Udostępnij teraz w social media:

Baterie litowo-jonowe, takie jak te w iPhone’ach, mają dłuższą żywotność, jeśli nie ładujesz powyżej 80%. Ale na cały dzień prawdopodobnie potrzebujesz pełnego naładowania. Dzięki iOS 13 Apple może dać Ci to, co najlepsze z obu światów.

iOS 13 ładuje się do 80% i czeka

Ogłosił Apple iOS 13 na WWDC 2019. Pochowany w lista dodatkowych funkcji była uwaga na temat „optymalizacji baterii”. Apple twierdzi, że „skróci czas, jaki Twój iPhone spędza w pełni naładowany”. W szczególności Apple uniemożliwi ładowanie iPhone’a powyżej 80%, dopóki go nie potrzebujesz.

Możesz się zastanawiać, dlaczego Apple chce, aby Twój iPhone był naładowany w 80%. Chodzi o sposób działania technologii akumulatorów litowo-jonowych.

Baterie litowo-jonowe są skomplikowane

Generalnie baterie to skomplikowana technologia. Podstawowym celem jest upchnięcie jak największej ilości energii w tak małej przestrzeni, jak to tylko możliwe, a następnie bezpieczne uwolnienie tej energii bez powodowania pożaru lub eksplozji. To żonglerka priorytetami.

Sprawdź -   Jak wyświetlić argumenty wiersza polecenia uruchomionej aplikacji w systemie Windows 10

Akumulatory litowo-jonowe dodatkowo komplikują sprawę, ponieważ można je ładować. Wcześniejsza technologia akumulatorów cierpiała z powodu efektu pamięci – zasadniczo baterie traciły orientację w swoich maksymalnych pojemnościach, jeśli były stale ładowane po tylko częściowym rozładowaniu. Akumulatory litowo-jonowe nie mają tego problemu. Jeśli nadal wyczerpujesz baterię przed jej ponownym naładowaniem, przestań. Niszczysz zdrowie swojej baterii.

Nie powinieneś utrzymywać baterii na 100%

Naładowanie pokazujące cykl wyczerpywania, wyczerpujące 75% teraz, a 25% później, to 1 cykl, nawet jeśli ładujesz pomiędzy.Jeden cykl składa się z wyczerpania kwoty, która dodaje się do 100%.

Akumulatory litowo-jonowe ładują się do 80% szybciej niż poprzednie technologie akumulatorów. Dla większości ludzi 80% wystarczy, aby przetrwać resztę dnia, więc szybciej dostaniesz to, czego potrzebujesz. Nie ma też przerażającego „efektu pamięci”, który powoduje, że bateria traci kontrolę nad swoją pełną pojemnością.

Jednak zamiast problemu z pamięcią, akumulator litowo-jonowy ma problem z maksymalnym cyklem ładowania. Akumulator można ładować tylko tyle razy, a wtedy zaczyna on tracić pojemność. Nie tylko ładowanie od 0 do 100% liczy się jako pełne naładowanie. Jeśli ładujesz od 80 do 100% przez pięć dni z rzędu, te 20% opłaty dają jeden „pełny cykl ładowania”.

Sprawdź -   Jak dodawać zdjęcia, filmy i GIF-y do swojego statusu Whatsapp

Nie tylko rozładowanie baterii do zera, a następnie ładowanie do 100% szkodzi baterii na dłuższą metę, ale zawsze ładowanie baterii też nie jest dla niej dobre. Pozostając blisko 100%, ryzykujesz przegrzaniem baterii (co może spowodować uszkodzenie). Dodatkowo, aby zapobiec „przeładowaniu” baterii, na chwilę przerywa ładowanie, a następnie uruchamia się ponownie.

Oznacza to, że jeśli ładujesz urządzenie w nocy po osiągnięciu 100%, spada do 98 lub 95%, a następnie ładuje się z powrotem do 100% i cykl powtarza się. Wykorzystujesz maksymalne cykle ładowania, nawet bez aktywnego korzystania z telefonu.

Rozwiązanie: zasada 40-80

Z tych wszystkich i innych powodów większość producentów akumulatorów zaleca stosowanie „zasady 40-80” dla litowo-jonowych. Zasada jest prosta: staraj się nie dopuścić do zbytniego rozładowania telefonu (mniej niż 40%), co może uszkodzić baterię, i staraj się nie utrzymywać telefonu całkowicie naładowanego (ponad 80%) przez cały czas.

Każdy scenariusz jest gorszy z powodu pogody, więc jeśli chcesz, aby bateria dłużej zachowywała pełną pojemność, utrzymuj ją na poziomie około 80%.

iOS 13 działa w nocy na 80%

Ekran Bateria iOS w Ustawieniach

Najnowsze aktualizacje iOS obejmują funkcję kondycji baterii, która pozwala sprawdzić pojemność baterii i zobaczyć historię jej użycia. Ta funkcja jest użytecznym sposobem sprawdzenia, czy trzymasz się zasady 40-80.

Sprawdź -   Jak szyfrować pliki za pomocą FinalCrypt w systemie Linux

Ale Apple wie, że nie chcesz zaczynać dnia w 80%. Jeśli dużo podróżujesz lub w inny sposób często znajdujesz się poza zasięgiem gniazdka, te dodatkowe 20% może łatwo wpłynąć na to, czy Twój iPhone dotrze do końca dnia. Utrzymanie 80% ryzyka utraty cennego zasobu, czyli telefonu. Dlatego firma chce się z tobą spotkać w środku.

W iOS 13 nowy algorytm ładowania utrzyma Twój iPhone na 80% podczas ładowania w nocy. Algorytm ten określi, kiedy zwykle budzisz się i zaczynasz dzień, i ponownie uruchamia sekwencję ładowania, aby po przebudzeniu uzyskać w pełni naładowaną baterię.

Oznacza to, że Twój iPhone nie spędza całej nocy na ładowaniu, którego nie potrzebuje (i ryzykuje przegrzaniem), ale kiedy zaczynasz dzień, powinieneś mieć 100% naładowania baterii. To najlepsze z obu światów, aby zapewnić Ci jak najdłuższą żywotność baterii, zarówno pod względem zachowania pełnej pojemności baterii, jak i przetrwania dnia.