Jak kompatybilne wstecz są Xbox Series X i S?

Konsole Microsoft Xbox Series X i S kładą duży nacisk na wsteczną kompatybilność z poprzednimi konsolami Xbox. Mogą uruchomić prawie każdą grę na Xbox One – a to dopiero początek. Oto jak działa kompatybilność wsteczna.

Serie X i S zapewniają zgodność wsteczną

Obie konsole Xbox Series mają imponującą listę kompatybilnych tytułów, a wszystko, co obecnie działa na rodzinie Xbox One, działa również na Xbox Series. Jedyną różnicą między serią X i S jest to, czy korzystasz z nośnika fizycznego, ponieważ seria S nie ma napędu optycznego.

Xbox Series X i S są wstecznie kompatybilne z prawie każdą grą na konsolę Xbox One, 568 grami na konsolę Xbox 360 i 39 oryginalnymi grami na konsolę Xbox. Jedyne tytuły na Xbox One, które nie będą działać na Xbox Series, to te, które wymagają Kinect, ponieważ Kinect nie jest już obsługiwany.

To daje w sumie trzy generacje konsol na jednym komputerze, nie licząc nowych gier zaprojektowanych dla serii X i S. Sprawdź pełna lista tytułów kompatybilnych wstecz w witrynie internetowej firmy Microsoft.

Niektóre gry widzą duże ulepszenia

Wiele z tych tytułów zostanie znacznie ulepszonych dzięki poprawionej wydajności najnowszych konsol Microsoftu. Obejmuje to wiele aktualnych i nadchodzących wydań konsoli Xbox One (poprzedniej generacji), które otrzymają aktualizacje, które pozwolą nowoczesnemu sprzętowi na dalsze rozwijanie gier.

Na Xbox większość z tych uaktualnień będzie bezpłatna. Na przykład wersja Cyberpunk 2077 na Xbox One nie tylko będzie działać na Xbox Series przy użyciu tego samego dysku, ale również otrzyma bezpłatną aktualizację po premierze, aby wyglądała jeszcze lepiej. Inni wydawcy, tacy jak Activision, zdecydowali się pobierać opłatę aktualizacyjną za tytuły takie jak Call of Duty: Black Ops – Cold War.

Microsoft nazywa te aktualizacje na rynku wtórnym Smart Delivery i jest to metoda optymalizacji tytułu niezależnie od używanej konsoli. Podczas gdy zarówno seria X, jak i S otrzymują inteligentną dostawę, właściciele serii S będą musieli poczekać na udostępnienie optymalizacji serii S (podczas gdy użytkownicy serii X mogą od razu z nich skorzystać).

Od momentu premiery konsoli 10 listopada 2020 r. Istnieje co najmniej 40 gier (zarówno wydanych, jak i nadchodzących), które są zarejestrowane w celu otrzymywania bezpłatnych aktualizacji Smart Delivery. Ta lista zawiera tytuły własne, takie jak Halo: Master Chief Collection i Sea of ​​Thieves, a także potwory innych firm: Assassin’s Creed Valhalla, Doom Eternal i Far Cry 6.

Nawet jeśli gry na konsolę Xbox One nie zostaną zaktualizowane, powinny działać lepiej niż na jakiejkolwiek poprzedniej konsoli Xbox dzięki dodatkowej mocy. Wielu recenzentów zauważyło „transformacyjne” zmiany w grach takich jak Just Cause 3, które recenzenci określili jako graniczną niemożliwą do gry na starszych konsolach ze względu na spadki wydajności.

Auto-HDR to kolejna nowa funkcja, która może pomóc poprawić wygląd gry. Jest to opcjonalne ustawienie, które konwertuje standardowe wideo na wideo o wysokim zakresie dynamicznym. Nie każda gra obsługuje tę funkcję, ale większość tak. Firma Microsoft zdecydowała się na rezygnację, a nie opt-in, więc tylko gry z problemami będą ją wyłączać.

Niesamowite jest to, że Auto-HDR działa w tytułach aż do oryginalnej konsoli Xbox. W niektórych grach efekt może być nieco przesadzony i kontrastowy, ale można go wyłączyć w ustawieniach konsoli, jeśli wolisz.

Większość starych akcesoriów też działa

Z wyjątkiem Kinect, oficjalnie licencjonowane akcesoria Xbox One będą działać dobrze z Xbox Series X. Obejmuje to kontrolery, których można używać do grania we wszystko, od klasycznych tytułów Xbox po najnowsze wydania Series X i S.

Kontroler Xbox One

Niektóre optyczne zestawy słuchawkowe mogą wymagać aktualizacji oprogramowania układowego do pracy z nową konsolą, a jeśli producent nie dostarczy tych aktualizacji, nie będą one działać na najnowszym sprzęcie. Firma Microsoft uruchomiła program „Designed for Xbox”, aby ułatwić kupowanie akcesoriów w przyszłości.

Lista kompatybilnych akcesoriów obejmuje doskonały kontroler adaptacyjny firmy Microsoft dla graczy z niepełnosprawnościami fizycznymi, adaptery do smartfonów, takie jak Razer Kishi i MOGA XP5-X Plusi całkowicie metalowe 180 $ Elite Series 2 kontroler bezprzewodowy.

