Jak iOS 14 zmieni ekran główny Twojego iPhone’a

Ekran główny iPhone’a nie zmienił się od czasu, gdy Steve Jobs pokazał go po raz pierwszy w 2007 roku. Jesienią 2020 roku iOS 14 drastycznie wstrząśnie kilkoma funkcjami, które będą znane każdemu, kto używał urządzenia z Androidem w ciągu ostatnich kilku lat.

To nie jest złe. Nowe funkcje ekranu głównego iOS 14 będą mile widzianą zmianą dla większości użytkowników. Te same zmiany nadchodzą również na iPadzie z iPadOS 14.

iOS otrzymuje wbudowane widżety

W iOS 14 widżety mogą teraz wyświetlać się na ekranie głównym obok ikon aplikacji i folderów. Te widżety mają różne kształty i rozmiary i używają bieżącego układu siatki ekranu głównego jako wskazówek. Im większy widżet, tym więcej informacji można wyświetlić.

Dotknięcie i przytrzymanie ikony aplikacji, wybranie „Edytuj ekran główny”, a następnie wybranie przycisku „+” w górnej części interfejsu powoduje wyświetlenie przeglądarki widżetów. Dostępne widżety można przeszukiwać, a sugerowane widżety pojawiają się na górze listy. Poniżej znajduje się lista kategorii, która daje wyobrażenie o tym, do czego Apple oczekuje, że będą używane widżety.

Widżety na ekranie głównym iOS 14

Dostępne są widżety baterii, widżety fitness, które wyświetlają informacje z zegarka Apple Watch oraz harmonogramy „Następny” na podstawie kalendarza. Możesz dodać widżet Teraz odtwarzane, aby sterować odtwarzaniem multimediów, błyskawicznie wyświetlać nagłówki wiadomości lub uzyskiwać informacje z Map o okolicy.

Te widżety można rozmieszczać i przesuwać po ekranie głównym w taki sam sposób, jak ikony aplikacji w systemie iOS 13. Jeśli chcesz, możesz mieć cały ekran główny pełen widżetów, ale nowa funkcja prawdopodobnie będzie działać najlepiej, gdy osiągniesz równowagę między przydatnymi informacjami a często używanymi aplikacjami.

Aby zaoszczędzić miejsce, możesz ułożyć kilka widżetów jeden na drugim i przewijać między nimi za pomocą funkcji, którą Apple wywołuje stosy widżetów. Możesz również umieścić więcej niż jeden taki sam widżet na jednym ekranie głównym, co przydaje się przy jednoczesnym wyświetlaniu różnych kalendarzy lub skrzynek odbiorczych.

Biblioteka widżetów iOS 14

Jest też specjalny widżet Smart Stack, który działa trochę jak Sugestie Siri w iOS 13. Ten widżet będzie się zmieniał w zależności od Twojego użycia i pory dnia.

Wiele osób uważa, że ​​iPhone jest trochę za wysoki, aby wygodnie sięgnąć jedną ręką do górnego rzędu ikon. W iOS 14 możesz zamiast tego umieścić kilka widżetów 2 × 2 lub pojedynczy widżet 4 × 2 w tym niedostępnym miejscu. Spowoduje to obniżenie pozostałych ikon aplikacji o dwa rzędy bez całkowitego marnowania powierzchni ekranu.

Widżety, stosy widżetów i inteligentne stosy są już wbudowane w pierwszy podgląd deweloperski prywatnej wersji beta iOS 14. Pamiętaj tylko, że firma Apple była znana z wprowadzania zmian od teraz do ostatecznej wersji w poprzednich wersjach iOS, więc niektóre z tych szczegółów mogą się zmienić.

Znajdowanie oprogramowania jest łatwiejsze dzięki bibliotece aplikacji

Czy nie nienawidzisz organizowania aplikacji na iPhone’a? W iOS 14 nie musisz. Nowa biblioteka aplikacji grupuje aplikacje według różnych kryteriów, w tym sugestii Siri, ostatnio dodanych aplikacji oraz kategorii, takich jak Społeczności, Rozrywka i Apple Arcade.

