Jak integracja obu pomoże w rozwoju firmy

Połączona integracja DevOps i Agile może przynieść pozytywne zmiany w dostarczaniu produktu.

Tworzenie i wdrażanie oprogramowania stało się integralną częścią działalności biznesowej. Ponieważ użytkownicy i klienci wymagają szybkiej dostawy produktów, firmy wdrażają DevOps w celu optymalizacji procesu rozwoju produktu.

Nie obejmuje jednak ciągłych testów i ulepszeń niezbędnych do konserwacji. Ale dzięki architekturze Agile zespoły mogą pracować nad ciągłym rozwojem produktu.

Jak widać, obie metodologie odgrywają kluczową rolę w cyklu życia oprogramowania. W związku z tym firmy mogą wykorzystać Agile i DevOps do pomyślnego rozwoju produktu i ukierunkowanego dostarczania.

Co to jest Agile DevOps?

DevOps i Agile to praktyki opracowywania oprogramowania stosowane do opracowywania, uruchamiania lub wydawania produktów. DevOps oznacza współpracę między zespołem programistów a pracownikami IT, zespołami, które tradycyjnie pracowały osobno.

Z drugiej strony Agile oznacza ciągłe dostosowywanie produktu do wymagań i trendów klientów — nawet jeśli zmiana następuje na późniejszych etapach procesu rozwoju. Robiąc to, ta metoda promuje pracę zespołową i odpowiedzialność.

Tak więc Agile DevOps oznacza jednoczesne wdrożenie obu metod w celu szybszego dostarczania wartości klientowi. To połączone podejście zapewnia szybką dostawę produktu, uzyskanie oczekiwanych korzyści i dostosowanie się do codziennych zmian.

Koncepcja Agile DevOps nie ogranicza się już do obszarów roboczych tworzenia oprogramowania. Teraz widać jego wdrożenie także w innych działach, w tym w operacjach, marketingu, HR, zarządzaniu i sprzedaży.

Niemniej jednak obowiązkiem kierownictwa organizacji i kultury pracy jest wykorzystanie Agile DevOps w celu uzyskania maksymalnych korzyści.

Jak Agile i DevOps korelują

Chociaż DevOps i Agile to dwie różne metodologie, idą one w parze w ulepszaniu procesu rozwoju produktu i kultury firmy. Dzięki ich wzajemnym powiązaniom zobaczysz wspólne zastosowanie Agile i DevOps.

Zespoły, które chcą bezproblemowo opracowywać produkty wysokiej jakości, wykorzystują te metody jako elementy składowe. Podczas gdy Agile może funkcjonować jako podstawa DevOps, DevOps może wspierać rozwój produktu.

W rzeczywistości DevOps i Agile mają pewne wspólne cele, dzięki którym mogą współistnieć na różnych etapach Twojej technologii lub praktyk. Technologia wirtualizacji jest przykładem współistnienia Agile i DevOps. Tutaj środowisko IT jest zgodne z podejściem DevOps, podczas gdy podejście Agile umożliwia jego skalowanie i rozwój.

DevOps i Agile: podobieństwa

Polegaj na testowaniu i automatyzacji

Obie metody mają na celu osiągnięcie stabilności. W tym celu działają w środowisku ocenionym pod względem jakości, które jest również szybkie i bezpieczne. Integracja regularnych testów to sposób, w jaki to osiągają. Co więcej, Agile i DevOps polegają na automatyzacji w celu zapewnienia elastyczności i bezpieczeństwa podczas procesu wykonywania.

Zainspirowany filozofią Lean

Filozofia Lean zainspirowała te metodologie, pomagając im w standaryzacji procesu komunikacji. Ta filozofia jest również powodem, dla którego członkowie zespołu mogą pracować w zdrowym środowisku.

Skoncentruj się na produktywności biznesowej

Wspólnym celem obu tych metod jest maksymalna produktywność, ponieważ DevOps i Agile mają podobne podejście do biznesu. Dzięki Agile zespoły programistyczne mogą skoncentrować się na jednym celu, który pomaga im zwiększyć produktywność. Wręcz przeciwnie, kultura DevOps ułatwia szybsze dostarczanie.

Promuj współpracę

Zarówno DevOps, jak i Agile przyczyniają się do budowania miejsca pracy opartego na współpracy. Zespoły korzystające z tych metod są zawsze na bieżąco, mogą szybko wykrywać problemy i łatwo je rozwiązywać. Gdy członkowie zespołu wchodzą ze sobą w interakcję, stają się bardziej produktywni i wydajni.