Przenieś zapisywanie danych z konsoli Xbox One i Xbox 360

Microsoft umożliwił także zabranie ze sobą zapisanych danych ze starego systemu, w tym Xbox One i Xbox 360. Na Xbox One jest to tak proste, jak włączenie zapisywania w chmurze, coś, co większość właścicieli Xbox One już zrobiła .

Uwaga: nie potrzebujesz Xbox Live Gold (ani żadnej subskrypcji premium), aby przenieść zapisy na Xbox One, ale potrzebujesz Xbox Live Gold, aby przenieść pliki zapisu z konsoli Xbox 360.

Aby włączyć tę funkcję, włącz Xbox One, wybierz Ustawienia> System> Pamięć> Gry zapisane w chmurze i wybierz „Włącz gry zapisane w chmurze”. Jeśli to ustawienie jest już włączone, Twoje zapisy są już przechowywane w chmurze. Jeśli ustawienie było wyłączone, poczekaj, aż konsola prześle dane.

Konsola Xbox

Kiedy grasz w grę na konsolę Xbox One na konsoli Xbox Series X lub S, konsola sprawdzi w chmurze wszelkie zapisane dane. Po prostu wybierz stare dane zapisu, gdy pojawi się monit o kontynuowanie od miejsca, w którym zostało przerwane. Niestety, proces ten nie jest tak prosty w przypadku konsoli Xbox 360.

Na konsoli Xbox 360 zapisy w chmurze należy włączyć ręcznie dla każdej gry. Odbywa się to poprzez przeniesienie zapisanych danych z dysku twardego do chmury. Aby to zrobić, przejdź do Ustawienia> System> Pamięć i wybierz dysk lokalny, na którym przechowywane są pliki zapisu. Teraz wybierz Gry i wybierz tytuł, a następnie wybierz zapisz i naciśnij Przenieś> Gry zapisane w chmurze.

W razie potrzeby powtórz to dla innych gier (lub wszystkich). Nie ma możliwości zrobienia tego ręcznie przez USB lub masowo przez chmurę.

Przechowuj i graj w starsze gry na dyskach zewnętrznych

Przestrzeń dyskowa jest na wagę złota w najnowszych konsolach, z dyskiem półprzewodnikowym o pojemności 1 TB w serii X i 512 GB w serii S. Chociaż ta pamięć jest szybka i z pewnością zdziała cuda w zakresie czasów ładowania, możesz chcieć się powstrzymać o używaniu go w starszych tytułach Xbox.

Gry z serii Xbox przeznaczone na najnowsze konsole wymagają do działania dysku SSD. Bez dodatkowej szybkości zapewnianej przez wewnętrzny dysk (lub zastrzeżoną kartę rozszerzeń) te gry nie będą działać. Nie będziesz mógł zainstalować tytułów nowej generacji, takich jak Halo: Infinite, na zwykłym dysku twardym USB.

Starsze tytuły nie mają tego wymagania, ponieważ starsze gry zostały zaprojektowane z myślą o wolniejszych mechanicznych dyskach twardych. W rezultacie Microsoft umożliwił przechowywanie starszych gier na dyskach zewnętrznych. To od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się na staromodny, obracający się dysk twardy, czy też na coś bardziej zgryźliwego, jak zewnętrzny dysk SSD.

Wczesna analiza z Digital Foundry pokazał, że zewnętrzny dysk SSD SATA zapewnia najlepszą wydajność w starszych tytułach, które nie są przechowywane na dysku wewnętrznym, a zewnętrzny dysk SSD NVME jest dostępny w bardzo krótkim czasie. Wirujące dyski twarde wciąż są opcją, ale technologia pokazuje teraz swój wiek.

Aby skonfigurować dysk twardy lub przenieść gry między dyskami, naciśnij przycisk Xbox na kontrolerze i wybierz opcję Profil i system> Ustawienia. Przejdź do System> Pamięć masowa, aby wyświetlić listę dysków. Wybierz nowy dysk i wybierz „Formatuj”, aby przygotować go do użytku. Wybierz dysk, a następnie „Przenieś kopię”, aby wyświetlić listę zainstalowanych gier. Wybierz dowolną liczbę gier i wybierz „Przenieś wybrane”, aby przenieść dane na zewnętrzny wolumin.

Używasz konsoli Xbox One z dyskiem zewnętrznym? Tryb łatwy!

Masz już konsolę Xbox One z dyskiem zewnętrznym? Wyłącz starą konsolę, odłącz napęd i podłącz go do nowej konsoli. Pod warunkiem, że używasz tego samego tagu gracza, Twoje urządzenie Series X lub S rozpozna dysk twardy i zainstalowane na nim gry.

Będziesz musiał ponownie pobrać wszystkie gry, które były przechowywane na dysku wewnętrznym Twojej ostatniej konsoli, lub ręcznie skopiować je w sekcji Pamięć w sekcji Ustawienia> System.

Jeśli nie masz pewności, którą nową konsolę Xbox kupić, sprawdź, jak układają się Xbox Series X i S.

x