Jak hostować osobistą alternatywę Pastebin w systemie Linux

Pastebin to niezawodne narzędzie dla użytkowników Linuksa. Dzięki niemu bardzo łatwo jest udostępniać skrypty Bash, a nawet kod programistyczny w mgnieniu oka. Niestety nie jest to usługa prywatna, więc każdy może zobaczyć Twoje rzeczy – chyba że kaszlesz trochę ciasta, aby je chronić. To także nie jest open source. Jeśli potrzebujesz czegoś, co działa jak Pastebin, ale zapewnia prywatność, pomniejszoną o koszt premium, możesz hostować swoją własną alternatywę Pastebin na serwerze Linux.

W tym przewodniku zdecydowanie zalecamy skonfigurowanie specjalnej maszyny do uruchamiania serwera Ubuntu. Jeśli jednak nie masz serwera, rozważ skorzystanie z tego przewodnika na pulpicie Ubuntu, ponieważ cała technologia serwera WWW jest dostępna do instalacji, a oprogramowanie PrivateBin nie wymaga żadnych specjalnych narzędzi konfiguracyjnych tylko dla serwera ani specjalnej wiedzy.

Uwaga: chociaż w tym samouczku skupiamy się na serwerze Ubuntu i Ubuntu, każdy serwer / system operacyjny Linux obsługujący LAMP będzie odpowiedni.

Serwer LAMP

Większość alternatyw dla Pastebin, które działają w systemie Linux, to aplikacje internetowe. Aby narzędzia te działały, potrzebują pełnego zestawu narzędzi internetowych na serwerze Linux. Dlatego w tej części przewodnika omówimy, jak skonfigurować stos LAMP.

Co to jest stos LAMP? To Linux (w naszym przypadku Ubuntu Server), Apache2, MySQL i PHP. Bez tych narzędzi nie ma możliwości uruchomienia oprogramowania z przewodnika.

Konfiguracja stosu LAMP w systemie Ubuntu jest bardzo łatwa. Aby to zrobić, otwórz terminal zdalny przez SSH (jeśli musisz) i uruchom następujące polecenie apt install.

sudo apt install lamp-server^

Uruchomienie powyższego polecenia spowoduje pobranie praktycznie wszystkiego, czego potrzebujemy. Po zakończeniu instalacji będziemy musieli zainstalować inne narzędzie. W szczególności potrzebujemy narzędzia Git, aby umożliwić interakcję z GitHub. Aby zainstalować, wprowadź poniższe polecenie.

sudo apt install git -y

Teraz, gdy narzędzie Git działa, można rozpocząć proces instalacji.

Zainstaluj PrivateBin

Uruchomienie PrivateBin jest bardzo łatwe, ponieważ oprogramowanie nie korzysta z tradycyjnej metody bazy danych. Zamiast tego wszystkie pasty i informacje są ustawione w strukturze „płaskiego pliku”. Nieużywanie czegoś takiego jak MySQL może brzmieć przerażająco i nieefektywnie, ale tak nie jest. Konfiguracja tylko plików oznacza, że ​​każdy użytkownik może łatwo skonfigurować to oprogramowanie. Co więcej, ponieważ pomija SQL i tradycyjne konfiguracje baz danych, tworzenie kopii zapasowych jest tak proste, jak zapisywanie plików.

Aby zainstalować PrivateBin, będziemy wchodzić w interakcję bezpośrednio z jego stroną programistyczną w GitHub. Przejście na trasę GitHub oznacza, że ​​instalacja oprogramowania jest tak prosta, jak uruchomienie polecenia git clone w terminalu. W terminalu użyj polecenia CD, przejdź do katalogu internetowego i zainstaluj PrivateBin z Git.

cd /var/www/html/

sudo -s

git clone https://github.com/PrivateBin/PrivateBin.git

Instalacja oprogramowania PrivateBin z klonem git jest niezwykle szybka. W tym momencie, jeśli otworzysz kartę przeglądarki internetowej i wprowadzisz następujący adres URL w pasku adresu, będziesz mógł uzyskać do niego natychmiastowy dostęp.

https://ip-address-of-server-on-lan/PrivateBin

lub, jeśli zainstalowałeś go na pulpicie Ubuntu:

https://localhost/PrivateBin

Pozostawienie PrivateBin w folderze klonów nie jest zbyt dobre. Aby uzyskać lepszą konfigurację, rozważ przeniesienie go do katalogu root / var / www / html /.

Używając polecenia mv, przenieś wszystkie pliki PrivateBin do odpowiedniego katalogu i zaktualizuj wszystkie uprawnienia.

cd /var/www/html/PrivateBin/

sudo mv * /var/www/html/

sudo chmod 777 -R /var/www/html/
sudo rm -rf PrivateBin

Uzyskaj dostęp do nowej konfiguracji PrivateBin pod adresem:

https://ip-address-of-server-on-lan

lub, jeśli zainstalowałeś go na pulpicie Ubuntu:

https://localhost

PrivateBin

PrivateBin to bardzo proste narzędzie. Aby z niego skorzystać, załaduj witrynę i wklej tekst w polu „Edytor”. Po umieszczeniu tekstu w polu edytora czas ustawić format. Spójrz na górę edytora i wybierz menu obok „Format”.

Przewiń menu i wybierz odpowiedni format wklejania. Kiedy wszystko wygląda dobrze, kliknij „Wyślij”, aby uzyskać link do udostępnienia do wklejenia.

Pasty niszczące

Czy wiesz, że PrivateBin może tworzyć zniszczalne pasty, które usuwają się po przeczytaniu? Aby skorzystać z tej funkcji, utwórz wklej i zaznacz pole „Nagraj po przeczytaniu”.

Po zaznaczeniu pola samozniszczenia kliknij menu rozwijane obok niego i ustaw datę wygaśnięcia. Gdy użytkownik otworzy pastę „Nagraj po przeczytaniu”, zostanie ona usunięta.

Kopia zapasowa PrivateBin

Tworzenie kopii zapasowej PrivateBin rozpoczyna się od utworzenia archiwum Tar.

tar -czvf private-bin.tar.gz /var/www/html/

Zaszyfruj kopię zapasową za pomocą GPG.

gpg -c private-bin.tar.gz

Zakończ proces tworzenia kopii zapasowej, usuwając oryginalne archiwum.

sudo rm private-bin.tar.gz

Przywracać

Przywracanie kopii zapasowej PrivateBin rozpoczyna się od przeniesienia private-bin.tar.gz.gpg do / var / www / html /.

sudo mv /path/to/private-bin.tar.gz.gpg /var/www/html/

Odszyfruj plik za pomocą GPG.

gpg -c private-bin.tar.gz.gpg

Wypakuj archiwum i przenieś kopię zapasową na miejsce.

tar -zvxf private-bin.tar.gz
cd html 

mv * ..
rm html
cd /var/www/html

x