Udostępnij teraz w social media:

Ci, którzy chcą grać w swoje ulubione gry Sony na PSP na platformie Linux, muszą wypróbować PPSSPP. To emulator Sony PSP napisany w C ++. Emulator działa bardzo dobrze na prawie każdej dystrybucji Linuksa. Co najlepsze, pobiera cały kod procesora PSP i optymalizuje go do pracy ze zwykłymi procesorami komputerowymi.

Uwaga: newsblog.pl w żaden sposób nie zachęca ani nie akceptuje nielegalnego pobierania lub dystrybucji plików ROM dla PPSSPP. Jeśli chcesz grać w gry Sony PSP z PPSSPP, użyj legalnych plików ROM z grami, których kopie zapasowe utworzono na komputerze.

OSTRZEŻENIE SPOILERA: Przewiń w dół i obejrzyj samouczek wideo na końcu tego artykułu.

Zainstaluj emulator PPSSPP

Uzyskanie najnowszej wersji emulatora PPSSPP dla systemu Linux może czasami być trudne. Niektóre dystrybucje Linuksa decydują się na pakowanie, a inne nie. Można znaleźć instalowalne pakiety binarne, ale nie każdy system operacyjny je ma. Z tego powodu w tym przewodniku będziemy pracować z plikiem zamiast tego archiwizuj pliki binarne.

Ubuntu / Debian

Użytkownicy Ubuntu i Debian powinni móc uruchomić emulator PPSPP po zainstalowaniu odpowiedniej zależności. W tym przypadku PPSSPP wymaga libsdl2-dev. Zainstaluj go na Ubuntu lub Debian za pomocą:

sudo apt install libsdl2-dev

Jeśli używasz starszej wersji Debiana, która nie używa apt, zamień apt na apt-get.

Arch Linux

Zainstaluj PPSSPP za pośrednictwem repozytorium użytkowników Arch Linux.

Sprawdź -   Jak włączyć powiadomienia natywne dla Google Chrome w systemie Linux

Aby to zdobyć, pobierz najnowszy pakiet AUR z git.

Uwaga: upewnij się, że zainstalowałeś „git” zanim spróbujesz

git clone https://aur.archlinux.org/ppsspp-git.git

Za pomocą dysku CD wprowadź katalog klonowania.

cd ppsspp

Na koniec użyj makepkg, aby zbudować i zainstalować program.

makepkg -si

Fedora

PPSPP działa dobrze w Fedorze w formie binarnej, po zainstalowaniu SDL2-devel. Aby zainstalować ten pakiet, otwórz terminal i wprowadź następujące polecenie:

sudo dnf install SDL2-devel

OpenSUSE

SUSE, podobnie jak inne dystrybucje Linuksa w tym przewodniku, wymaga biblioteki SDL do uruchomienia oprogramowania emulatora PPSSPP. Postępuj zgodnie z tymi instrukcjami, aby pobrać prawidłowe pliki SDL.

Najpierw dodaj zewnętrzne repozytorium gier (Leap 42.3)

sudo zypper addrepo https://ftp.gwdg.de/pub/opensuse/repositories/games/openSUSE_Leap_42.3/ opensuse-games

(Tumbleweed)

sudo zypper addrepo https://ftp.gwdg.de/pub/opensuse/repositories/Emulators/openSUSE_Tumbleweed/ opensuse-emulators

Następnie użyj narzędzia do zarządzania pakietami Zypper, aby zainstalować oprogramowanie.

sudo zypper install libSDL2-devel

Inne systemy Linux

Program powinien działać bez zmian na Twoim komputerze. Jedynym wymaganiem jest zainstalowanie bibliotek programistycznych SDL2. Rozważ przejście do pkgs.org i wyszukanie frazy „SDL2 develop”. Pkgs.org zawiera długą listę plików binarnych, a także instrukcje dotyczące instalacji z prawie każdej dystrybucji Linuksa (nawet tych mało znanych).

Jeśli nie możesz go znaleźć na tej stronie, rozważ poszukanie w oficjalnym podręczniku swojego systemu operacyjnego „SDL2”.

