienko. Stąd wyszukaj swoją pamięć ROM Nintendo DS. Kiedy go znajdziesz, wybierz go, a MelonDS go otworzy.

Gdy ROM jest otwarty w MelonDS, kliknij „Config” w emulatorze, a następnie przycisk „Input and hotkeys”. Następnie spójrz na sterowanie. Jeśli chcesz zmienić elementy sterujące, kliknij pola i przypisz nowe elementy sterujące. Po zakończeniu kliknij „OK”.

Po skonfigurowaniu elementów sterujących możesz swobodnie grać w swoją grę na Nintendo DS. Cieszyć się!

x