Jak iOS 13 uratuje baterię twojego iPhone’a (nie ładując go w pełni)

Udostępnij teraz w social media:

Baterie litowo-jonowe, takie jak te w iPhone’ach, mają dłuższą żywotność, jeśli nie ładujesz powyżej 80%. Ale na cały dzień prawdopodobnie potrzebujesz pełnego naładowania. Dzięki iOS 13 Apple może dać Ci to, co najlepsze z obu światów.

iOS 13 ładuje się do 80% i czeka

Ogłosił Apple iOS 13 na WWDC 2019. Pochowany w lista dodatkowych funkcji była uwaga na temat „optymalizacji baterii”. Apple twierdzi, że „skróci czas, jaki Twój iPhone spędza w pełni naładowany”. W szczególności Apple uniemożliwi ładowanie iPhone’a powyżej 80%, dopóki go nie potrzebujesz.

Możesz się zastanawiać, dlaczego Apple chce, aby Twój iPhone był naładowany w 80%. Chodzi o sposób działania technologii akumulatorów litowo-jonowych.

Baterie litowo-jonowe są skomplikowane

Generalnie baterie to skomplikowana technologia. Podstawowym celem jest upchnięcie jak największej ilości energii w tak małej przestrzeni, jak to tylko możliwe, a następnie bezpieczne uwolnienie tej energii bez powodowania pożaru lub eksplozji. To żonglerka priorytetami.

Akumulatory litowo-jonowe dodatkowo komplikują sprawę, ponieważ można je ładować. Wcześniejsza technologia akumulatorów cierpiała z powodu efektu pamięci – zasadniczo baterie traciły orientację w swoich maksymalnych pojemnościach, jeśli były stale ładowane po tylko częściowym rozładowaniu. Akumulatory litowo-jonowe nie mają tego problemu. Jeśli nadal wyczerpujesz baterię przed jej ponownym naładowaniem, przestań. Niszczysz zdrowie swojej baterii.

  Jak sprawić, by ikony pulpitu systemu Windows były bardzo duże lub bardzo małe

Nie powinieneś utrzymywać baterii na 100%

Naładowanie pokazujące cykl wyczerpywania, wyczerpujące 75% teraz, a 25% później, to 1 cykl, nawet jeśli ładujesz pomiędzy.Jeden cykl składa się z wyczerpania kwoty, która dodaje się do 100%.

Akumulatory litowo-jonowe ładują się do 80% szybciej niż poprzednie technologie akumulatorów. Dla większości ludzi 80% wystarczy, aby przetrwać resztę dnia, więc szybciej dostaniesz to, czego potrzebujesz. Nie ma też przerażającego „efektu pamięci”, który powoduje, że bateria traci kontrolę nad swoją pełną pojemnością.

Jednak zamiast problemu z pamięcią, akumulator litowo-jonowy ma problem z maksymalnym cyklem ładowania. Akumulator można ładować tylko tyle razy, a wtedy zaczyna on tracić pojemność. Nie tylko ładowanie od 0 do 100% liczy się jako pełne naładowanie. Jeśli ładujesz od 80 do 100% przez pięć dni z rzędu, te 20% opłaty dają jeden „pełny cykl ładowania”.

Nie tylko rozładowanie baterii do zera, a następnie ładowanie do 100% szkodzi baterii na dłuższą metę, ale zawsze ładowanie baterii też nie jest dla niej dobre. Pozostając blisko 100%, ryzykujesz przegrzaniem baterii (co może spowodować uszkodzenie). Dodatkowo, aby zapobiec „przeładowaniu” baterii, na chwilę przerywa ładowanie, a następnie uruchamia się ponownie.

  Wyświetla listę wszystkich sterowników urządzeń aktualnie zainstalowanych na komputerze

Oznacza to, że jeśli ładujesz urządzenie w nocy po osiągnięciu 100%, spada do 98 lub 95%, a następnie ładuje się z powrotem do 100% i cykl powtarza się. Wykorzystujesz maksymalne cykle ładowania, nawet bez aktywnego korzystania z telefonu.

Rozwiązanie: zasada 40-80

Z tych wszystkich i innych powodów większość producentów akumulatorów zaleca stosowanie „zasady 40-80” dla litowo-jonowych. Zasada jest prosta: staraj się nie dopuścić do zbytniego rozładowania telefonu (mniej niż 40%), co może uszkodzić baterię, i staraj się nie utrzymywać telefonu całkowicie naładowanego (ponad 80%) przez cały czas.

Każdy scenariusz jest gorszy z powodu pogody, więc jeśli chcesz, aby bateria dłużej zachowywała pełną pojemność, utrzymuj ją na poziomie około 80%.

iOS 13 działa w nocy na 80%

Ekran Bateria iOS w Ustawieniach

Najnowsze aktualizacje iOS obejmują funkcję kondycji baterii, która pozwala sprawdzić pojemność baterii i zobaczyć historię jej użycia. Ta funkcja jest użytecznym sposobem sprawdzenia, czy trzymasz się zasady 40-80.

Ale Apple wie, że nie chcesz zaczynać dnia w 80%. Jeśli dużo podróżujesz lub w inny sposób często znajdujesz się poza zasięgiem gniazdka, te dodatkowe 20% może łatwo wpłynąć na to, czy Twój iPhone dotrze do końca dnia. Utrzymanie 80% ryzyka utraty cennego zasobu, czyli telefonu. Dlatego firma chce się z tobą spotkać w środku.

  Jak zainstalować Voyager Linux

W iOS 13 nowy algorytm ładowania utrzyma Twój iPhone na 80% podczas ładowania w nocy. Algorytm ten określi, kiedy zwykle budzisz się i zaczynasz dzień, i ponownie uruchamia sekwencję ładowania, aby po przebudzeniu uzyskać w pełni naładowaną baterię.

Oznacza to, że Twój iPhone nie spędza całej nocy na ładowaniu, którego nie potrzebuje (i ryzykuje przegrzaniem), ale kiedy zaczynasz dzień, powinieneś mieć 100% naładowania baterii. To najlepsze z obu światów, aby zapewnić Ci jak najdłuższą żywotność baterii, zarówno pod względem zachowania pełnej pojemności baterii, jak i przetrwania dnia.

x