Jak kontrolować, co robi wiele wyświetlaczy w systemie Windows 10

System Windows może korzystać z wielu wyświetlaczy na kilka sposobów, rozszerzając lub powielając główny monitor. Możesz nawet wyłączyć główny monitor. Oto jak zmienić dodatkowe ustawienia wyświetlacza za pomocą prostego skrótu klawiaturowego.

Korzystanie z menu „Projekt” systemu Windows + P

Aby szybko zmienić sposób, w jaki system Windows 10 obsługuje wiele wyświetlaczy, naciśnij klawisze Windows + P.

W prawej części ekranu pojawi się ciemnoszare menu zatytułowane „Projekt”. (To „projekt” jak w projektorze, a nie „projekt”, jak w przypadku zadania, nad którym ludzie pracują razem.)

Wybierz Opcje projektu w systemie Windows 10

W tym miejscu możesz użyć myszy lub klawiszy kursora i Enter, aby wybrać żądaną opcję. Oto, co robią opcje:

Tylko ekran komputera: W tym trybie obraz wideo jest wyświetlany tylko na głównym wyświetlaczu, nawet jeśli podłączony jest drugi.
Duplikuj: W tym trybie sygnał wideo z głównego wyświetlacza jest kopiowany na drugi wyświetlacz, który może być idealny do prezentacji.
Rozszerz: ten tryb rozszerza pulpit na tyle wyświetlaczy, ile jest podłączonych. Łączy je wszystkie w jeden duży wirtualny pulpit i możesz przenosić okna między nimi.
Tylko drugi ekran: W tym trybie obraz wideo jest wyświetlany tylko na drugim wyświetlaczu, podczas gdy główny wyświetlacz pozostaje pusty i nieużywany.
Projektor Epson

Przykłady zastosowania poszczególnych opcji projektu

Mając na uwadze opcje wymienione powyżej, przyjrzyjmy się czterem typowym scenariuszom z wieloma ekranami i sprawdźmy, jak te opcje mogą pomóc:

Scenariusz 1: prezentacja PowerPoint

Masz laptop podłączony do projektora cyfrowego w sali wykładowej, na spotkaniu biznesowym lub w kościele i chcesz wyświetlać zawartość ekranu przez projektor. W takim przypadku chciałbyś wybrać tryb duplikatu z menu Projekt systemu Windows + P. Następnie uruchom swój program do prezentacji w zwykły sposób, a publiczność zobaczy dokładnie to, co widzisz na ekranie komputera.

Scenariusz 2: Zaawansowany użytkownik komputera stacjonarnego

Masz dwa lub więcej monitorów, które zapewniają większą powierzchnię ekranu do celów produktywności, takich jak tworzenie oprogramowania, edycja wideo, handel akcjami lub produkcja muzyki. W takim przypadku chciałbyś użyć trybu rozszerzania z menu projektu systemu Windows + P, aby wyświetlić jak najwięcej informacji na raz. Możesz nawet przenosić okna między monitorami za pomocą skrótu klawiaturowego.

Scenariusz 3: Wymiana monitora w laptopie

Masz laptopa do pracy, którego chciałbyś używać w domu z dużym monitorem, ale nie potrzebujesz wbudowanego wyświetlacza laptopa. Możesz nawet skonfigurować laptopa tak, aby działał z zamkniętą pokrywą i używać zewnętrznej klawiatury i myszy. W takim przypadku chcesz wybrać tryb Tylko drugi ekran z menu Projekt systemu Windows + P.

Scenariusz 4: Family Movie Night

Jest wieczór filmowy, a masz nowy projektor wideo, którego chcesz użyć do oglądania filmu z komputera. W takim przypadku możesz użyć trybu Powiel lub Tylko drugi ekran z menu Projekt systemu Windows + P. Jeśli projektor ma inną rozdzielczość natywną niż twój wyświetlacz, wtedy opcja „Tylko drugi ekran” może działać lepiej, ponieważ system Windows idealnie dostosuje wyjście do projektora, zamiast próbować dopasować rozdzielczość podstawowego wyświetlacza.

Więcej wskazówek dotyczących wielu wyświetlaczy

Jeśli nie masz zapasowego monitora, ale masz komputer z wbudowanym wyświetlaczem, możesz potencjalnie użyć go jako drugiego monitora z technologią bezprzewodową o nazwie Miracast wbudowaną w system Windows 10. Aby uzyskać więcej informacji na temat wydajnej pracy z wieloma konfiguracje monitorów, zapoznaj się z naszym szczegółowym przewodnikiem po korzystaniu z dwóch monitorów. Baw się i ciesz się widokiem!