Jak (i ​​dlaczego) uruchamiać przenośne wersje systemu Windows

Jeśli często podróżujesz, ale nie chcesz nosić laptopa lub regularnie pracujesz z komputerami, w których brakuje aplikacji, powinieneś rozważyć przenośny system Windows. Dzięki przenośnemu systemowi Windows masz mniej rzeczy do noszenia, a wszystkie preferencje są z tobą.

Dlaczego możesz chcieć przenośnego systemu Windows

Podróżowanie to ból, zwłaszcza podczas latania. Masz ograniczoną liczbę sztuk bagażu podręcznego, a Twoje walizki mogą zwiększyć koszty lotu. Im więcej weźmiesz, tym bardziej będziesz żałować podróży, zwłaszcza jeśli będziesz musiał chodzić na duże odległości. Nawet jeśli nie dojeżdżasz regularnie na duże odległości, jeśli konsekwentnie pracujesz z różnymi komputerami w ramach swojej kariery, często możesz znaleźć się bez potrzebnych narzędzi, a czasami niezdolność do zmiany preferencji, które pomagają w pracy.

Możesz rozwiązać to wszystko, umieszczając system Windows na dysku flash USB. Tworząc przenośną kopię systemu Windows, a następnie uruchamiając go z tego dysku USB, będziesz mieć swój komputer osobisty z aplikacjami, preferencjami i hasłami w urządzeniu mniejszym niż funt i wystarczająco małym, aby zmieścić się w kieszeni.

Niestety, oficjalna funkcja „Windows To Go” firmy Microsoft jest przeznaczona tylko dla Windows Enterprise i wymaga certyfikowany dysk flash USB (które są drogie). Opisaliśmy szczegółowo metodę, ale jest skomplikowana i wymaga pracy z wiersza poleceń. Możesz użyć Portable VirtualBox, ale wymaga to zainstalowania oprogramowania VM i systemu operacyjnego do uruchomienia.

Jeśli potrzebujesz alternatywy z mniejszym kosztem, Rufus i WinToUSB są bezpłatne w większości przypadków i łatwe w użyciu za jednym zaczepem. Dzięki WinToUSB musisz zapłacić, jeśli chcesz zainstalować system Windows 10 1809 – to aktualizacja z października 2018 r. Rufus w ogóle nie oferuje opcji instalacji 1809. Alternatywnie możesz pobrać system Windows 1803 za pomocą narzędzia Microsoft Windows i Office ISO Download Tool. Właśnie pobierz i uruchom program, wybierz Windows 10, a następnie wybierz odpowiednią opcję Windows 10 1803.

Z tych dwóch, Rufus jest lepszą opcją, ponieważ nie musisz płacić za kompatybilność zarówno z nowoczesnymi UEFI, jak i starszymi komputerami. Będziesz chciał, aby to działało zarówno z opłatami za WinToUSB dla tej funkcji.

Czego będziesz potrzebować, aby rozpocząć

Aby ten proces zadziałał, będziesz potrzebować kilku elementów:

Kopia Rufus lub WinToUSB
ZA Pamięć flash USB 3.0 z co najmniej 32 GB miejsca – większe znaczy lepsze! Możesz użyć dysku USB 2.0, ale będzie on bardzo wolny.
Plik ISO systemu Windows
Ważna licencja na przenośną kopię systemu Windows

Opcja 1: Zainstaluj system Windows na dysku USB za pomocą Rufusa

Aby rozpocząć, musisz pobrać Rufus i uruchom go. Rufus to aplikacja przenośna, więc nie wymaga instalacji.

W Rufusie wybierz urządzenie USB, na którym chcesz zainstalować system Windows w polu „Urządzenie”. Kliknij „Wybierz” i wskaż Rufusowi Windows ISO, z którego będziesz go instalować.

Okno dialogowe Rufusa z menu rozwijanym Urządzenie i wywołaniem przycisku Wybierz

Po wybraniu ISO kliknij pole „Opcja obrazu” i wybierz „Windows To Go”.

Okno dialogowe Rufusa z menu rozwijanym opcji obrazu zostało zmienione na Windows To Go

Kliknij „Schemat partycji” i wybierz „MBR”. Na koniec kliknij „System docelowy” i wybierz „BIOS lub UEFI”.

Po zakończeniu kliknij przycisk „Start”. Rufus sformatuje twój dysk i zainstaluje Windows.

Rufus dialog z MBR, Bios lub UEFI i wywołany przycisk Start

Poczekaj, aż proces się zakończy, bezpiecznie wyjmij dysk USB z komputera i możesz go teraz uruchomić na dowolnym komputerze.

