01/18/2022

Jak grać w klasycznego „Dooma” w trybie panoramicznym na komputerze PC lub Mac

Udostępnij teraz w social media:

Niektóre gry nigdy nie wychodzą z mody. Ponad dwie dekady po premierze Doom wciąż zachwyca graczy swoją płynną, pierwszoosobową strzelanką. Dzięki wielu nowoczesnym portom możesz teraz grać w grę z ulepszoną grafiką i sterowaniem.

Dlaczego „Doom” to wciąż zabawa

Wydany w 1993 roku Doom wzbudził ogromne emocje dzięki szybkiej akcji (jak na PC w erze przed akceleracją grafiki). Jego fascynująca atmosfera, przemoc, mroczne motywy i innowacyjna obsługa sieci sprawiły, że stał się popularny. Krytycy okrzyknęli Dooma jako fachowo wykonane doświadczenie, które zapewniło najwyższą jakość grafiki, dźwięku i rozgrywki. Każda następna strzelanka FPS bazowała na swoim sukcesie.

Pomimo ogromnego postępu w technologii graficznej od tamtego czasu – wystarczy spojrzeć na lata 2020 Doom Eternai– oryginalna gra Doom wciąż daje frajdę. Ten klasyk id Software jest bardziej przystępny niż większość obecnych strzelanek FPS. Wynika to z jego stosunkowo prostych elementów sterujących. Bez skakania lub patrzenia w górę iw dół, aby sobie z tym poradzić, gra zachowuje żwawy, arkadowy charakter, który w dużej mierze został porzucony.

Dzięki bezpłatnej, zaktualizowanej wersji silnika gry możesz z łatwością doświadczyć tej przełomowej gry na komputerze PC lub Mac, wraz z nowoczesnym kontrolerem gier i obsługą sieci. A co najważniejsze, możesz grać w wysokiej rozdzielczości, nawet na ultraszerokim monitorze 21: 9, jeśli taki masz.

Magia pochodzi z nowych silników zagłady

W 1997 roku id Software wydało kod źródłowy silnika gry Doom jako oprogramowanie typu open source. Firma zaprosiła programistów z całego świata do dostosowania jej do nowych platform i rozszerzenia jej możliwości. Od tego czasu setki nowych wersji silnika Doom (znanego jako „Porty źródłowe”) wydawały się wzmacniać oryginalne „waniliowe” wrażenia z gry Doom.

Sprawdź -   Jak uzyskać bezpośredni link do plików iCloud Inside Finder w systemie macOS

ZDoom jest jednym z najpopularniejszych portów źródłowych Dooma i użyjemy go do grania w grę na nowoczesnym wyświetlaczu panoramicznym. Obsługuje systemy Windows, Mac, a nawet Linux.

Skąd pobrać pliki odcinków (WAD)

W przypadku nowoczesnych portów źródłowych Doom jest pewien haczyk. Większość z nich nie zawiera żadnych plików danych gier ani „WADów”. Oryginalne mapy, grafika i dźwięki Doom są nadal objęte prawami autorskimi, a nie open source. Musisz znaleźć własne WAD-y do użycia z portami źródłowymi, takimi jak GZDoom.

Na szczęście istnieje wiele możliwości uzyskania Doom WADów, ​​w tym następujące:

Shareware Doom: Pierwotnie Doom był dostarczany jako tytuł shareware z jednym darmowym odcinkiem. Nadal możesz legalnie pobierz i użyj tego odcinka. Potrzebny plik nazywa się zwykle DOOM1.WAD.
Freedoom: Ten internetowy projekt fanowski pracuje nad darmowym zestawem grafiki, dźwięków i map typu open source dla silników Doom. Możesz pobierz za darmoi dobrze współpracuje z GZDoom.
Freedoom + inne WADs: Freedoom umożliwia korzystanie wiele innych WAD-ów stworzonych przez fanów, z których wiele to ich własne, odrębne doświadczenia w grach. Freedoom zastępuje oryginalne WAD-y Doom lub Doom II, których te mapy stworzone przez graczy wymagają ze względu na zasoby graficzne i dźwiękowe.
Commercial Doom: Jeśli chcesz kup oryginalnego Dooma na GOG, możesz go zainstalować w systemie Windows. Po prostu odwiedź katalog z grą i skopiuj plik DOOM.WAD do użycia z portem źródłowym, takim jak GZDoom. Możesz zrobić to samo z innymi grami, w tym z Doom II i Final Doom. Jeśli posiadasz oryginalne fizyczne kopie gry na dyskietce lub płycie CD-ROM, możesz skopiować pliki DOOM.WAD z oryginalnego nośnika. Możesz również znaleźć te pliki WAD unoszące się w Internecie. Jednak podobnie jak pobieranie pamięci ROM z grami wideo w stylu retro, pobieranie oryginalnych plików WAD z nieautoryzowanych witryn internetowych stanowi naruszenie praw autorskich.

Jak zainstalować GZDoom na komputerze z systemem Windows

Scena z

Aby rozpocząć pracę w systemie Windows, pobierz GZDoom z jego oficjalnej strony internetowej. Jest dostępny w wersji 32- i 64-bitowej i działa w systemie Windows 10, 7, a nawet Vista. Jeśli nie wiesz, którą wersję należy pobrać, wypróbuj wersję 32-bitową.

Sprawdź -   Jak przenieść aplikacje na iPhone'a z biblioteki aplikacji na ekran główny

Znajdź pobrany plik GZDoom ZIP i rozpakuj go do własnego folderu. Możesz umieścić ten folder w dowolnym miejscu, w tym na pulpicie.