Agile i DevOps: różnice

Realizacja

Dzięki metodologii Agile zobaczysz integrację różnych platform, takich jak Kanban, SAFe i Scrum, do współpracy w projekcie.

Jeśli chodzi o DevOps, nacisk kładziony jest nadal na współpracę w ramach projektu. Ale zamiast frameworków używa narzędzi takich jak Git, Jenkins, Ansible, marionetka itp.

Cel

Celem metody Agile jest łatwe i wygodne zarządzanie skomplikowanymi projektami. Aby to zrobić, koncentruje się na współpracy, informacjach zwrotnych i szybkich małych wydaniach.

Tymczasem metodologia DevOps ma na celu spójne dostarczanie. Działa nawet w innym kontekście, w którym musi łatwo zarządzać procesami tworzenia i eksploatacji oprogramowania.

Procesy robocze

Metodologia Agile służy do tworzenia nowego oprogramowania w określonym czasie. Deweloperzy stosujący to podejście koncentrują się na aktualizowaniu i rozwijaniu aplikacji.

Z drugiej strony DevOps obejmuje maksymalną liczbę operacji biznesowych, począwszy od aktualizacji.

Zestaw umiejętności

Zespoły programistyczne pracujące nad metodologią Agile powinny mieć dogłębną wiedzę na temat zestawu umiejętności w kształcie litery T.

Tymczasem użytkownicy metodologii DevOps powinni posiadać umiejętności potrzebne zespołowi deweloperskiemu i operacyjnemu.

Zakres

Docelowym obszarem metodyki Agile jest tworzenie oprogramowania. Jednak metodologia DevOps działa na szybkie dostarczanie dla firm typu end-to-end.

Informacja zwrotna

Metodologia Agile opiera się na zewnętrznych informacjach zwrotnych, głównie od ich cennych klientów i klientów. Na podstawie cennych opinii zespół testerów naprawia błędy i wprowadza niezbędne zmiany w aplikacji.

W przeciwieństwie do tego, metodologia DevOps opiera się na wewnętrznych informacjach zwrotnych. Zespół testerów regularnie sprawdza aplikację pod kątem problemów i błędów, aby móc je natychmiast naprawić.

Jak integracja DevOps i Agile pomaga Twojej firmie

Firmy, które potrafią odpowiednio wdrożyć DevOps i Agile razem, odnotują większą wydajność. Wzrost będzie widoczny również w przychodach. Oto korzyści, jakie Twoja firma może odnieść z integracji tych podejść:

  • Uproszczenie wydań produktów i związanych z nimi procesów
  • Ulepszona oferta produktowa dla klientów i klientów
  • Maksymalna współpraca między członkami zespołu i różnymi zespołami
  • Wyższe wskaźniki zadowolenia klientów w przypadku produktów wysokiej jakości
  • Produkty o wyższej jakości zgodnie z zapotrzebowaniem użytkowników
  • Mniej błędów liczbowych i szybkie poprawki do nich
  • Wartość dodana do każdego wydania produktu
  • Ciągły proces integracji/dostarczania

Rzeczy do rozważenia podczas integracji DevOps i Agile

# 1. Cykl życia produktu

Cykl życia oprogramowania odgrywa kluczową rolę w pomyślnym wdrożeniu DevOps w ramach Agile. Wdrożone na początku cyklu życia zasady DevOps zwiększą spójność i obniżą koszty. Ponadto dostawa produktów będzie szybsza i będzie mniej błędów.

#2. Bezproblemowy przepływ pracy

W przypadku zespołów, które chcą osiągnąć maksymalną wartość biznesową DevOps i praktyczne podejście Agile, członkowie powinni mieć dogłębne zrozumienie wszystkich powiązanych aspektów.

Ponadto wszyscy interesariusze projektu muszą uczestniczyć w procesie rozwoju, a także w dostawie i utrzymaniu.

#3. Zapewnienie jakości

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia błędów, zespoły powinny przeprowadzać regularne kontrole jakości na każdym etapie. Kiedy należy przetestować platformę Agile pod kątem jej funkcjonalności, należy sprawdzić podejście DevOps pod kątem wydajności oprogramowania i testów obciążenia.

#4. Dokumentacja🗎

Celem jednoczesnego wdrożenia jest najlepsze połączenie obu metodologii. Dlatego zespoły muszą przyjąć dokumentację dla całego procesu rozwoju, aż do wydania produktu. Chociaż ta funkcja pochodzi z DevOps, będzie bardzo korzystna w przyszłości.

