12/08/2021

Jak kontrolować ekspozycję w aplikacji aparatu iPhone’a

Udostępnij teraz w social media:

Przyjazna dla użytkownika aplikacja Aparat iPhone’a pozwala każdemu robić świetne zdjęcia. Ale aplikacja nie działa poprawnie za każdym razem i czasami możesz chcieć rozjaśnić lub przyciemnić swoją scenę.

Aby to zrobić, musisz użyć pokrętła kompensacji ekspozycji. Firma Apple dodała ją w aktualizacji iOS 14, wydanej we wrześniu 2020 r. Ta wbudowana funkcja działa na iPhone’ach 11, iPhone’ach 11 Pro i nowszych iPhone’ach. Na starszych iPhone’ach będziesz musiał użyć aplikacji aparatu innej firmy.

Jak włączyć kompensację ekspozycji

Aby włączyć pokrętło kompensacji ekspozycji, uruchom aplikację Aparat i dotknij strzałki u góry wizjera (w orientacji pionowej).

Jeśli nie widzisz strzałki, możliwe, że nie zaktualizowałeś jeszcze swojego iPhone’a do najnowszej wersji iOS.

Rząd ikon pojawi się tuż nad przyciskiem migawki. Suwak kompensacji ekspozycji to ikona plus / minus (+/-). Stuknij w nią, a na dole ramki pojawi się nowy suwak.

Sprawdź -   Jak zdobyć Netflix na zrootowanym / odblokowanym telefonie z Androidem

Jeśli nie masz iPhone’a 11 lub nowszego, nie zobaczysz tej opcji, ponieważ nie jest ona dostępna na starszych urządzeniach.

Ikona kompensacji ekspozycji

Możesz teraz przesuwać suwak w lewo iw prawo, aby zmniejszyć lub zwiększyć ilość światła w scenie.

Pokrętło kompensacji ekspozycji

Jeśli ponownie naciśniesz plus / minus (+/-), wrócisz do głównego rzędu ikon. Możesz zamknąć menu za pomocą strzałki u góry wizjera. Pamiętaj, że jeśli ustawisz wartość kompensacji ekspozycji, będzie ona obowiązywać do następnego otwarcia aplikacji aparatu – nawet jeśli zamkniesz to menu.

Korzystanie z kompensacji ekspozycji w celu uzyskania lepszych zdjęć

Po ręcznym ustawieniu ekspozycji za pomocą tego suwaka zobaczysz mały wskaźnik w lewym górnym rogu ekranu (portret). Będzie się to aktualizować podczas przesuwania aparatu, aby wskazać, czy obraz jest zbyt jasny lub zbyt ciemny.

Idealnie, jeśli chcesz, aby ten miernik pozostał pośrodku. Zbyt daleko w prawo oznacza prześwietlenie, a zbyt daleko w lewo oznacza, że ​​jest niedoświetlone. Miernik zaświeci się na czerwono, aby wskazać, że obraz jest zbyt ciemny lub zbyt jasny, aw przypadku ciemności można włączyć tryb nocny za pomocą ikony księżyca.

Sprawdź -   Jak włączyć / wyłączyć czcionki w systemie Windows 10

Miernik ekspozycji aparatu iOS 14

Funkcja kompensacji ekspozycji dodana w iOS 14 nie jest w pełni ręczną kontrolą, ale precyzyjnym dostrajaniem sceny. Podczas poruszania się aplikacja Aparat będzie dostosowywać się do warunków oświetleniowych, chyba że ręcznie zablokujesz ekspozycję i ostrość. To skuteczny sposób na uzyskanie większej kontroli nad obrazem bez konieczności wykonywania w pełni ręcznej obsługi.

Dobrym przykładem tego, kiedy możesz chcieć skorzystać z tej funkcji, jest zrobienie zdjęcia obiektu na jasnym tle, takim jak zachód słońca. Możesz pozwolić, aby uchwyt wykrywania twarzy telefonu iPhone ustawił ostrość i zmniejszył pokrętło kompensacji ekspozycji na tyle, aby uchwycić kolory zachodu słońca.

Zablokuj ekspozycję i ostrość, aby uzyskać większą kontrolę

Pokrętło kompensacji ekspozycji służy do precyzyjnego obracania sceny, ale aplikacja Aparat na iPhonie pozwala również w pełni zablokować ostrość i ekspozycję. Aby to zrobić, dotknij i przytrzymaj część wizjera, aż u góry ekranu pojawi się napis „Blokada AE / AF”.

Gdy ostrość jest zablokowana na stukniętym obszarze, możesz teraz stuknąć i przeciągnąć palcem wewnątrz żółtego pola, aby zwiększyć ekspozycję. Daje to znacznie większą kontrolę nad całkowitym światłem w scenie, umożliwiając masowe niedoświetlenie lub prześwietlenie, jeśli nie jesteś ostrożny.

Sprawdź -   Jak dyskretnie wybrać numer alarmowy z iPhone'a

Blokada AE / AF aparatu iPhone'a

Gdy na ekranie wyświetlany jest komunikat „Blokada AE / AF”, aplikacja Aparat nie zmieni ostrości ani nie dostosuje się do zmieniających się warunków oświetlenia. Jeśli chcesz, nadal możesz użyć pokrętła kompensacji ekspozycji, aby dostosować zdjęcie.

Jeśli Twój iPhone jest starszy niż 11 lub 11 Pro, jest to jedyna opcja ręcznej zmiany wartości ekspozycji.

Tylko na urządzeniach iPhone 11, 11 Pro i nowszych

Jeśli masz iPhone’a XS, XR lub starszego, nie będziesz mieć dostępu do pokrętła kompensacji ekspozycji. Będziesz musiał zadowolić się starą metodą robienia rzeczy, co oznacza zablokowanie ostrości i ekspozycji w jednym punkcie, a następnie dokonanie mikro-korekt wewnątrz żółtego pola.

Jeśli nie lubisz tej metody, istnieje duży wybór aplikacji do aparatu, które oferują pełną kontrolę ręczną. Jeśli masz starsze urządzenie i chcesz osobno ustawić ekspozycję i ostrość w bardziej intuicyjny sposób, spróbuj VSCO, podręczniklub Kamera + 2.

Czy kręcisz głównie na iPhonie? Nie zapomnij zapoznać się z kilkoma prostymi wskazówkami dotyczącymi fotografowania, które sprawią, że fotografowanie za pomocą smartfona będzie jeszcze lepsze.

x