Teraz czas na umieszczenie plików WAD. Jeśli masz shareware lub komercyjne pliki Doom WAD, skopiuj je do właśnie utworzonego folderu GZDoom. Jeśli ich nie masz, pobierz plik Plik ZIP zawierający Freedoom WAD, a następnie wypakuj jego zawartość do folderu GZDoom.

Pliki Freedoom WAD w folderze GZDoom w Eksploratorze plików.

Kliknij dwukrotnie plik GZDoom.exe, aby go uruchomić. W systemie Windows 10 może pojawić się wyskakujące okienko z napisem „Windows Protected Your PC”; kliknij „Więcej informacji”, a następnie kliknij „Uruchom mimo to”, aby ominąć ostrzeżenie. W systemie Windows 7 UAC może monitować o pozwolenie na uruchomienie programu; pozwól mu to zrobić.

Jeśli masz więcej niż jeden WAD w folderze GZDoom podczas uruchamiania GZDoom, zobaczysz listę WAD-ów, z których możesz wybierać. Wybierz grę, w którą chcesz zagrać, a następnie kliknij „Odtwórz GZDoom”.

Wybierz WAD, które chcesz w GZDoom.

Domyślnie GZDoom powinien działać w trybie pełnoekranowym przy rozdzielczości ekranu komputera. Aby zmienić ustawienia grafiki, naciśnij Escape. Następnie za pomocą klawiszy strzałek wybierz Opcje> Opcje wyświetlania lub Opcje> Ustaw tryb wideo i naciśnij Enter.

Uruchom grę i baw się dobrze!

Jak zainstalować GZDoom na komputerze Mac

Scena z Granie w Freedoom WAD w trybie panoramicznym.

GZDoom działa również na komputerach Mac. Po skonfigurowaniu działa tak samo, jak wersja dla systemu Windows. Pierwszy, pobierz GZDoom z oficjalnej strony internetowej. Pobierz plik o nazwie „Macintosh (Intel)”. Otwórz właśnie pobrany plik DMG i przeciągnij ikonę GZDoom.app do skrótu do folderu Aplikacje.

Jeśli nie masz innych WAD, pobierz plik Plik ZIP zawierający Freedoom WAD, a następnie wyodrębnij jego zawartość do folderu tymczasowego.

Będziesz musiał utworzyć specjalny folder dla plików Doom WAD, aby GZDoom mógł je znaleźć. Będą mieszkać w ~ / Library / Application Support / gzdoom.

W Finderze naciśnij Shift + Command + G, wklej ~ / Library / Application Support /, a następnie kliknij „Go”.

Sprawdź -   5 GIPHY Alternatywy dla przesyłania i udostępniania GIF-ów

Plik

Utwórz folder o nazwie „gzdoom” w ~ / Library / Application Support /, a następnie skopiuj do niego wszystkie pliki WAD.

Dwa pliki Freedoom WAD w formacie

Po skopiowaniu WADów zamknij okno Findera i przejdź do folderu Aplikacje. Kliknij dwukrotnie ikonę GZDoom.app, aby go uruchomić.

Jeśli Twój Mac wyświetla ostrzeżenie o uruchomieniu GZDoom, musisz dać mu specjalne pozwolenie na uruchomienie. GZDoom nie jest złośliwym oprogramowaniem. Jednak ponieważ jest to darmowy projekt hobbystyczny, nie jest zarejestrowany w Apple, a macOS domyślnie blokuje wszystkie nieznane programy.

Aby GZDoom działał, przejdź do Preferencje systemowe> Bezpieczeństwo i prywatność> Ogólne. U dołu okna zobaczysz, że „GZDoom.app” został zablokowany, ponieważ nie pochodzi od zidentyfikowanego programisty ”; kliknij „Mimo to otwórz”. Jeśli pojawi się kolejne wyskakujące okienko, po prostu kliknij „Otwórz”.

Kliknij

Jeśli masz więcej niż jeden WAD w folderze GZDoom, po uruchomieniu GZDoom wyświetli listę WAD-ów, z których możesz wybrać. Wybierz tę, którą chcesz zagrać, a następnie kliknij „OK”.

Domyślnie GZDoom powinien działać w trybie pełnoekranowym przy rozdzielczości ekranu komputera. Aby zmienić ustawienia grafiki, naciśnij Escape. Następnie użyj klawiszy strzałek, aby wybrać Opcje> Opcje wyświetlania lub Opcje> Ustaw tryb wideo, a następnie naciśnij klawisz Enter.

Uruchom grę i baw się dobrze.

Nowy świat „zagłady” do odkrycia

Scena z Pirate Doom w akcji.

Po uruchomieniu GZDoom możesz eksperymentować z obsługą gamepada, a nawet w trybie współpracy wieloosobowej lub deathmatchu, korzystając z jego funkcji sieciowych. Specjalny port źródłowy Doom, który warto sprawdzić, a który jest dostosowany do trybu wieloosobowego, to ZDaemon. Ułatwia znalezienie serwerów Doom dla wielu graczy i dołączenie do nich, prowadzonych przez fanów.

Jeśli zabraknie Ci poziomów do gry, sprawdź niesamowite Doom mody i konwersje w ModsDB. Kilka ulubionych fanów to Brutal Doom, Evernity, i Pirate Doom.

Oczywiście większość WADów stworzonych przez graczy, wraz z samym Doomem, jest bardzo brutalna i nieodpowiednia dla dzieci. Ale jeśli nie masz wścibskich oczu, szczęśliwego polowania na demony!

x