#5. Analiza i KPI

Aby zrozumieć rzeczywistą wydajność i postępy zespołów, firmy powinny mieć ustalony zestaw parametrów do analizy. Korzystając z następujących wskaźników wydajności, możesz dokładnie zmierzyć wydajność:

  • Całkowity czas od produkcji do wydania
  • Wymagania dotyczące wsparcia dla dowolnej platformy
  • Procentowy wzrost liczby wydań
  • Procent przestrzegania daty wydania
  • Odsetek spełnionych wymagań niefunkcjonalnych

#6. Automatyzacja

Firmy muszą rozważyć automatyzację podczas wdrażania Agile i DevOps, aby zmniejszyć zakres błędów. Nie tylko uprości to cykle wydawnicze, ale także poprawi produktywność zespołu z szansą na mniejszą liczbę błędów.

Korzyści z używania DevOps i Agile razem

# 1. Skoncentruj się na potrzebach Użytkownika

Programowanie zwinne koncentruje się na wymaganiach użytkowników w celu zwiększenia wartości produktu. Przechwytuje popyt na rynku poprzez zwiększoną komunikację z klientami i ich przedstawicielami.

Co więcej, DevOps wciąż łączy system budowania i testowania, który pomaga zespołom programistycznym i operacyjnym mieć na uwadze potrzeby klientów. W związku z tym możesz spodziewać się mniej usterek w ostatniej chwili i problemów z czasem wydania.

#2. Zwiększona produktywność

Każde typowe ustawienie IT wiąże się z opóźnieniami wynikającymi z zależności między zadaniami i powtarzalnych zadań ręcznych. Czas tracony w tych procesach często powoduje frustrację i niezadowolenie wśród pracowników.

Automatyzacja i standaryzacja środowisk produkcyjnych za pomocą tych metod pozwala zespołom uczynić wdrożenia przewidywalnymi i uwolnić je od powtarzalnych zadań. Ponieważ ludzie mogą skupić się na wykonywaniu bardziej wartościowych zadań, czują się zmotywowani, stają się bardziej produktywni i osiągają więcej kamieni milowych.

#3. Twórz ciągłą wartość

Dzięki Agile firmy mogą regularnie dostarczać i ulepszać produkty, w zależności od reakcji użytkownika. Testowanie aktualizacji w różnych środowiskach zmniejsza liczbę wydań wychodzących.

DevOps również przyczynia się do tego, tworząc mapy produktów i potoki. Umożliwia także konfigurowanie niezbędnych kontroli, testów i automatycznych integracji dla każdej nowej kompilacji. Szybkie wdrażanie i automatyczne aktualizacje to inne cechy tego podejścia, które pomagają zespołom robić więcej.

#4. Ulepszone testy i analizy📈

Poza tym, że jest istotną częścią cyklu rozwoju, analiza jakości (QA) jest również ważna podczas połączonej integracji Agile i DevOps. Razem te techniki umożliwiają lepsze testowanie.

Podczas gdy Agile zapewnia testowanie funkcjonalne, DevOps musi przetestować aplikację pod kątem wydajności i wysokiej jakości. Dzięki temu zauważysz poprawę jakości produktów na każdym etapie.

#5. Lepsza współpraca

Kiedy Agile i DevOps są zintegrowane w miejscu pracy, zespoły zaczynają współpracować, aby przynieść korzyści użytkownikom końcowym. Niezależnie od tego, czy jest to analityk biznesowy, programista, tester czy kierownik operacyjny, wszyscy angażują się w dyskusję na temat wymaganych zasobów, perspektywy systemu, niezbędnych środowisk, zależności między zadaniami i nie tylko.

Uwaga autora na temat DevOps i integracji Agile

Połączenie DevOps i Agile pomaga firmom opracowywać lepsze oprogramowanie i szybko docierać do użytkowników końcowych. DevOps i Agile uzupełniają się nawzajem pod względem ciągłej wartości, testowania i analizy, potrzeb użytkowników, zwiększonej produktywności i lepszej współpracy.

Gdy pojawią się sukcesy integracji obu metodologii, więcej zespołów będzie zainteresowanych ich wdrożeniem.

Wniosek👨‍💻

Teraz, gdy znasz korzyści płynące z integracji Agile i DevOps w firmie, możesz podjąć świadomą decyzję. Sprawdź także, na co należy zwrócić uwagę podczas wdrażania.

Oprócz tworzenia oprogramowania inne zespoły mogą również skorzystać z tej skorelowanej integracji. Możesz nawet zautomatyzować DevOps w swojej organizacji i wdrożyć dwutorową Agile.