Mając wszystkie zależności wymagane do uruchomienia zainstalowanego pliku binarnego, pozostaje tylko pobrać program. Przejdź tutaj, przewiń w dół i wybierz „Linux”. Pamiętaj, aby wybrać „dev-working”. Po zakończeniu pobierania otwórz okno terminala i użyj dysku CD, aby przejść do katalogu ~ / Downloads.

cd ~/Downloads

Utwórz folder, aby rozpakować plik za pomocą mkdir.

mkdir ppsspp-emulator

cd ppsspp-emulator

Rozpakuj program.

mv "ppssppbuildbot-org.ppsspp.ppsspp-dev-working-linux-amd64.zip" ~/Downloads/ppsspp-emulator/

unzip *.zip

rm *.zip

Na koniec przenieś program do folderu / home /.

mv ~/Downloads/ppsspp-emulator/ ~/

Korzystanie z PPSSPP

Aby użyć emulatora PPSSPP, przejdź do / home / username / ppsspp-emulator / w swoim menedżerze plików, kliknij prawym przyciskiem myszy „PPSSPPSDL” i uruchom go. Kliknięcie PPSSPPSDL otwiera główne okno emulacji. W tym oknie musisz używać klawiszy strzałek, aby nawigować i wchodzić, aby wybierać rzeczy.

Sprawdź -   Jak importować e-maile z Evolution do Thunderbirda w systemie Linux

Aby załadować plik PSP ROM, naciśnij klawisz strzałki w prawo i przejdź do „Gry”. Wybranie „Gry” ujawnia PPSSPP w katalogu / home /. Wybierz swoją nazwę użytkownika, a następnie znajdź ROM PSP w swoim katalogu domowym. Naciśnij klawisz Enter, aby załadować dowolny wybrany plik ROM.

Aby zamknąć grę w trakcie jej grania, naciśnij klawisz ESC, aby otworzyć główny obszar ustawień w grze. Następnie użyj klawiatury (lub gamepada) i wybierz „zakończ”. To powinno zamknąć ROM. W menu głównym wybierz ponownie „exit”, aby całkowicie wyjść z PPSSPP.

Zapisywanie i ładowanie

W przeciwieństwie do wielu innych emulatorów, menu zapisywania dla PPSSPP jest dostępne tylko wtedy, gdy są uruchomione ROM-y. Aby zapisać grę, naciśnij klawisz ESC na klawiaturze. Naciśnięcie tego klawisza odsłania centralny obszar ustawień PPSSPP, w tym 5 gniazd zapisu stanu. Zawsze, gdy chcesz zapisać, wejdź do tego menu, a następnie użyj klawiszy strzałek w górę lub w dół, aby znaleźć miejsce do zapisywania i wprowadź, aby rozpocząć proces zapisywania.

Sprawdź -   Jak uzyskać łącze RSS do podcastu w iTunes

Aby zapisać wiele razy, po prostu wybierz różne miejsca przed zapisaniem.

Ładowanie stanu zapisu w PPSSPP odbywa się również w menu ESC. W dowolnym momencie naciśnij klawisz ESC na klawiaturze i użyj klawiszy strzałek w górę lub w dół, aby wybrać zapisaną grę. Po znalezieniu zapisanej gry, którą chcesz załadować, naciśnij Enter, aby ją załadować.

Ustawienia grafiki i dźwięku

Chcesz zmienić grafikę dla emulatora PPSSPP? Wybierz „Ustawienia” w menu głównym za pomocą klawiszy strzałek i naciśnij enter, aby je otworzyć. W „Ustawieniach” znajdź „Grafika” i naciśnij klawisz Enter. W obszarze graficznym użytkownicy mogą zmieniać tryb renderowania, a także kontrolę szybkości klatek, a nawet takie ustawienia, jak kontrola przetwarzania końcowego.

Aby włączyć tryb pełnoekranowy z PPSSPP, spójrz w dół obszaru ustawień „Grafika” i kliknij pole wyboru, aby włączyć tę opcję.

Oprócz opcji graficznych emulator PPSSPP ma również całkiem przyzwoite ustawienia audio. Aby uzyskać dostęp do tych ustawień, wybierz „Audio” w oknie ustawień. W „Audio” użytkownicy mogą włączać / wyłączać dźwięki, globalnie zmieniać głośność emulatora, zmieniać opóźnienie dźwięku, a także zmiany szybkości dźwięku itp.

Konfigurowanie kontrolera

Aby skonfigurować gamepada z PPSSPP, podłącz kompatybilny joypad, otwórz „Ustawienia” i wybierz „Sterowanie” w menu. Następnie kliknij „mapowanie sterowania”, aby otworzyć narzędzie do powiązania kontrolera. Domyślnie PPSSPP powinien automatycznie przypisywać kontrolki. Prawdopodobnie twój gamepad będzie działał po wyjęciu z pudełka.

Mimo wszystko domyślne sterowanie może nie działać dla wszystkich. Jeśli chcesz zarządzać różnymi mapowaniami, przejdź przez i kliknij symbol +, aby ponownie przypisać elementy sterujące.