Oprócz HTPC, telewizor NVIDIA SHIELD jest jednym z najbardziej wszechstronnych urządzeń, jakie można umieścić w konsoli rozrywki. Obsługuje odtwarzanie w jakości 4K HDR z platform Netflix i YouTube. Możesz grać w gry ze sklepu Google Play oraz przesyłać strumieniowo gry z komputera lub serwerów NVIDIA. Co więcej, możliwe jest skonfigurowanie emulatora do gier retro.
Chociaż istnieją konsole retro, takie jak PlayStation Classic i NES Classic, ich zastosowanie jako jednorazowych urządzeń może być nieco zniechęcające. Chociaż nie ma nic złego w chęci podłączenia urządzenia i zagłębienia się w gry, inne opcje są bardziej uniwersalne. NVIDIA SHIELD może być najlepszym z tych rozwiązań.
Co to są emulatory i ROM-y?
Aby grać w starsze gry na nowszym systemie, potrzebujesz dwóch elementów:
- Emulator: Jest to oprogramowanie, które imituje klasyczną konsolę, dając Twojemu systemowi możliwość grania w klasyczne gry. Emulator odpowiada za tłumaczenie kontrolek oraz obsługę wyjścia wideo i audio. Większość emulatorów pozwala również na zapisywanie stanów, co umożliwia zapisanie postępu w grze w dowolnym momencie.
- ROMy: To wersje oprogramowania gier, w które grasz.
Emulatory są całkowicie legalne, ale pliki ROM są bardziej skomplikowane pod względem prawnym. Zasady dotyczące praw autorskich różnią się w zależności od kraju, a w najlepszym przypadku jedyną legalną metodą uzyskania ROM-u jest zgranie go z posiadanej kasety. Kaseta musi pozostać w Twoim posiadaniu, a plik ROM nie może być udostępniany innym osobom. Zanim zaczniesz, zapoznaj się z przepisami obowiązującymi w Twoim regionie i upewnij się, że otrzymujesz ROM-y w sposób legalny.
Dlaczego warto korzystać z urządzenia SHIELD zamiast kupować klasyczną konsolę?
Konfigurowanie emulatorów na urządzeniu SHIELD nie jest tak proste, jak podłączenie NES Classic, ale jest znacznie łatwiejsze niż budowanie własnego systemu i bardziej przyjazne dla telewizora niż emulowanie gier na komputerze. Gdy nie grasz, możesz używać tego samego urządzenia do oglądania ulubionych programów.
Dzięki kontrolerowi SHIELD programiści emulatorów wiedzą, że będzie on najczęściej używany przez większość użytkowników. Ułatwia to włączenie obsługi tego kontrolera, co oznacza, że będziesz miał większe szanse na szybkie uruchomienie ulubionej gry retro zaraz po wyjęciu z pudełka.
Kolejną zaletą SHIELD jest możliwość grania w gry z wielu platform. PlayStation Classic pozwala na grę tylko w 20 gier, które są dołączone do konsoli. Po ich ukończeniu konsola stanie się jedynie ozdobą. Jak omówimy dalej, większość emulatorów na SHIELD obsługuje wiele platform. Możesz grać w gry NES, ale także SNES, GameBoy, PlayStation i inne – wszystko z jednego urządzenia.
Sprawdź gry w sklepie Google Play
Nawet jeśli masz legalną kopię ROM-u gry i emulator, na którym możesz w nią grać, warto rozważyć zakup tej samej gry w sklepie Google Play. Prawdopodobnie będziesz musiał ją ponownie kupić, ale nawet starsze gry AAA, takie jak seria Grand Theft Auto, kosztują mniej niż dziesięć dolarów każda. W ten sposób unikasz problemów prawnych związanych z uzyskaniem ROM-u. Wiesz również, że możesz ponownie pobrać grę w dowolnym momencie ze Sklepu Play, więc nie musisz przechowywać starego wkładu i pliku ROM.
Przeniesiona gra prawdopodobnie będzie działać lepiej niż emulowana i może oferować takie funkcje, jak lepsza obsługa kontrolera i zapisywanie w chmurze. Choć może być trudno pogodzić się z tym, że płacisz za coś, co już posiadasz, wygoda jest warta kilku dolarów.
Teraz przyjrzyjmy się, jak uruchomić emulator.
Oto, czego będziesz potrzebować
Aby to zadziałało, potrzebujesz kilku rzeczy:
- RetroArch: Ten emulator jest dostępny za darmo w Sklepie Play, więc nie musisz się martwić o jego instalację. Obsługuje wiele starszych systemów, łatwe zapisywanie stanów i ładowanie oraz ma wbudowaną obsługę kontrolera SHIELD.
- Solid Explorer: To jeden z najlepszych menedżerów plików na Androida, nawet na dużym ekranie.
- Dysk USB: Starsze pliki gier są małe, więc nie potrzebujesz dużego pendrive’a. Dwadzieścia gier, które miałem, zajmowało tylko około 1,3 GB.
Aby przygotować dysk USB, sformatuj go jako NTFS, exFAT lub FAT32 na komputerze z systemem Windows.
Jak załadować pliki ROM
Ułatwisz sobie później życie, jeśli podzielisz pliki ROM na różne podfoldery dla każdego systemu. Moje ROM-y NES znajdują się w folderze oznaczonym „NES”, moje ROM-y GameBoy Advance w folderze „GBA” itd. Po skonfigurowaniu folderu ROMs skopiuj cały folder na dysk USB.
Następnie włóż pendrive do urządzenia NVIDIA SHIELD.