Gdy znajdziesz się na komputerze, z którego chcesz uruchomić swoją kopię systemu Windows, musisz ponownie uruchomić komputer, przejść do systemu BIOS i wybrać opcję uruchamiania z urządzeń USB.

Opcja 2: Utwórz dysk Windows za pomocą WinToUSB

Pierwszym krokiem jest pobranie i zainstalowanie WinToUSB. Ma bezpłatną wersję, a jeśli instalujesz system Windows 10 w wersji 1803 (aktualizacja z kwietnia 2018 r.), To wszystko, czego potrzebujesz. Po zainstalowaniu uruchom go (w menu Start znajdziesz jego skrót o nazwie „Hasleo WinToUSB”) i zaakceptuj wyświetlenie komunikatu UAC (Kontrola konta użytkownika).

Po otwarciu WinToUSB masz dwie możliwości. Możesz sklonować swój bieżący system na USB (co da ci kopię ustawień, preferencji itd.) Lub możesz utworzyć nową kopię systemu Windows z pliku iso. Aby jednak sklonować, potrzebujesz większego dysku USB (co najmniej równego aktualnemu miejscu na komputerze), więc skupimy się na utworzeniu nowej kopii systemu Windows.

Kliknij ikonę, która wygląda jak plik z lupą w prawym górnym rogu okna, po prawej stronie pola Plik obrazu.

Program WinToUSB ze strzałką wskazującą na przycisk przeglądania

Przejdź do pliku ISO systemu Windows i otwórz go. Na następnym ekranie wybierz wersję systemu Windows, do której masz klucz (prawdopodobnie Home lub Pro) i kliknij „Dalej”.

Okno dialogowe WinToUSB, wybór systemu operacyjnego

Kliknij strzałkę w dół po prawej stronie pola ścieżki i wybierz dysk USB. Jeśli go nie widzisz, spróbuj kliknąć przycisk odświeżania po prawej stronie strzałki w dół.

Okno dialogowe WinToUSB z wyborem napędu USB

Pojawi się okno dialogowe z ostrzeżeniem i formatowaniem. Nie martw się: Oficjalna dokumentacja WinToUSB mówi, że możesz zignorować ostrzeżenie o niskich prędkościach, jeśli je zobaczysz. Jeśli masz wystarczająco szybki dysk USB 3.0 lub plik Dysk z certyfikatem Windows To Go, możesz nawet nie zobaczyć ostrzeżenia.

Wybierz opcję „MBR dla BIOS” i kliknij „Tak”. Jeśli zapłaciłeś za zaawansowane funkcje, możesz użyć „MBR dla Bios i UEFI”, który będzie kompatybilny zarówno z nowoczesnym UEFI, jak i starszymi systemami.

WinToUSB zasugeruje partycje na podstawie twoich wyborów. Wybierz opcję „Legacy” i kliknij „Dalej”.

Otóż ​​to. WinToUSB przejdzie przez proces instalacji i wyświetli monit po zakończeniu. Bezpiecznie wyjmij pamięć USB i zabierz ją ze sobą.

Gdy znajdziesz się na komputerze, z którego chcesz uruchomić swoją kopię systemu Windows, musisz ponownie uruchomić komputer, przejść do systemu BIOS i wybrać opcję uruchamiania z urządzeń USB.

Użyj Compute Stick, gdy dostępny jest tylko monitor

Intel Compute Stick

Oto wada: będziesz potrzebować komputera, gdziekolwiek się wybierasz. Ten komputer musi umożliwiać uruchamianie z urządzeń USB, co nie zawsze jest możliwe. Jeśli wiesz, że nie ma takiej opcji, ale dostępny jest telewizor lub monitor z wejściem HDMI oraz klawiaturą i myszą, możesz użyć Intel Compute Stick.

Intel Compute Stick podłącza się do portu HDMI i uruchamia pełną kopię 32-bitowego systemu Windows. Posiadają porty USB i port do zasilania. Używają słabego procesora (zwykle Atom lub Core M3) i zwykle mają tylko 32 lub 64 GB wbudowanej pamięci. Są ograniczone i warto o tym pamiętać. Ale nie są dużo większe niż napęd USB, a wszystko, czego potrzebujesz, to monitor, klawiatura i mysz, aby zacząć.

Niezależnie od wybranej metody, odpowiednio zaplanuj. Upewnij się, że sprzęt jest dostępny, gdziekolwiek się wybierasz. I pamiętaj, że ostatecznie system Windows nie będzie działał tak szybko z pamięci USB, jak z normalnego dysku wewnętrznego. Ale przynajmniej będziesz mieć programy i ustawienia, które chcesz.