Jak grać w nowoczesne gry Windows w systemie Linux za pomocą Steam Play

Valve od dawna jest mistrzem Linuksa i widzimy to po tym, jak dobrze obsługuje Linuksa. Jednak nie każda firma zajmująca się grami kocha Linuksa tak bardzo, jak Valve, i chociaż Steam jest na Linuksie, odmawia przenoszenia gier.

Przez długi czas firmy zajmujące się grami odmawiające poważnego traktowania platformy Linux na Steam oznaczały, że gracze nie mogliby grać w swoje ulubione tytuły AAA poza systemem Windows. Na szczęście wszystko to się zmienia dzięki Steam Play.

Co to jest Steam Play?

Steam Play to zbiór oprogramowania, które pomaga grać w nowoczesne gry Windows w systemie Linux. Jest to połączenie Wine, DVXK (Windows DirectX to Vulkan) i wielu innych mniejszych narzędzi. Dzięki temu oprogramowaniu każda dostępna gra wideo Windows może działać w systemie Linux bez konieczności konfiguracji. Po prostu zainstaluj Steam Play i kliknij przycisk „Graj”, jak każdą inną grę wideo w swojej bibliotece Steam.

Włącz Steam Play

Oprogramowanie Steam Play jest w toku, ale jest obecnie dostępne na komputerze z systemem Linux, jeśli je włączysz. Aby to włączyć, uruchom Steam. Następnie kliknij menu „Steam” w lewym górnym rogu. W menu wybierz „Ustawienia”, aby wyświetlić obszar opcji klienta Steam.

Uwaga: w momencie pisania tego artykułu Steam Play musi być ręcznie włączony, aby cieszyć się. Jednak w przyszłości może być domyślnie włączony.

W obszarze opcji Steam poszukaj „Steam Play” i wybierz ją. Zaznacz pole obok „Włącz Steam Play dla obsługiwanych tytułów”. Następnie kliknij przycisk „OK”, aby go włączyć.

Po włączeniu Steam Play musisz ponownie uruchomić klienta Steam. Po ponownym uruchomieniu będziesz mógł uzyskać dostęp do gier Windows w swojej bibliotece Steam na komputerze z systemem Linux.

Obsługiwane gry na SteamPlay?

Nie wiesz, jakie gry Steam oficjalnie obsługuje w Steam Play? Sprawdź naszą listę poniżej. Potwierdzono, że każdy z tytułów na tej liście dobrze współpracuje z Linuksem.

Uwaga: więcej gier jest aktualizowanych, aby oficjalnie obsługiwać Steam Play każdego dnia. Pamiętaj, że poniższa lista jest listą roboczą w momencie pisania tego artykułu.

Graj w gry Windows przez Steam Play

Steam Play jest genialny w systemie Linux, a instalowanie gier wideo Windows nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Zamiast tego wszystko odbywa się w samym kliencie.

Aby zainstalować i zagrać w grę dla systemu Windows na Linuksie przez Steam Play, wykonaj poniższe czynności!

Krok 1: Otwórz Steam i zaloguj się.

Krok 2: Kliknij kartę „Biblioteka”.

Krok 3: Na karcie Biblioteka najedź kursorem na „SteamOS + Linux”, aby wyświetlić menu.

Krok 4: W wyświetlonym menu kliknij „Gry”. Wybranie tej opcji spowoduje wyświetlenie wszystkich twoich gier wideo Steam, a nie tylko gier Linux.

Krok 5: Zapoznaj się z powyższą listą i użyj pola wyszukiwania, aby znaleźć kompatybilną grę Steam Play. Następnie kliknij „Zainstaluj”, aby zainstalować grę na komputerze z systemem Linux.

Krok 6: Po zainstalowaniu gry na komputerze z systemem Linux kliknij „Graj”, aby ją uruchomić!

Nieobsługiwane gry Windows na SteamPlay

W tym artykule rozmawialiśmy o grach, które Valve oficjalnie skonfigurowało do współpracy ze Steam Play. Czy wiesz jednak, że dzięki opcji „nieobsługiwanej” nie musisz czekać, aż Valve sprawi, że Twoja ulubiona gra Windows będzie działać w systemie Linux?

Aby skorzystać z „nieobsługiwanej” funkcji, otwórz Steam i kliknij menu „Steam” w lewym górnym rogu. Następnie kliknij „Ustawienia”, a następnie „Steam Play”. W obszarze Steam Play zaznacz pole „Włącz Steam Play dla wszystkich tytułów” i kliknij „OK”. Następnie zamknij Steam i uruchom go ponownie.

Po ponownym uruchomieniu Steam będziesz mieć dostęp do wszystkich swoich gier Windows za pośrednictwem Steam Play, a nie tylko tych, które Valve uzna za bezpieczne.

Ostrzeżenie!

Granie w niesprawdzone gry Windows na Linuksie za pomocą Steam Play jest bardzo fajne! Dzięki doskonałej pracy Valve prawie każda gra będzie działać po wyjęciu z pudełka. Należy jednak pamiętać, że uruchamianie niesprawdzonych gier na system Windows w systemie Linux przez Steam Play jest ryzykowne i nie będzie działać prawidłowo w 100% przypadków. Dla najlepszych rezultatów, sprawdź ProtonDB. Jest to przydatna baza danych pełna informacji o tysiącach gier wideo na Linuksa, wraz z instrukcjami i poprawkami, aby działały poprawnie.

x