Użyj panelu nawigacyjnego na pilocie SHIELD, aby wybrać menu hamburgera w lewym górnym rogu.
Wybierz ikonę Ustawienia.
Użyj przycisków nawigacyjnych, aby przesunąć się w dół listy i odznacz opcję „Dolny kontekstowy pasek narzędzi”. Gdy ta opcja jest wyłączona, narzędzia takie jak kopiowanie i wklejanie stają się dostępne za pomocą pilota SHIELD.
Naciśnij raz przycisk Wstecz na pilocie, a następnie przejdź w dół i wybierz „Dysk USB 1”.
Przejdź do folderu ROMs, a następnie naciśnij i przytrzymaj środkowy przycisk na pilocie, aby go wybrać. Przejdź na górę i wybierz ikonę kopiowania.
Użyj przycisków nawigacyjnych, aby przejść do prawej strony, która domyślnie powinna zawierać listę pamięci wewnętrznej. Wybierz przycisk schowka, aby wkleić folder ROM.
Po zakończeniu kopiowania folderu ROM do pamięci wewnętrznej naciśnij przycisk Home na pilocie, aby powrócić do ekranu głównego Android TV.
Konfigurowanie RetroArch
Gdy otworzysz RetroArch po raz pierwszy, zapyta o pozwolenie na odczyt pamięci. Aplikacja potrzebuje tego uprawnienia, aby móc odczytywać pliki ROM. RetroArch wymaga użycia pada, więc wszystkie dalsze instrukcje będą się na tym opierać.
Następnie pobierz Core, który jest wtyczką do pracy z określoną platformą, którą chcesz emulować. Na przykład, aby grać w gry GameBoy Advance, musisz pobrać Core obsługujący tę platformę. Wszystko to dzieje się w aplikacji RetroArch, więc nie musisz się martwić o ponowne odwiedzanie strony internetowej. Każdy rdzeń może być aktualizowany w celu poprawy wydajności, co również można zrobić z poziomu RetroArch.
Aby zainstalować rdzeń, wybierz „Załaduj rdzeń”.
Następnie wybierz „Pobierz rdzeń”.
Przewiń w dół i naciśnij „A” na kontrolerze lub środkowy przycisk na pilocie, aby wybrać i pobrać rdzeń dla systemów, które chcesz emulować.
Możesz mieć wiele rdzeni do wyboru dla swoich systemów. Każdy rdzeń może działać nieco inaczej, więc jeśli twoja gra nie działa dobrze, inny rdzeń może działać lepiej. Zawsze możesz pobrać nowy rdzeń bez obaw o utratę postępów w grze.
Następnym krokiem jest uzyskanie RetroArch do skanowania plików ROM. Naciśnij przycisk B na kontrolerze, aby wrócić do ekranu głównego RetroArch, a następnie użyj lewego drążka, aby przesunąć się maksymalnie w prawo. Wybierz „Skanuj katalog”.
Wybierz opcję „/storage/emulated/0”.
Użyj lewego drążka, aby przejść w dół i wybrać „ROMy” (lub cokolwiek nazwałeś swój folder ROM-ów).
Wybierz „Skanuj ten katalog”.
Skanowanie wszystkich plików ROM zajmie chwilę, ale następnie naciśnij przycisk B na kontrolerze, aż wrócisz na stronę główną RetroArch. Użyj lewego drążka, aby przejść w prawo i zobaczysz ikony reprezentujące wszystkie systemy, dla których masz pliki ROM.
Wróć w lewo i w menu pod ikoną Ustawienia wybierz „Wejście”.
Wybierz „Menu Toggle Gamepad Combo”.
Menu wewnątrz RetroArch służy do zapisywania i ładowania stanu gry, dzięki czemu możesz kontrolować postępy w grze. To ustawienie zmienia, które przyciski należy nacisnąć, aby wywołać menu, więc wybierz kombinację, której nie będziesz używać w grach.
Na ekranie ustawień możesz także dostosować niektóre elementy sterujące i ustawienia wideo. Na przykład możesz chcieć dostosować opóźnienie dla gier zaprojektowanych w erze CRT. Wyświetlacze CRT nie mają możliwości przechowywania danych obrazu przed ich wyświetleniem, podczas gdy nowsze technologie wyświetlania wprowadzają pewne opóźnienia. Dlatego może być konieczne dostosowanie opóźnienia, aby naciśnięcia przycisków były zgodne z oczekiwaniami.
Kiedy będziesz gotowy do gry, wróć do listy posiadanych systemów. Wybierz grę, w którą chcesz zagrać.
Wybierz „Uruchom”.
Wybierz rdzeń, którego chcesz użyć do gry.
Wybierz „Uruchom” jeszcze raz.
Otóż to! Masz uruchomioną grę i możesz grać, ile dusza zapragnie.
Choć wszystko wydaje się skomplikowane, nie zajmuje to więcej niż kilka minut, gdy masz pliki ROM. Po zainstalowaniu emulatora masz teraz jedno urządzenie do przesyłania strumieniowego multimediów, grania w nowsze gry i cieszenia się ulubionymi grami retro!
newsblog.pl
Maciej – redaktor, pasjonat technologii i samozwańczy pogromca błędów w systemie Windows. Zna Linuxa lepiej niż własną lodówkę, a kawa to jego główne źródło zasilania. Pisze, testuje, naprawia – i czasem nawet wyłącza i włącza ponownie. W wolnych chwilach udaje, że odpoczywa, ale i tak kończy z laptopem na kolanach.