Biblioteka aplikacji iOS 14

Ta biblioteka aplikacji pojawia się na końcu listy ekranów głównych, do której można przejść, przesuwając palcem od prawej do lewej. Foldery są wyświetlane jako kwadraty 2 × 2, z polem wyszukiwania u góry, umożliwiającym jeszcze szybsze uruchamianie aplikacji.

W iOS 14 nie musisz już wyświetlać wszystkich aplikacji na ekranie głównym. Jeśli chcesz, możesz ukryć wszystkie aplikacje i używać wyłącznie biblioteki aplikacji. Dotknięcie i przytrzymanie aplikacji spowoduje teraz wyświetlenie opcji „Usuń aplikację” zamiast całkowitego jej usunięcia, jak ma to miejsce w iOS 13.

iOS 14 Dodaj nowe aplikacje do ekranu głównego lub biblioteki

Istnieje nawet opcja, aby w ogóle zapobiec pojawianiu się nowo zainstalowanych aplikacji na ekranie głównym, zamiast tego odkładać wszystkie nowo przybyłe do Biblioteki aplikacji. To świetna wiadomość, jeśli jesteś zakochany w nowych widżetach lub po prostu chcesz mieć minimalistyczny ekran główny iOS.

Biblioteka aplikacji będzie również przechowywać listę kolejnej nowej funkcji iOS 14 o nazwie Klipy aplikacji w kategorii Ostatnio dodane.

Klipy aplikacji w iOS 14

Klipy aplikacji działają tak samo, jak aplikacje błyskawiczne na Androida. Klipy są dostarczane za pomocą kodów QR, tagów NFC, innych aplikacji i kodów App Clip. Te miniaplikacje są zgodne z Apple Pay i Sign in with Apple. Umożliwiają one takie rzeczy, jak płacenie za usługę lub dokonywanie rezerwacji bez przeszukiwania App Store, pobierania aplikacji i rejestrowania się w celu jej używania.

Zrób więcej bez opuszczania ekranu głównego

Jednym z głównych motywów iOS 14 jest lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Oprócz bardziej użytecznego ekranu głównego firma Apple zobowiązała się do tego, aby inne elementy interfejsu użytkownika były mniej uciążliwe, gdy tylko to możliwe.

Doskonałym przykładem jest sposób, w jaki iOS 14 obsługuje połączenia. Podczas gdy iOS 13 ogłasza połączenie, zajmując cały ekran, iOS 14 po prostu upuszcza pole powiadomień u góry ekranu, jak każde inne powiadomienie. Oznacza to, że możesz odebrać lub zignorować połączenie bez przerywania tego, co aktualnie robisz. Jest mniej prawdopodobne, że przypadkowo odbierzesz połączenie, ponieważ musisz sięgnąć do górnej części ekranu, aby je zaakceptować lub odrzucić.

Tryb obrazu w obrazie w iOS 14

Nowy tryb obrazu w obrazie umożliwia oglądanie filmów lub odbieranie połączeń FaceTime bez poświęcania całego ekranu temu, co oglądasz. Możesz przeciągać, zmniejszać lub powiększać okno wokół ekranu głównego (lub przeglądarki internetowej lub cokolwiek innego, co robisz).

Siri jest teraz mniej nachalna. Zwykła animacja Siri pojawia się u dołu ekranu, a wszelkie istotne informacje pojawiają się w oknie u góry. Cokolwiek robiłeś przed wywołaniem Siri, pozostaje na ekranie, co prawdopodobnie powinno tak być przez cały czas.

Chociaż te nowe funkcje nie odnoszą się konkretnie do ekranu głównego, umożliwiają odbieranie połączeń, oglądanie filmów i rozmowę z wirtualnym asystentem Apple bez opuszczania ekranu głównego.

iOS 14 pojawi się jesienią 2020 r

Najnowsza wersja mobilnego systemu operacyjnego Apple (wraz z wersją dostosowaną do tabletów o nazwie iPadOS) pojawi się jesienią, zwykle zaraz po ogłoszeniu najnowszej partii iPhone’ów.

W międzyczasie możesz zarejestrować się w Publiczna wersja beta iOS 14 które powinny pojawić się w lipcu.