Jak grać w gry Sega Master System w systemie Linux

Sega Master System to 8-bitowa domowa konsola do gier. Początkowo był sprzedawany jako Sega Mark III, trzecia iteracja SG-1000 w Japonii. Jednak nazwa została zmieniona.

Master System został wydany w 1987 roku. Jednak nadal będziesz mógł cieszyć się grą w 2020 roku, jeśli zainstalujesz emulator Blastem, aplikację, która może grać w gry Sega MS na Windows, Mac i Linux.

Uwaga: newsblog w żaden sposób nie zachęca ani nie akceptuje nielegalnego pobierania lub dystrybucji plików ROM dla Sega Master System. Jeśli zdecydujesz się zainstalować Blastem, skorzystaj z ROM-ów gier, które posiadasz i które utworzyłeś kopię zapasową na komputerze, zgodnie z prawem.

Instalowanie Blastem w systemie Linux

Emulator Blastem to jedna z najlepszych aplikacji do grania w gry konsolowe Master System w systemie Linux. Aby aplikacja działała na komputerze z systemem Linux, zacznij od otwarcia okna terminala, naciskając Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T..

Po otwarciu okna terminala postępuj zgodnie z instrukcjami instalacji wiersza poleceń poniżej, które odpowiadają aktualnie używanemu środowisku pulpitu Linux.

Ubuntu

W systemie Ubuntu aplikację emulatora Blastem można łatwo zainstalować w systemie Linux w następujący sposób Trafny Komenda.

sudo apt install blastem

Debian

Użytkownicy systemu Debian Linux mają łatwy sposób na zainstalowanie aplikacji Blastem, ponieważ jest ona dostępna w repozytorium oprogramowania „Main”. Jednak tylko użytkownicy Debian Sid i Debian 10 będą mogli go uzyskać za pomocą Apt-get polecenie poniżej.

sudo apt-get install blastem

Arch Linux

Użytkownicy Arch Linux będą mogli uruchomić emulator Blastem na Arch Linux dzięki AUR. Aby rozpocząć instalację, użyj Pacman polecenie, aby pobrać pakiety „Git” i „Base-devel” na komputer. Te pakiety są wymagane do interakcji z Arch Linux AUR.

sudo pacman -S git base-devel

Po zakończeniu instalacji pakietów „Git” i „Base-devel” na komputerze Arch Linux, użyj klon gita polecenie, aby pobrać narzędzie pomocnicze Trizen AUR. Ten program bardzo ułatwi kompilację i instalację Blastem na Archu, ponieważ automatycznie zajmie się zależnościami.

git clone https://aur.archlinux.org/trizen.git

Przejdź do folderu „trizen” za pomocą Płyta CD dowodzić i korzystać z makepkg polecenie instalacji pomocnika AUR Trizen w systemie.

cd trizen   makepkg -Sri

Użyj narzędzia Trizen, aby zainstalować emulator Blastem w systemie Arch Linux.

trizen -S blastem

Fedora

Fedora Linux nie ma emulatora Blastem w systemie, z jakiegokolwiek powodu. Nadal jednak można uruchomić emulator Blastem na Fedorze z Flatpakiem. Postępuj zgodnie z instrukcjami Flatpak w dalszej części tego przewodnika.

OpenSUSE

OpenSUSE, podobnie jak Fedora Linux, nie może zainstalować Blastem bezpośrednio z repozytoriów oprogramowania. Zamiast tego użytkownicy SUSE, którzy chcą uruchomić emulator, muszą postępować zgodnie z instrukcjami Flatpak w tym przewodniku.

Flatpak

Aby uruchomić Blastem za pośrednictwem systemu Flatpak w systemie Linux, musisz najpierw upewnić się, że środowisko uruchomieniowe Flatpak jest zainstalowane i włączone w systemie. Po wykonaniu tej czynności wprowadź następujące polecenie terminala, aby aplikacja działała.

flatpak remote-add --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo  flatpak install flathub com.retrodev.blastem

Granie w gry z Blastem

Granie w gry Sega Master System z Blastem jest bardzo proste dzięki interfejsowi użytkownika. Aby rozpocząć, uruchom aplikację, wyszukując „Blastem” w menu aplikacji. Następnie, gdy aplikacja jest otwarta, poszukaj przycisku „Załaduj ROM” i kliknij myszą.

Po kliknięciu przycisku „Załaduj ROM” pojawi się menedżer plików w Blastem. Użyj przycisku przewijania myszy, aby znaleźć folder ROM Sega Master System. Następnie, gdy znajdziesz folder, naciśnij Wchodzić klucz, aby uzyskać do niego dostęp.

W folderze ROM kliknij ROM, w który chcesz zagrać myszką, aby rozpocząć grę!

Konfigurowanie kontrolera

Ponieważ emulator Blastem jest nowoczesnym programem, można ustawić kontroler do grania z nim w gry. Oto jak to zrobić.

Najpierw zlokalizuj menu „Ustawienia” w menu głównym Blastem i kliknij je myszą. W obszarze „Ustawienia” znajdź opcję „Kontrolery” i kliknij ją myszą.

W obszarze „Kontrolery” zlokalizuj swój kontroler w menu. Blastem powinien to automatycznie wykryć. Następnie kliknij przycisk „Remap”, aby dostosować ustawienia kontrolera.

Po ustawieniu powiązań kontrolera wyjdź z obszaru ustawień. Powinno wtedy działać w dowolnej grze ROM systemu Master!

Zapisywanie i ładowanie

Chcesz zapisać bieżący stan odtwarzanej pamięci ROM systemu głównego? Oto jak to zrobić. Najpierw naciśnij wyjście klawisz na klawiaturze, aby wstrzymać emulację. Następnie po zatrzymaniu znajdź przycisk „Zapisz stan” i kliknij go, aby zapisać grę.

Chcesz załadować poprzedni zapis dla pamięci ROM systemu głównego? naciśnij wyjście aby otworzyć menu. Następnie wybierz przycisk „Load State”, aby załadować grę!

x